• DOLAR
  3,4872
  % -0,03
 • EURO
  4,1888
  % 0,12
 • ALTIN
  147,1400
  % 0,10
 • BIST
  104.918
  % -1,52


Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

Android işletim sistemi kullanan bir cihaza sahipsiniz ve bilmediğiniz bir şekilde telefonunuza virüs girdi ise ne yapmanız lazım? Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi yazımızda Android işletim sistemi kullanan cihazlarda virüs temizleme yöntemini anlatacağız.

Android işletim sistemi İOS işletim sistemine göre daha özgür bir bir sistemdir.Özelleştirilebilir ve kişiselleştirilebilir bir sistem olduğu için ne kadar eğlenceli ve bir o kadar da zararlı olabiliyor.

Android işletim sistemine verdiğiniz izinler yüzünden sisteme dışardan yüklemeye çalıştığınız uygulama ve oyunlar yüzünden zararlı dosyalar canınızı sıkabilir ve sorunlar yaşayabilirsiniz.Android’de Uygulamaların İstediği Yetki ve İzin Talepleri  yazımızda Android platformundaki bu yetki ve izinlerin kullanıcılar için ne anlama geldiğini, onları neden önemseniz gerektiğini ve bütün bunların gerçek uygulamalarda nasıl göründüğünü anlatmıştık.

Android işletim sistemlerine sadece Google Play üzerinden değil aynı zamanda dışardan Apk dosyalarını yükleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Android APK Yükleme Nasıl Yapılır?  yazımızda bunu detaylı oarak anlatmıştık.

Tabi bu gibi durumlar biraz sakıncalı olabiliyor ve zararlı dosyalar Android cihazınıza bulaşabiliyor.Bu zararlı dosyalar cihazınızı yavaşlatabilir ve kullanılmaz hale getirebilir yada bilgi hırsızlığında kullanılabilir.

Telefonuma Virüs Bulaşmış mı?

Telefonda virüs varmı ? Telefona virüs bulaştığını nasıl anlarım ? Telefonumdaki virüsü nasıl temizlerim ? Telefon virüslerinden nasıl korunurum? Telefona Virüs Bulaştığını Gösteren 6 Belirti  yazımızda tüm bunların cevaplarını vermiştik.

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

Android’de Virüs Temizleme Yöntemi işlemine başlarken İlk olarak cihazımızı güvenli modda başlatmamız gerekmektedir.

# Güç düğmesine bir süreliğine basılı tutuyor sonrasında Kapat’a uzun süre dokunuyorsunuz. Eğer bu şekilde yapamıyorsanız cihazın bataryasını çıkarmayı veya 10 saniye boyunca güç ve ses azaltma butonlarına aynı anda basılı tutmayı deneyin.

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

Daha sonra ise cihazınız açıldığında sağ alt köşede Güvenli Mod yazısını göreceksiniz.

Eğer çıkmıyorsa tekrar cihazın bataryasını çıkarmayı veya 10 saniye boyunca güç ve ses azaltma butonlarına aynı anda basılı tutmayı deneyin. Android Telefon Güvenli Modda Nasıl Başlatılır yazımızda bu işlemi detaylı olarak anlatmıştık.

# Güvenli modda açılan telefonda hata veren yada zararlı olduğunu düşündüğünü uygulamaları kaldırmaya başlayınız.Bu işlem için ise Ayarlar – Uygulamalar ‘ a girin.

# Bu bölümde İndirilenler kısmına giriş yapmamız gerekiyor. İndirilenler bölümünde sizin sonradan indirmiş olduğunuz uygulamalar bulunmaktadır. Burada zararlı olduğuna inandığınız yada o uygulamayı yükledikten sonra telefonda gariplikler olduğunu tespit ettiğiniz uygulama yada uygulamaları bulun.

# İndirilenler bölümünde  zararlı uygulama olarak inandığınız uygulamayyı kaldırmak için üzerine dokunuyor ve ardından “uygulama bilgileri” ekranında “kaldır”a dokunuyorsunuz.

Eğer kaldır butonu aktif değilse Ayarlar – Güvenlik bölümüne girin.Cihaz Yöneticileri yolunu izliyorsunuz ve cihaz yöneticilerine girip Android Cihaz Yöneticisi’nin yanında onay kutucuğunu kaldırıyorsunuz.

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

Malware‘i silme işlemini tamamlandıktan sonra cihazınızı olağan şekilde kapatıp açıyorsunuz.

Bu yazımızda Android’de Virüs Temizleme Yöntemi işlemlerinin nasıl yapılacağını anlattık. Soru ve önerilerinizi için konu altındaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Android Cihazlar için En İyi Antivirüs Programlarından  yazımızda telefonunuz için tavsiye ettiğimiz uygulamara bakabilirsiniz.

Kaydet

Kaynak:
Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

 1. Peki zararlı program indirilen programlarda olmayıp sistem dosyaları kısmında ise nasıl ayırt edip silebiliriz.
  İsminden sistem dosyası olmadığını anladığımız programları silsek bile daha sonra kendi kendine tekrar yüklüyor. Sistem dosyasından ayırt etmede etkin bir yol var mıdır?
  Dosyayı bulsak bile bazen root yetkisi olmadığı için silemiyoruz, bu da ayrı bir dert.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *


İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.