Bilgisayar

Uygulamanızda İşlenmemiş Özel Durum Oluştu Hatası Çözümü

Son Güncelleme: 15 Kasım 2020

Windows yüklü bilgisayarınız açıldığında karşınıza ‘Uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu’ hatası çıkıyorsa bu hatanın çözümü için yazımızda ele aldığımız yöntemleri deneyebilirsiniz.

Uygulamanızda İşlenmemiş Özel Durum Oluştu Hatası neden olur?

Genel olarak bu hataya; antivirüs yazılımınız, bilgisayarınıza bulaşmış bir virüs ya da kötü amaçlı yazılım, doğru yüklenmemiş Microsoft .NET Framework uygulaması veya bir donanım sorunu neden olabilir.

Uygulamanızda İşlenmemiş Özel Durum Oluştu Hatası Çözümü

Uygulamanızda İşlenmemiş Özel Durum Oluştu Hatası Çözümü

Bilgisayarınıza Antivirüs taraması yapın.

Bilgisayarınıza bulaşmış olan bir virüs ya da kötü amaçlı yazılım nedeniyle ‘Uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu’ hatası ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Hatanın nedeninin böyle bir durum olup olmadığını öğrenmek için güvendiğiniz bir antivirüs yazılımı ile detaylı bir virüs taraması yapın.

Antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz antivirüs yazılımını bir süre devre dışı bırakın ya da tamamen kaldırın. Bilgisayarı yeniden başlattığınız zaman ‘Uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu’ hatası çıkmıyorsa alternatif bir antivirüs yazılımı kullanmanız tavsiye ediliyor.

Donanım ve Aygıt Sorun Giderici’yi çalıştırın.

Bilgisayarınızın donanım ve aygıtlarında bulunan sorunlar ‘Uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu’ gibi hataların oluşmasına neden olabilir. Donanım ve Aygıt Sorun Giderici aracı bilgisayarınızdaki donanım ve aygıtlardaki küçük sorunları çözecek, diğer sorunları bulacak ve size gösterecektir. Aracın sunduğu önerilere göre sorunlara müdahale edebilirsiniz.

Uygulamanızda İşlenmemiş Özel Durum Oluştu Hatası Çözümü

  1. Windows arama çubuğunu açın. ve  %systemroot%\system32\msdt.exe -id DeviceDiagnostic yazıp Enter’a basın.
  2. Donanım ve Aygıt Sorun Giderici aracı açılacaktır. İleri butonuna basın ve taramayı başlatın. Tarama değişen bir süre sonunda tamamlanacak ve sonuç ekranı çıkacak.
  3. Sonuç ekranında aracın bulduğu, çözdüğü ve hakkında öneri sunduğu sorunları göreceksiniz. Aracın sunduğu adımları takip edin.

Microsoft .NET Framework uygulamasını yeniden yükleyin.

‘Uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu’ hatasının en temel nedenlerinden biri Microsoft .NET Framework uygulamasının yüklenmesi sırasında oluşmuş bir hatadır. Bu nedenle bilgisayarınızda yüklü olan uygulamayı tamamen kaldırmalı ve Microsoft resmi internet sitesinden son versiyonu indirmelisiniz. Eğer bilgisayarınız son versiyonun sistem gereksinimlerini karşılamıyorsa size en uygun olan versiyonu indirerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

  1. Bilgisayarınızdaki yüklü  Microsoft .NET Framework versiyonunu kaldırarak  Buradan Microsoft .NET Framework son versiyonunu indirin.
  2. Kurulum işlemlerini tamamlayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu