1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Windows 10 Ekran Çözünürlüğünü Arttırma

Windows 10 Ekran Çözünürlüğünü Arttırma

windows 10 ekran çözünürlüğü arttırma programı

Bu yazımızda programsız ekran çözünürlüğünü arttırma işlemini Windows üzerinden yapmayı yada isteğinize bağlı olarak windows 10 ekran çözünürlüğü arttırma programı kullanarak Windows 10 ekran çözünürlüğünü arttırma işlemini nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Kullandığınız bilgisayarın görüntü özellikleri sağlıklı bir şekilde bilgisayar kullanmanız için çok önemlidir. Yeni bir monitör aldınız ve ekran çözünürlüğünüz bilgisayarınızda eski monitörünüze göre ayarlanmış durumda. Yeni monitörünüz ebat olarak daha büyük ve daha gelişmiş özelliklere sahipse eski ekran ayarları ile yeni monitörünüzü kullanmanız biraz can sıkıcı olabilir.

Daha yüksek çözünürlük ayarları daha keskin görüntüler ortaya çıkarır ama öğeleri ekranda yapacak daha küçük görünür. Daha düşük çözünürlük ayarları kenarları pürüzlü görünmesine büyük simgeler için neden olabilir.

Şimdi Windows 10 ekran çözünürlüğü ayarlama nasıl yapılır bakalım.

Windows 10 Ekran Çözünürlüğünü Arttırma

Windows 10’da ekran çözünürlüğünü değiştirmek için ilk yapmanız gereken bilgisayarınızın masaüstünde sağ tıklayarak Görüntü Ayarları seçeneğine tıklamak;

windows 10 ekran çözünürlüğü arttırma programı

Daha sonra yine aşağıdaki resimdeki gibi ekran karşınıza gelecek. Bu ekranda “Gelişmiş görüntü ayarları” seçeneğine tıklayın.

windows 10 ekran çözünürlüğü arttırma programı

Daha sonra açılan yeni pencerede “Çözünürlük” alanında dilediğiniz çözünürlük seçeneğini seçin.

windows 10 ekran çözünürlüğü arttırma programı

Windows 10 Ekran Çözünürlüğü Arttırma Programları

HRC – Hotkey Resolution Changer : HRC – Hotkey Resolution Changer, Windows için ücretsiz ve taşınabilir bir ekran çözünürlüğü değiştirici yazılımıdır.
Bu yazılımı kullanarak, tek bir monitörün veya hatta multimonitor kurulumlarının çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz. Bu yazılımın benzersiz özelliği, 800*600, 640*480, 1024*768 vb. gibi çoklu ekran çözünürlükleri arasında hızla geçiş yapmak için 2 ila 9 kısayol tuşu oluşturmanızı sağlar.

JREs : jRes, Windows için bir başka ücretsiz ekran çözünürlüğü yazılımıdır. Ayrıca, taşınabilir bir yazılımdır ve bir sisteme yüklemeden doğrudan bir flash sürücüden kullanabilirsiniz.

XP QuickRes : XP QuickRes, Windows için bir başka ücretsiz ve taşınabilir ekran çözünürlüğü yazılımıdır. Bu yazılım çeşitli ekran çözünürlükleri arasında hızlıca geçiş yapmanızı sağlar. Ayrıca, bazı seçilen çözünürlüklerde, ekranın yenileme oranını da değiştirebilirsiniz. Bu yazılımda, ekran çözünürlüğünü kesinlikle değiştirebilirsiniz. Ancak, çözünürlüğü monitörün maksimum belirtilen ekran çözünürlüğünün üzerinde artıramazsınız. Ancak, ekran çözünürlüğünü 640 * 480 çözünürlüğe kadar azaltabilirsiniz.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. çok teşekkürker..sayenizde sıkıntı bitti…