Windows’a Android APK Yükleme Nasıl Yapılır?

APK dosyalarını Windows 10 ile kullanma hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Windows’a Android APK yükleme ve APK uzantılı dosyaları bilgisayarda açabilmek için emülatör yazılımları kullanmanız gerekiyor. APK Emülatör programları ile APK dosyasını bilgisayara yükleyerek açabilirsiniz.

APK, Android Package Kit kelimelerinin kısaltılmış hali olup, Android işletim sistemi için hazırlanmış uygulama ya da oyun dosyalarının dağıtılmasında ve yüklenmesinde kullanılan bir tür dosya formatıdır.

Windows işlemine sahip bilgisayarlar bir APK dosyasını tanımazlar. Ancak, APK dosyalarını Windows cihazınızda çalıştırmanın yolları vardır.

Android uygulamalarını Windows’ta çalıştırmanın en iyi yolu, bir Android emülatörü kullanmak olacaktır.

Bir sistemin başka bir sistem üzerinde çalıştırılmasına emülasyon denir ve bu tür yazılımlara da emülatör denir. Emülatörler kısaca, bir cihazın başka bir cihazı taklit ederek çalışması için hazırlanan programlardır.

Örneğin başarıyla hazırlanmış bir Playstation Emülatörü sayesinde bilgisayarınızda Playstation oyunlarını çalıştırabilirsiniz.

APK dosyalarını Windows 10 ile kullanma hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Windows’a Android APK yükleme

Emülatör yazılımları sayesinde  APK dosyalarını bilgisayar yükleyerek Android uygulamalarını çalıştırabilirsiniz.

 • BlueStacks
 • MEmu Play
 • LDPlayer
 • KoPlayer
 • NoxPlayer
 • Gameloop
 • Android Studio
 • Andy
 • GenyMotion

BlueStacks

Windows'a Android APK Yükleme Nasıl Yapılır?

Mevcut birçok APK emülatörü olmasına rağmen, Windows’a Android APK yüklemek için kullanabileceğiniz BlueStacks App Player en popüler olanıdır.

Dünya genelinde oldukça büyük bir popülerliğe sahip olan BlueStacks, Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarınız üzerinden APK dosyalarını açabilmenizi sağlar. Çok başarılı bir kullanıcı arayüzüne sahip olan program, aynı anda birçok uygulama kullanabilir veya oyun oynayabilirsiniz.

Neredeyse tüm Android uygulama ve oyunlarını çalıştırabilen program sayesinde oyun ve uygulama için akıllı telefonlara ihtiyaç duymazsınız. Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan program, daha az kaynak kullanarak kaliteli bir deneyim sunar.

İndir: BlueStacks

MEmu Play

Windows'a Android APK Yükleme Nasıl Yapılır?

En popüler Android emülatörlerinden bir tanesi olan MEmu Play, bilgisayarınız üzerinden APK dosyalarını açabilmenize olanak tanır. Başarılı arayüzü ve kolay kullanımıyla dikkat çeken programda klavye ve mouse desteği yer alıyor. Bu sayede oyunları rahat bir şekilde oynayabilirsiniz.

Kaliteli oyun deneyimi sunan programı ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Programın kurulumunu da kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

İndir: MEmu Play

Telefon yada tabletinize apk dosyalarını daha güvenli yerlerden indirebilmeniz için en iyi APK indirme siteleri listesi hazırladık.

LDPlayer

Windows'a Android APK Yükleme Nasıl Yapılır?

Windows’a Android APK yüklemek için kullanabileceğiniz  bir diğer Android emülatörü olan LDPlayer, Windows 10 işletim sistemine sahip olan PC için Android emülatör arayan kişiler için harika bir program. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde çok kolay bir kullanım sunan LDPlayer, Android oyun

ve uygulamalarını bilgisayarınız üzerinden açabilmenize olanak tanır. Çok hızlı bir emülatör olan LDPlayer, dahili olarak gelen bir makro özelliğine sahip.

Aynı anda birden fazla oyun ve uygulama açabilmenizi mümkün hale getiren programı ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Kurulumu hızlı bir şekilde tamamladıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

İndir: LDPlayer

KoPlayer

Windows'a Android APK Yükleme Nasıl Yapılır?

Çok kolay bir kullanıma sahip olan KoPlayer’da başarılı bir arayüz bulunuyor. Yerleşik video kayıt özelliğinin yer aldığı programda klavye, mouse, kontrolcü, mikrofon ve kamera gibi çevre birimlerini destekler. Klavye ve mouse desteği sayesinde mobil oyunları çok rahat bir şekilde oynayabilirsiniz.

İndir: KoPlayer

NoxPlayer

Windows'a Android APK Yükleme Nasıl Yapılır?

Windows’a Android APK yüklemek için Android emülatörü olan ve ücretsiz olarak sunulan NoxPlayer’da mobil oyunları ve uygulamaları yükleyebilmenin üç farklı yöntemi mevcut. Bu yöntemlerin ilkinde Google Play’i açınve istediğiniz oyunu ya da uygulamayı aratın. Daha sonra yükle butonuna tıklayarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

İkinci yöntemde oyunun veya uygulamanın APK dosyasını bilgisayarınıza indirin ve Android emülatör programının üzerine sürükleyip bırakın. Üçüncü yöntemde ise bilgisayarınızda yer alan APK dosyasına çift tıklayın. Bu işlemin ardından NoxPlayer açılacak ve yükleme işlemi otomatik olarak başlayacak.

Aynı anda birden fazla oyun oynatabilen programda klavye ve fare desteği yer alıyor. Bu sayede rahat bir oyun deneyimi elde edebilirsiniz.

İndir: NOX Player

Gameloop

Windows'a Android APK Yükleme Nasıl Yapılır?

Üst düzey bir deneyim sunan Gameloop ile başlangıçta yalnızca PUBG Mobile oynanabiliyordu fakat şu anda çok sayıda Android oyunu destekleniyor. Program üzerinden bilgisayarınızda yer alan APK dosyalarını çok pratik bir şekilde açabilirsiniz. Söz konusu dosyayı açtığınız takdirde kurulum işlemi otomatik olarak başlar. Kurulum, kısa süre içerisinde tamamlanır.

Grafik ayarları konusunda çeşitlilik sunan programda anti hile sistemi mevcut. Programı ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

İndir: Gameloop

Android Studio

Windows'a Android APK Yükleme Nasıl Yapılır?

Android Studio, Android uygulama geliştiricileri için tasarlanan oldukça geniş kapsamlı ve ücretsiz programdır. Program beraberinde bir çok Android geliştirici aracıyla birlikte gelmektedir.

Android Studio’yu indirip yükledikten sonra buradaki yazımızda yer verdiğimiz adımları izleyerek kurulumnunu yapabilirsiniz.

İndir: Android Studio

Andy

Windows'a Android APK Yükleme Nasıl Yapılır?

 

Görsel ve teknik bakımdan oldukça sağlam bir platform olan AndyRoid, kurulum konusunda da oldukça kolaylık sağlıyor.

Artıları

 • Google tabanlı uygulamaları kolayca çalıştırma,
 • APK dosyalarını sürükle-bırak yöntemiyle yükleme,
 • Oyun oynarken Android cihazınızı uzaktan kumanda olarak kullanma,
 • Düzgün çalışması için özel bir grafik kartı gerektirmiyor.

Eksileri

 • Yükleme işlemi sırasında dikkatli değilseniz, sisteminizde gereksiz yer kaplayabilir,
 • Varsayılan olarak İngilizce klavye düzeni seçiliyor,
 • Kurulum biraz zaman alıyor.

İndir: Andy

GenyMotion

 

Windows'a Android APK Yükleme Nasıl Yapılır?

Çok popüler bir Android emülatörü olan Genmotion, piyasada bulunan hemen hemen her cihazın ortamlarına sahip durumda. Üst düzey özelliklere sahip sürümleri de bulunan uygulamanın ücretsiz sürümünü de kolaylıkla kullanabilmeniz mümkün.

Artıları

 • Güçlü ortam,
 • Görsellik bakımından çekici,
 • OpenGL ve donanım hızlandırma desteği gibi gelişmiş özellikler,

Eksileri

 • Ayrı olarak VirtualBox yüklemeniz ve yapılandırmanız gerekiyor,
 • Google uygulamaları ile yüklü gelmiyor,
 • Ücretsiz sürüm son derece kısıtlı.

İndir: Genymotion

Sonuç olarak, tüm emülatörler birbirlerine göre farklı özellikler sunuyorlar. Bazıları test ortamı olarak işlev görse de, bazıları uygulamalar ve oyunlar konusunda son derece kullanışlı diyebiliriz.

Peki, siz hangi Android emülatörünü tercih ediyorsunuz? Bizlerle yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Windows’a Android APK yükleme hakkında sık sorulan sorular

Emülatör nedir?

Emülatörler kısaca, bir cihazın başka bir cihazı taklit ederek çalışması için hazırlanan programlardır.

Bilgisayara APK iner mi?

APK dosyları bilgisayara indirilebilir dosyalardır. APK dosyasını bilgisayara indirebilirsiniz ancak açmak için emülatör kullanmanız gerekir.

Windows a APK yüklenir mi?

Android uygulamalarını Windows ta çalıştırmanın en iyi yolu, bir Android emülatörü kullanmak olacaktır. 

Windows için en iyi Android emülatör hangisi?

Mevcut birçok APK emülatörü olmasına rağmen, BlueStacks App Player en popüler olanıdır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu