Upload Hızı Nedir?

Upload Hızı Nedir?

İnternet dünyasında sık kullanılmayan bir terim olan  UPLOAD HIZI aslında pek çok kimse tarafından dikkate alınmasa da oldukça önemli bir kavram diyebiliriz. Peki Upload Hızı Nedir?

Upload Hızı Nedir?

internet upload hızı, servis sağlayıcınız tarafından size sağlanan karşıya yükleme hızınızdır. Upload hızı , download hızına göre daha düşüktür. Bu değerler kullanım alanlarına göre değişiklik gösterebilir.

Upload (yükleme) hızı, başka sunuculara sizin tarafınızdan veri gönderirken ne kadar hızlı olduğunu gösterir. E-posta ve büyük dosyaları yüklerken bu hızın farkını anlayabilirsiniz. Özellikle çevrimçi konuşma sırasında karşı tarafa da video görüntünüzü göndermeniz gerektiğinden , görüntünüzün net veya donarak gönderimi upload hızınıza bağlıdır.

Upload (Yükleme) hızı, megabit / saniye cinsinden ölçülür (Mbps).

Upload hızı ne kadar önemli?

Türkiye’de internet paketi seçimi yapılırken genelde Download yani indirme hızı ön planda tutulur. Upload (yükleme) hızı sorulmaz ya da fazla üzerinde durulmaz. Bence internette içerik üretmeye çalışan kullanıcılar için yükleme hızı fazlasıyla önem taşıyan bir konu. Örneğin YouTube’da bir kanalınız varsa ve sık sık video yüklemeniz gerekiyorsa yükleme hızınız ne kadar yüksekse o kadar hızlı ve rahatça videonuzu yükleyeceksiniz demektir. Aynı zamanda görüntülü görüşmelerde de yükleme hızı yavaş olursa karşımızdaki kişi bizi daha bulanık görecek ve görüntümüz zaman zaman takılacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap