TBT Nedir ?

Özellikle hashtag kullanımının yoğun olduğu Instagram ve Twitter'da gördüğümüz #TBT hashtaginin ne anlama geldiğini biliyor musunuz.

Özellikle Twitter ve Instagram gibi sosyal ağlarda #tbt hashtagini çok sık görüyoruz. Peki, #TBT Nedir #TBT neden paylaşılır biliyor musunuz? İşte tbt nedir sorusunun cevabı.

Özellikle hashtag kullanımının yoğun olduğu Instagram ve Twitter’da gördüğümüz #TBT hashtaginin ne anlama geldiğini biliyor musunuz. Sizler için hızlıca TBT ne anlama geliyor araştırdık.

TBT Nedir ?

İngilizce ” Throw Back Thursday ” cümlesinin kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve zamanla kalıplaşan bir kısaltma biçimidir.

Bu kısaltmanın Türkçe’ye çevrilen tam hali ”geçen perşembe gününden bir kesit” şeklinde ifade edilse de özelikle sosyal medyada kullanılırken geçmişte herhangi bir zamandan fotoğrafınızı belirtmektedir.

TBT, kullanıcıların daha önce çektiği, yani güncel olmayan fotoğraflarını paylaşırken kullandığı bir kavramdır

Sosyal medyaya atacağınız fotoğrafı tbt hashtag şeklinde paylaşmak istiyorsanız tbt modasına uygun olarak perşembe günleri yayınlamanız gerekmektedir.

Bunun dışında Tbt kısaltmasının, Türkçe’de tam karşılığı olmayan bir kalıp olduğunu da söylemekte yarar vardır.

Tbt Etiketi Nedir?

Sosyal medya da geçmişe ait sizinle ilgili bir fotoğraf paylaşmak istediğinizde kullandığınız hashtag etiketidir. Bu etiketi #throwbackthursday ya da kısaca #tbt şeklinde fotoğraflarınızın altında kullanabilirsiniz.

Tbt paylaşımlarında bulunan perşembe sözcüğü aslında kullanım açısından bir anlam ifade etmemektedir.

TBT Nedir ?

Bu ifade ”ne günlerdi” ifadesinin kalıplaşmış halidir. Ancak tbt modasına uygun olması gerekçesiyle birçok sosyal medya kullanıcısı bu tarz paylaşımlarını perşembe günleri yapmaktadır.

Son zamanlar da çıkan başka bir etiket olan Flashback Friday yani #flashbackfriday ise cuma günleri aynı tarz paylaşımlar için kullanılmaya başlamıştır. Tbt kadar popüler olmasa da özünde ikisi de aynı içeriklere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

TBT nasıl kullanılır?

Etiketin anlamına uygun bir paylaşım yapmak istiyorsanız, galerinizde bulunan eski fotoğraflarınızı, çocukluk fotoğraflarınızı, lise anılarınızı ya da eski yaz tatili fotoğraflarınızı #TBT etiketiyle paylaşabilirsiniz.

Burada unutulmaması gereken şey, bu etiketin genellikle perşembe günleri kullanıldığıdır. Eğer gün fark etmeksizin nostaljik bir paylaşım yapmak isterseniz, #tb etiketini kullanabilirsiniz.

TBT hakkında sıkça sorulan sorular

TBT ne demek?

İngilizce ” Throw Back Thursday ” cümlesinin kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve zamanla kalıplaşan bir kısaltma biçimidir. Bu kısaltmanın Türkçe’ye çevrilen tam hali ”geçen perşembe gününden bir kesit” şeklinde ifade edilse de özelikle sosyal medyada kullanılırken geçmişte herhangi bir zamandan fotoğrafınızı belirtmektedir.

TBT açılımı nedir?

TBT, Throw Back Thursday yani Perşembe’ye Dönüş ibaresinin kısaltmasıdır.

TBT ne zaman atılır?

Sosyal medyaya atacağınız fotoğrafı tbt hashtag şeklinde paylaşmak istiyorsanız tbt modasına uygun olarak perşembe günleri yayınlamanız gerekmektedir.

TBT nerede kullanılır?

TBT aslında Instagramla ortaya çıkan bir furya. Ama başka sosyal medya platformlarında da TBT kullanabilirsiniz.

TBT neden perşembe günü yapılır?

Dünyayı kasıp kavurmayı başaran ve çok kısa sürede popüler olabilen TBT etiketi ilk olarak Nice Kicks adlı bir blogun her perşembe günü ayakkabılarını ‘TBT’ etiketiyle paylaşmasıyla popüler olmuştur.

Salı günü TBT yapılır mı?

TBT’yi  perşembe günü dışında herhangi bir günde geçmişinizden bir fotoğraf paylaşmak isterseniz #TBT veya #ThrowbackThursday etiketi yerine sadece #ThrowBack etiketini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu