UBL Dosyası Nasıl Açılır ?

UBL Dosyası Nasıl Açılır ?

Elinizde .ubl uzantılı bir dosya var ve .ubl dosyası nedir, .ubl dosyası nasıl açılır bilmiyor musunuz? Yazımızda .ubldosyaları hakkında bilgiler vereceğiz.

.ubl Dosyası Nedir ?

UBL (Universal Business Language) yani Evrensel İş İngilizcesi, dijital platformlar için geliştirilen bir iş dokümanı dosya formatıdır. Örneğin elektronik fatura (e-fatura) belgelerinde sıklıkla kullanılan bir dosya türüdür. İş süreçlerini sistematik hale getirmek ve insan eliyle yapılan hatalı müdahaleleri asgari seviyeye indirmek amaçlanmıştır.

UBL ticari hayatta mevcut bulunan EDI (Electronic Data Interchange-Elektronik Veri Değişimi) ve ebXML3 (Electronic Business using eXtensible Markup Language) gibi tüm iş yapılarını kapsayan genişletilmiş bir yapıdır.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen elektronik fatura çalışmaları kapsamında oluşturulan UBL-TR, UBL 2.0 standardında yer alan belgelerden fatura ve uygulama yanıtının ülkemiz koşullarına göre özelleştirilmesi sonucunda elde edilmiştir.

Peki bilgisayarda .ubl uzantılı bir dosyayı açmak için acaba hangi programlar lazım?

.ubl Dosyası Nasıl Açılır ?

UBL dosyalarını iş belgeleri kullanılan fatura modülüne yükleyerek kolayca açmak mümkün. Yani diğer üçüncü parti dosya görüntüleme programları işe yaramaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.