Town of Salem Nasıl Oynanır ?

Town of Salem Nasıl Oynanır ?

Takım esaslı ve online bir oyun olan Town of Salem nedir, nasıl indirilir, Town of Salem nasıl oynanır bu yazımızın konusunu oluşturuyor.

Merhaba arkadaşlar! Son zamanların en eğlenceli oyunlarından biri olan Town Of Salem’i sizlere detaylı bir şekilde anlatmaya ve rollerde yapmanız gereken taktikleri aktarmaya çalışacağız.

Town of Salem nedir?

Town of Salem browser üzerinden ücretsiz, Steam üzerinden ise küçük bir miktar verilerek oynanabilen, Town, Mafia ve Neutral’lerden oluşan 3 farklı grubun yer aldığı 15 kişilik çevrimiçi bir rol yapma oyunudur.

Steam versiyonunun tek farkı oyunu alanlara oyun içi para,skin ve pet veriyor olmasıdır. Oyunun mantığı kısaca katil kim mantığıdır.

Oyun içerisinde 30 farklı rol bulunmakta olup oyunu kuran host tarafından oyun içerisinde hangi roller olacağı belirlenebilir ve oyun başlarken roller rastgele olarak kullanıcılar arasında dağıtılır. Her rolün kendisine has özellikleri vardır ve rollere göre amaçlar farklılık göstermektedir.

Town of Salem Grupları

Oyunda 3 ana karakter grubu ve tek oyunda 15 oyuncu vardır vardır. Town, Mafia ve Neutral’ler.

Town 

Town, oyunun başında çoğunluğa sahip gruptur zira 9 kişiden oluşur. Bu sebeple iyi bir takım çalışmasıyla ve çoğunluğu kaybetmediği sürece Town yenilmezdir diyebiliriz.

Town of Salem Nasıl Oynanır ?

Town rolleri sırasıyla Jailor, Town Investigate x2 (Araştırmacılar), Town Protective (Koruyucular), Town Killing (Town adına öldürenler), Town Support (Town’a yukarıdaki yeteneklerin dışında yardım edenler) ve Random Town x3 (Yukarıdaki rollerden karışık olarak seçilmiş üç adet rol).

Mafia 

Mafia rolleri, oynaması zor olan rollerden biridir zira hem çoğunluğa sahip olmuyor hem de Town’un araştırmacı rollerine direkt olarak yakalanabiliyorsunuz. Bu yüzden akıllı oynamanız ve oyunu kazanmayı gerçekten hak etmeniz gerekiyor. Mafia ekibi, geceleri kendi aralarında konuşabiliyorlar.

Town of Salem Nasıl Oynanır ?

Mafia rolleri sırasıyla: Godfather (Mafya lideri), Mafioso (Godfather’ın sağ kolu), Random Mafia x2 (Mafia’ya gelebilecek rastgele rollerden daha sonra bahsedeceğiz.)

Neutral 

Neutral roller, bahsettiğimiz diğer iki rol türünden daha zordur çünkü adı üstünde ‘Nötr’, istisnalar dışında hiçbir ekibe mensup değilsiniz.

Town of Salem Nasıl Oynanır ?

Neutral roller ‘Neutral Evil’ ve ‘Neutral Killing’ olarak ikiye ayrılıyor. Her oyunda en az bir Neutral Evil ve bir Neutral Killing bulunuyor.

Town of Salem Nasıl Oynanır ?

Town of Salem’e başlamak için tek yapmanız gereken oyunun browser adresinden girip kayıt olmak.

Oyunun başlangıç ekranında erişebileceğiniz çok bir şey yok,marketten oyun parasıyla alınan karakterlere bakabilirsiniz ya da PLAY tuşuna basarak oyuna girebilirsiniz.

Oyunu açtınız,play’e bastınız,dilediğiniz oyun modunu seçtiniz ve başladınız. Kendinizi bir lobide bulacaksınız.Bu lobide 15 oyuncu bulunana kadar diğer oyuncularla sohbet edebilirsiniz. 15 oyuncu toplandığında oyun başlayacak ve karşınıza bir köy ve bu köyün birbirinden fırlama sahipleri çıkacak.

Bu ekranda sağ tarafta rolünüz ve yapabilecekleriniz,sol tarafta ise oyuncularla konuşup anlaşabilmeniz için bir chat ve ölen oyuncuların ve rollerinin yazılı olduğu bir panel göreceksiniz.

Town of Salem Terimleri

Rolecall

Rolecall, oyunda canlı kalanların rollerini belirtmesi anlamına geliyor. Birisi sohbete ‘rolecall’ yazdığı zaman herkes bir rol belirtmeli aksi takdirde belirtmeyenle şüpheli durumuna düşer ve oylamayla asılır. Bu yüzden de oyunun ilk günlerinde fazla kullanılmaz.

Claim

Claim, bir rol sahiplenmek anlamına geliyor. Türkçe sunucuda ‘Ben spy claimliyorum’ cümlesini fazla duyamazsınız ancak İngilizce sunucuda işinize yarayacaktır. Genellikle bu terim ‘what is Webtekno’s claim?’ (Webtekno’nun rolü ne?) kalıbında kullanılır.

CC (Counter Claim)

CC, birisi bir rol claimlediği zaman ‘ona karşı ben de aynı rolü claimliyorum’ anlamına gelir. Mesela birisi Town Killing rolü claimlediği zaman ‘I cc TK’ deyip sizin de aynı tarz bir role sahip olduğunuzu belirtiyorsunuz. Bu terim, oyundaki Random Town’dan (rastgele) gelen rolleri anlamak için kullanılır. Bazen çok fazla aynı rolü claimleyen olursa, onaylamak için birisi suçsuz olsa bile asılabilir. Bu da diğer kişinin aslında masum değil suçlu olduğunu ortaya çıkarır.

Will

Will, oyun boyunca rolünüzün yeteneğini gece kimin üzerinde kullandığınızı yazdığınız bir kağıttır ve öldüğünüzde tüm oyunculara gösterilir. Will tutmak, daha doğrusu düzgün will tutmak çok önemlidir zira oyunun tüm kaderini değiştirebilirsiniz. Eğer Town rolündeyseniz will konusunda endişelenmenize fazla gerek yok. Ancak Mafia veya Neutral rolseniz, Town mensuplarını inandıracak mantıklı bir will yazmak gerçekten zor olabiliyor. Birisi sizden will istediğinde atmazsanız veya inandırıcı bir will’iniz olmazsa kolayca asılabilirsiniz. Bu nedenle will hayat kurtarır.

RB (Roleblock)

Roleblock, birazdan bahsedeceğimiz ‘Escort’ veya ‘Consort’ rollerinin işi. Bu roller gece sizi ziyaret ettiğinde yeteneğinizi kullanamıyorsunuz. Gün içerisinde de isterseniz duruma göre bunu ‘I was rb’d (roleblocked)’ şeklinde veya ‘roleblocklandım’ şeklinde belirtebilirsiniz.

Whisper

Oyunda istediğiniz kişiye başka kimse (Blackmailer hariç) okuyamayacak şekilde fısıldayabiliyorsunuz. Fısıldamak için sohbete /w (fısıldamak istediğiniz kişi) boşluk (mesaj) şeklinde yazmanız gerekiyor.

Uzun bir serüven olacak Town of Salem rehberi haberlerinin ilkini burada sonlandırıyoruz. Bundan sonraki haberimizde Town rollerini açıklayacağız, onun ardından ise Mafia ve Neutral rolleri gelecek. O zamana kadar bizi takipte kalmayı unutmayın :)

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol