Windows Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir?

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Windows’un Kayıt Defteri’nde bazı gereksiz girişleri temizleyerek sistem hızında artış sağlayabilmeniz mümkün. Bilgisayarınız gittikçe yavaşladıysa ve sorunun kaynağını bulamıyorsanız, belki de sorun Kayıt Defteri’ndeki gereksiz verilerden kaynaklanıyordur. Bu verileri nasıl temizleyebileceğinizi merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kayıt Defteri’ni Neden Temizlemeliyim?

Kayıt Defteri’nden gereksiz bilgileri temizleyerek bilgisayarınızın performansında artış sağlayabilmeniz mümkün. Kaldırdığınız programların kalıntıları, sistemdeki bazı hatalar vb. durumlarda başvuracağınız bölümün Kayıt Defteri olabileceğini unutmayın. Bunun dışında, antivirüs programlarıyla sildiğinizi düşündüğünüz zararlı yazılımların kalıntıları hala bilgisayarınızda bir yerlerde gizleniyor olabilir. Bunun önüne geçmek için de bu yöntemi kullanmak şart. Ayrıca, bazı uygulamalarda girdiğiniz e-posta, şifre gibi kişisel bilgiler de kayıt defterine kaydedilmektedir. Bu bilgilerin başkalarının eline geçmesini istemiyorsanız, önlem almanızda fayda var.

Peki Temizlik İşlemini Nasıl Yapacağım?

Bu işlemi manuel olarak yapmanız çoğunlukla tavsiye edilmez. Kayıt defterinde yapacağınız yanlış bir işlem, sistemin zarar görmesine neden olabilir ve daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için geliştirilen çeşitli temizlik yazılımları bulunuyor. Wise Registry Cleaner Free, CCleaner, Eusing Free Registry Cleaner ve Registry Mechanic gibi uygulamaları örnek olarak gösterebiliriz. Ayrıca bu uygulamaları kullanmadan önce kayıt defteri yedeklemesini yaparak, olası bir hatayla karşılaşmanız durumunda önleminizi alabilirsiniz.

CCleaner indir

kayit-defteri

Kayıt Defteri Bütünlüğü bölümünde taranacak olan bölümleri görebilirsiniz. Hepsini seçmeniz daha yararlı olacaktır. Bu adımdan sonra Sorunlar için Tara! butonuna tıklıyoruz.

tespit-edilen-sorunlar_1

Tespit edilen sorunları görebiliyorsunuz. Seçili sorunları çöz! Diyerek problem çıkaran kayıtları çözebilirsiniz.

yedekle

Yedekleme uyarısına evet diyerek, kayıt defterimizi yedekliyoruz.

secili-sorunlari-coz

Tüm sorunları çöz diyerek, tespit edilen tüm sorunları çözebilir, bu sorunların sebep olabileceği hatalar ve çözüm yolunu tek tek görmek için de Sorunu Çöz! butonunu kullanabilirsiniz.

 

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol