Nedir, Nasıl Yapılır

Ransomware Nasıl Bulaşır ?

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bu yazımızda son yılların en sinir bozucu güvenlik tehditlerinden Ransomware nedir, Ransomware nasıl bulaşır ve Ransomware’den korunmak için neler yapılmalıdır detaylı olarak anlatacağız.

Ransomware Nedir?

Ransomware Türkçe’ye fidye virüsü olarak çevrilebilir.

Ransomware(Fidye) yazılımı olarak adlandırılan yazılımlar çalıştırıldıkları bilgisayarlardaki bazı dosyları şifreleyerek dosya sahibinin dosyaya erişimini engeller. Ransomware yazılımlar bilgisayara bulaştığında başta belgeler olmak üzere, resimler, filmler, veritabanları ve daha pek çok türdeki dosyayı şifrelerler. Ransomware daha sonra sizden bu dosyalara erişebilmeniz için para, fidye talep eder.

Ransomware Nasıl Bulaşır ?

Ransomware yazılımları genellikle kullanıcılara gönderilen mailler ile sistemlere bulaşıyor, kimse sisteme erişerek sistemde her hangi bir zararlı yazılım çalıştırmıyor.

Örneğin size kullandığınız servis sağlayıcınızdan (turkcell, Türk Telekom vs)bir fatura gelmiş ve bu faturada oldukça abartılı bir miktarda görünmektedir.  Haliyle merak edip mail ekindeki zipli fatura dosyasını açacaksınız.  İşte o dosya açıldığında fidye virüsü Ransomware sisteme bulaşır ve arka planda dosyaları şifrelemeye başlar.

Ransomware Nasıl Bulaşır

Ransomware, fidye virüsünün ikinci en çok görülen bulaşma şekli bilgisayardaki bir yazlımda bulunan güvenlik açığından faydalanmasıdır. Örneğin kullanıcı bir web sitesini ziyaret eder, örneğin film, dizi siteleri. Kullanıcı bilgisayarında bulunan Flash Player, Adobe Acrobat gibi yazılımların güncel olmaması, güvenlik açığı barındırmasından faydalanan fidye virüsü, kullanıcı ile etkileşime girmeden arka planda bilgisayara bulaşır. Bu senaryoda kullanıcın zararlı içerik bulunan siteye girmesi yeterlidir. Bir dosya indirmesine gerek yoktur.

Ransomware Nasıl Temizlenir ?

  1. Bilgisayarı yeniden başlatın.
  2. F8 Tuşuna basarak ağ desteği ile güvenli modda açın.
  3. Buraya tıklayarak Norton Power Eraser’i indirin ve taramayı çalıştırın.
  4. Tarama bittikten sonra programda zararlı yazılımı seçip Fix tuşunu tıklayın ve sonucu görün.
  5. Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlatıp normal olarak sisteminize ulaşabilirsiniz. Bu tecrübeden sonra bilgisayarınızda güncel ve kaliteli bir antivirüs yazılımı bulundurmayı unutmayın.

Ransomware’den korunmak için neler yapılmalıdır ?

Ransomware her zaman dikkat edilmesi gereken zararlı bir yazılım. Bunun için en başta yapmanız gereken şey kullandığınız cihaza bulaşmasını engellemeniz. Zararlı kodlardan korunmak için sisteminizi mutlaka güncel tutmalı, kapsamlı bir güvenlik yazılımı kullanmalı ve açtığınız eposta eklerine çok dikkat etmelisiniz. Girdiğiniz sitelerin güvenlik sertifikalarının olmasına ve indirdiğiniz dosyayı açmadan önce virüs programınızda kontrol etmeye özen göstermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu