Mobil

Uydu Telefonu nedir, ne işe yarar ?

Deprem vs gibi doğal afetlerde cep telefonlarımız çalışmıyor. Malumunuz bunu son 5.8’lik depremde hepimiz yaşadık.  Normal bir telefonla iletişim kurulamadığı zamanlarda uydu telefonları imdada yetişebilir. Peki uydu telefonu nedir, ne işe yarar ve nasıl çalışırlar, ayrıca uydu telefonları pahalı mıdır, fiyatları ne alemde?

Eskiden kalın tuğla gibi bir telefondu uydu telefonları… Tabi bunları eski filmlerde görürüdük. Teknoloji ile birlikte onlarda artık küçüldü. Yeni nesi uydu telefonları hem küçük hemde oldukça kibar tasarımlarda yapılıyor.

Normal telefonları evde,işyerinde vs kullanmak hem daha hesaplı ve hemde daha pratikti. Peki bazı durumlarda örneğin deprem gibi devre dışı kalan cep telefonlarımıza alternatif olarak uydu telefonlarını düşünebilir miyiz?

Uydu Telefonu Nedir?

Uydu telefonları normal hayatımızda şehirde kullandığımız mobil vericili hatlar üzerinden frekans olmayan uydu üzerinden iletişim alarak çalışan bir telefon hizmetidir.

Daha basit anlatacak olursak normal telefonun çekmediği yerlerde bizim imdadımıza yetişen bir telefon türüdür.

Normal telefonları evde, işyerinde vs kullanmak hem daha hesaplı ve hemde daha pratikti. Peki bazı durumlarda örneğin deprem gibi devre dışı kalan cep telefonlarımıza alternatif olarak uydu telefonlarını düşünebilir miyiz?

Uydu Telefonu Nasıl Çalışır?

Uydu telefonları cep telefonları gibi karada sabit olan baz istasyonlarından sinyal almazlar. Bu cihazlar uydu ile iletişime geçerek veriyi sağlarlar.

Dünya üzerinde birçok uydu var ve bu ydulardan bir kısmı sabit olduğu gibi bir kısmı da dünya yörüngesinde devamlı döner haldedirler.

Sabit uydular deniz seviyesinden ortalama 32.000 km uzaklıkta yörüngede hareket etmeden dururlar. Hareketli uydular ise ortalama 750 ile 1500 km arasında bir uzaklıkta dünyanın etrafında dönerler ve bunu ortalama 1 ile 1 buçuk saat arasında bir sürede tamamlarlar.

Dünya çevresindeki bir turları yaklaşık 1-1.5 saat süren bu uydulardan çokça bulunuyor. 66 uydusuyla iridium şebekesi en çok bilinenler arasında.

Uydu telefonları Normal telefonlar gibi baz istasyonları üzerinden değil, doğrudan uydu aracılığı ile bağlantı kuran bu telefonlar kapalı alanda çok verimli çalışmaz. Fakat açık alanlarda uydu ile mutlaka bağlantı kurar.

Peki Uydu telefonunun bir akıllı telefondan ne farkı var?

Uydu telefonu adı verilen bu cihazlar ilk bakışta günümüz akıllı cihazlarına göre daha eski ve takoz gibi gözükebilir. Şehir içi kullanım için tabii ki sıradan baz istasyonları üzerinden iletişim sağlayan bir telefon şart. Fakat dağcılık, tırmanış, trekking gibi doğa sporları ile ilgileniyorsanız veya normal telefonların çekmediği açık alanlarda sıkça bulunuyorsanız uydu telefonu en büyük yardımcınız.

Tabii ki bahsettiğimiz uyduların da sahipleri olduğu için bu telefonları satın almanız yeterli olmuyor, sıradan telefonlar gibi bir tarifesi var, dakikası ortalama 2 TL olan bu telefonların tarifesi sürekli kullanmanız halinde normal telefon tarifelerinden biraz daha pahalı olabiliyor. Ayrıca iletişim hizmeti sağlayan bu firmalarla görüşmek için de ekstra ücret ödemek gerekiyor.

En iyi 3 uydu telefonu

Şimdi ülkemizde satılan en iyi 3 telefonu ce özelliklerine bakalım.

Thuraya XT-LITE

Uydu Telefonu nedir, ne işe yarar ?

Uydu telefonu fiyatları biraz bütçeyi zorlayan cinsten. En çok tercih edilen uydu telefonlarından birisi olan Thuraya XT-Lite’ın Türkiye satış fiyatı ortalama 5 bin TL civarında.

 • Ağırlık: 186 Gram – Ölçüler 128 x 53 x 27 mm
 • 12 Dil Desteği: İngilizce, Türkçe, Arapça, Farsça, Fransızca, Almanca, Hintçe, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca, Rusça ve Urduca
 • SIM Kart ile kullanma seçeneği
 • 6 saat konuşma süresi ve 80 saat pil ömrü
 • GPS ve Navigasyon (SMS ile konumunuzu paylaşabilirsiniz)
 • Telefon Hafızasında 255 Kişilik Rehber Hafızası (Klasik bir Thuraya sim kartı ile 500’e yükselir)

Thuraya XT-Pro

Uydu Telefonu nedir, ne işe yarar ?

Thuraya XT-Pro’yu, XT-Lite modelinden ayıran özellik batarya ömrünün daha uzun olması ve daha dayanıklı olması. Su geçirmez özelliğinin bulunması, toprak, çamur tarzı şeylere karşı ve 0.7 Joule kadar elektriğe dayanıklı olması ise bir adım daha ön plana çıkartıyor. Thuraya XT-Pro’nun ortalama Türkiye satış fiyatı ise 11 bin TL civarında.

 • Ağırlık: 212 Gram – Ölçüler 128 x 53 x 27 mm
 • 13 Dil Desteği: İngilizce, Türkçe, Arapça ve 11 farklı dil desteği
 • SIM Kart ile kullanma seçeneği
 • 9 saat konuşma süresi ve 100 saat pil ömrü
 • GPS – Navigasyon (SMS ile konumunuzu paylaşabilirsiniz)
 • Telefon Hafızasında 255 Kişilik Rehber Hafızası (Klasik bir Thuraya SIM kartı ile 500’e yükselir)

Thuraya X5-Touch

Uydu Telefonu nedir, ne işe yarar ?

Thuraya X5-Touch Dünya’nın ilk akıllı uydu telefonu ve Android Nougat sistemini kullanıyor. Bu telefona PlayStore’da bulunan tüm uygulamaları yükleyebilirsiniz. Genel olarak eski model telefonlara benzeyen uydu telefonlarının dışına çıkmayı başarabilen bu uydu telefonunun fiyatı ise biraz dudak uçuklatan cinsten. Thuraya X5-Touch Türkiye fiyatı ortalama 16 bin 500 TL civarında.

 • Ağırlık: 262 Gram – Ölçüler 145 x 68 x 24 mm
 • 16 GB Hafıza ve 2 GB Ram
 • 32 GB micro-SD Desteği
 • Ön Kamera: 2 MP – Arka Kamera – 8 MP
 • Çift Sim Kart Özelliği (Aynı anda normal GSM operatörünüzü de kullanabilirsiniz)
 • 16 Dil Desteği – İngilizce, Türkçe, Arapça, Bahasa, Farsça, Fransızca, Almanca, Hintçe, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca, Rusça, Urduca, Japonca, Korece, Çince, Geleneksel Çince
 • SIM Kart ile kullanma seçeneği
 • 11 saat konuşma süresi ve 100 saat pil ömrü
 • GPS ve Navigasyon (SMS ile konumunuzu paylaşabilirsiniz)
 • Telefon Hafızasında 255 Kişilik Rehber Hafızası (Klasik bir Thuraya sim kartı ile 500’e yükselir)

Bu yazımızda uydu telefonu nedir, ne işe yarar ve nasıl çalışırlar ve özellikleri konusunda bilgiler verdik.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu