WhatsApp Hangi Programlama Diliyle Yazıldı?

WhatsApp'ın yazıldığı programlama dili hakkında detayları yazımızda sunuyoruz.

En popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp hangi programlama diliyle yazıldığını hiç merak ettiniz mi?

WhatsApp, anlık mesajlaşma uygulamaları arasında açık ara en popüler olanı. Telefonlarında Whatsapp kullanmayan neredeyse yok gibi.

WhatsApp’ı bir sohbet uygulaması olarak klonlamaya çalışanlar yazıldığına göre çokça olmuş. Ancak Whatsapp’ta kullanılan programlama dili sayesinde bir çok özellik bakımından bu klonlar Whatsapp’ın eline su dökemedi.

WhatsApp hangi programlama diliyle yazıldı?

 Whatsapp Erlang programlama dili ile yazılmıştır. Bu dil İsveçli telekom devi Ericsson firması tarafından 1986’da Joe Armstrong, Robert Virding ve Mike Williams önderliğinde geliştirilmiştir.

WhatsApp Hangi Programlama Diliyle Yazıldı?

ERLANG dili: Optimum sunucu performansını elde etmek için (Ejabberd) sunucusunda bir kodun yeniden yapılandırıldığı ve bazı önemli değişikliklerin yapıldığı WhatsApp uygulamasının kodlanmasında kullanılan programlama dilidir.

WhatsApp, iki veya daha fazla kullanıcı arasında anlık mesajların gerçek zamanlı olarak iletilmesini kolaylaştıran Ejabberd XMPP sunucusunu kullanır. Erlang, anlık güncellemelere ve hızlı düzeltmelere uyum sağlama esnekliğine sahiptir, bu da WhatsApp’ın yeniden başlatmaya gerek kalmadan değişiklikleri hızlıcaa doğrudan uygulamaya geçirmesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu