1. Ana Sayfa
  2. Windows
  3. USB Type-C nedir, USB-A’dan ne farkı var?

USB Type-C nedir, USB-A’dan ne farkı var?

USB Type-C nedir,Type-C kablo nedir, Usb Type-C hangi telefonlarda var

Bu yazımızda USB bağlantı noktalarının tiplerinden USB Type-C nedir, USB-A ile aralarında ne gibi farklar mevcut ele alacağız.

USB-A ve USB-C, şu sıralarda en yaygın şekilde kullanılan USB modelleridir. USB-A hala, USB-C’ye göre çok daha yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bu bağlantı noktaları arasındaki farkları bilmek, kullandığımız cihazlar ve çevre birimlerine karar verirken işimizi çok kolaylaştıracaktır.

USB Type-C nedir?

USB 3.1 standartları üzerine kurulu bir bağlantı tipidir. USB Type-C 10Gbit/sn ile saniyede 1.22 Gigabyte veri aktarımı yapabilir. USB 3.0’a göre 2 kat daha hızlıdır. 4.5 W (5V, 0.9A) değeri sayesinde kablo üzerinden aktarılan elektrik voltajı daha yüksek olur. Bu sayede cihazlar USB Type-C ile daha hızlı şarj olurlar. USB Type-C’nin tersi veya düzü yoktur her iki tarafı da aynıdır.

Bu aygıt sayesinde bilgisayarınız da dahil cihazlarınızı şarj edebilir, hızlı ve kolay veri aktarımı gerçekleştirebilir, HDMI – VGA – DisplayPort gibi video çıkışlarına bağlayabilirsiniz.

USB-A nedir?

USB-A bağlantılarının ismi aslında portun fiziksel tasarımından geliyor. USB-A geleneksel bir USB ana makine bağlantı noktası tasarımıdır. USB-A’nın alt kısmı pim konnektörlerine ayrılmış yatay bir porttur. Bu port doğru şekilde bağlantı noktasına denk gelmezse çalışmaz.

USB-A, geleneksel olarak veri ve enerji aktarımında görev alır. Ancak USB-A’nın aktarımını yapabileceği veri ve enerji miktarı da tabiki kendi tasarımı ile sınırlıdır.

Arada anlatmadan geçmeleyim: USB-A ile USB-C arasında bir USB-B mevcut durumda. USB-B, geçmişte bilgisayarlar yazıcılar arasında gördüğümüz kare bağlantı noktalarıdır. Bu bağlantı noktaları, ana bilgisayara bağlanamaz. Sadece verinin ulaşması gereken noktada çalışabilir.

USB-B kabloların bir tarafında muhakkak USB-A bulunmak zorundadır. USB-A ve USB-B’nin haricinde USB Mini A ve USB Micro A gibi bağlantı noktaları da mevcuttur.

USB Type-C ve USB Type-A farkları

  • USB-C, kendinden önceki USB modellerinden farklı olarak iki tarafı ile aynı görevleri yerine getirebilir ve tasarımı, diğer USB’lerden çok daha ince olacak şekilde tasarlanmıştır.
  • USB-C, eski bağlantı noktalarından çok daha fazla gücü cihazlara aktarabilir. USB-C ile cihazlara 100 watt ve 20 volt sağlanabilir.
  • USB-C, USB-A’ya göre çok daha yüksek hızlarda aktarım sağlayabilir.
  • 4K videoları ekranlara aktarmakta dahil olmak üzere yüksek kaliteli video gönderim desteği sunabilir.
  • Thunderbolt 3 bağlantılarıyla olası uyumluluk sunar.

Usb Type-C hangi telefonlarda var?

Samsung, Lg, General Mobile, Huawei, Xiaomi ve bir çok marka yeni modellerinde USB Type-C destekli olarak pazara sunulmaktır.

Yorum Yap

] }

Yorum Yap