Oyun

PS4 vs PS4 Pro Karşılaştırması

Sony’nin oyun konsollları PS4 vs PS4 Pro Karşılaştırması yaparak PS4 pro’nun  PS4’den ne gibi farkları var, PS4 mü PS4 Pro mu tercih edilmeli detaylı olarak anlatacağız.

Son PS4 Pro ile hem teknolojik ve hem de tasarımsal değişikliklerde bulundu. Temel hatlar ve çizgiler birbine benzer olsa da PS4 vs PS4 Pro arasında kayda değer farklar mevcut.

PS4 vs PS4 Pro Karşılaştırması

Öncelikle PS4 vs PS4 Pro’nun karşılaştırmalı teknik özelliklerine bakalım.

PS4 vs PS4 Pro Karşılaştırması

Resimdeki teknik özelliklerde görüldüğü gibi  özellikle grafik arabirimi ve işlemci gücü açısından önemli bir fark mevcut. PlayStation 4 Pro çekirdek hızı arttırılmış ve daha hızlı RAM’ler kullanılmış. İşin grafik arabirimi kısmında bu kez 4.2 Teraflop’luk bir AMD erkan kartı görüyoruz. PS4 Pro 2.28 kat daha hızlı ve güçlü bir konsol. Yine de PS4 üzerinde çalışan tüm oyunların, PS4 Pro ile uyumluğu olduğunu bilmek gerekiyor.

PS4 ve P pro’nun tasarım yönünden karşılaştırmasını yaparsak; donanımsal anlamda çok daha ileri bir cihaz olan PS4 Pro, orijinal modelden veya PS4 Slim modelinden biraz daha fazla yer kaplıyor. Bu kez üç katmanlı tasarım bizleri karşılarken, kasanın LED ışıkları da yer değiştirmiş durumda. Dualshock yine PS4’ün kendi kontrolcüsüne göre biraz daha ağırken, aynı zamanda Touchpad alanında LED aydınlatma bulunuyor.

PlayStation 4 üzerinde 2 adet USB 2.0 bağlantı noktası bulunurken, PS4 Pro de biri arka panelde olmak üzere, 3 adet USB 3.0 bağlantısı bulunuyor.

Cihazın açma/kapama ve disk çıkartma bölümleri de biri sağ tarafa, diğeri de sol tarafta bulunmakta.

PlayStation 4 Pro’nun arka kısmında ise temel giriş ve çıkışlar yer alıyor. Güç tüketimi artık 310 Watt’a kadar çıkabildiği için güç girişi yıllar sonra ilk kez değiştirilmiş. Elbette yine arkada kısımda en büyük farklardan biri olan HDMI 2.0 bağlantısı yer alıyor. Bu bağlantı sayesinde 4K/HDR görüntü aktarabiliyoruz.

Arada doğrudan nesil farklı olmadığı için PS4 Pro için oyunlar ek güncelleme alıyorlar. Bu oyunları Hemen ambalajlarının üzerinde yer alan PS4 Pro Enhanced ibaresinden anlayabilirsiniz. PS4 Pro öncesinde çıkan oyunlar için de bu güncellemenin verildiğini, bazı geliştiricilerin ek güncellemelerle yapımlarına 4K ve grafik geliştirmeleri yaptığını söylemek gerekiyor.

PS4 vs PS4 Pro Görüntü Karşılaştırması

PS4 vs PS4 Pro Karşılaştırması

PS4 vs PS4 Pro Karşılaştırması

PS4 vs PS4 Pro Karşılaştırması’nda sonuç olarak ; grafiksel değişimler haricinde konsol deneyiminiz herhangi bir şekilde etkilenmiyor eğer 4K bir ekrana sahipseniz PS4 Pro  kesinlikle düşünebileceğiniz bir cihaz.

Bu arada PS4 Pro fiyatının 1.899 TL ve PS4 ise 950 TL ye bulunabiliyor.


Sony’nin ilk kez dünyayı PlayStation ile tanıştırmasının üzerinden uzun zaman geçti. Gelin hep birlikte buradaki yazımızda PlayStation 1’den PlayStation 4 Pro’ya PlayStation’un Değişimi nasıl olmuş bakalım.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Harbiden ise yaradi tesekkurler…

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol