Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

Telefonda yaşanan donma, yavaşlama, batarya boşalması gibi durumlar virüsün habercisi olabilir.

Bu yazımızda telefonununda virüs olmasından şüphelenenler için Android cihazlarda virüs temizleme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Telefonunuzda son zamanlarda anormal bir davranış görüyorsanız telefonunuzda virüs olması muhtemel! Donma, yavaşlama, batarya boşalması gibi durumlar virüsün habercisi olabilir.

Telefona virüs nasıl bulaşır?

Kullanılan uygulamalar, şifresiz girilen veya güvenilir olmayan wifi ağları, virüs bulaşmış bilgisayarlar ile yapılan USB bağlantıları, maillerden gelen virüslü içeriklerin kullanılması bulaşma yollarıdır. Kaynağı belirsiz ve güvenilir olmayan uygulamalarda virüs taşıyor olabilirler. Bu tür dışarıdan kurulan uygulamar sonucunda telefonunuza virüsler girebilir.

Telefonumda virüs olduğunu nasıl anlarım?

Telefonunuza virüs bulaştığında belirti olarak telefonunuzun yavaşlaması, donması, kilitlenmesi, kendi kendine işlem yapması, bilgilerin silinmesi, fotoğrafların silinmesi veya açılmaması, kendiliğinden sayfa açılması, internet erişimi ve ısınma sorunlarının ortaya çıkması gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Virüsler genellikle bilgilerinizi çalma, telefonunuza zarar verme, işlem yaptırma, rehberinizi ele geçirme gibi amaçlar taşımaktadır. Ancak yaygın olarak reklam içerikli sayfalar sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

  • Olur olmadık zamanda çıkan pop-up’lar ve reklamlar
  • Cihazın aşırı yavaşlaması
  • Açıklanamayan veri kullanımı
  • Uygulamaların çökmesi
  • İstenmeyen uygulama widget yüklemeleri
  • Aşırı batarya tüketimi
  • Telefonun aşırı ısınması

Android telefonunuza veya tabletinize virüs bulaştığının işaretleridir.

Android cihazlarda virüs temizleme yöntemi

Son ortaya çıkan virüsler, telefon görüşmelerini kaydetme, telefon IMEI numarasını çalma gibi özelliklere sahip olabiliyor.

Android cihazınıza virüs bulaştığından şüpheleniyorsanız:

  • Hemen aşağıda yer verdiğimiz etkili bir antivirüs uygulaması ile telefonunuza tam tarama işlemi uygulamanızda fayda var.
  • Telefonunuzda daha önce sizin tarafınızdan yüklenmediğine emin olduğunuz pili çabuk tüketen veya mobil internet paketinizi bitirmeye çalışan bir uygulama görürseniz Ayarlar – Uygulamalar – Uygulama Yöneticisi altından istenmeyen uygulama/uygulamaları kaldırmanızda fayda var.
  • Son çare olarak telefonu fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz. Fotoğraf, video ve mesajlarınızı yedekledikten sonra Ayarlar – Yedekle ve Sıfırla (Bulamazsanız Genel Yönetim) – Sıfırla – Fabrika Ayarlarına Sıfırla yolunu izleyin.

(Telefonunuzu sıfırlayacaksanız öncelikle telefona format atınca neler silinir, hangi verileriniz sıfırlama esnasında kaybolur öğrenmeniz gerekiyor.)

Android için en iyi Antivirüs programları

Android cihazınız herhangi bir kötü amaçlı yazılım veya virüsten etkilenirse, virüslü cihazınızı tarayarak bunları temizleyebilirsiniz. Piyasada çeşitli Android virüsleri bulunmaktadır. Aşağıda en güvenilir, Android cihazlardan virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları kaldırabileceğiniz anti-virüs uygulamalarının listesine ulaşabilirsiniz.

Avast Android

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

avast! Mobile Security ve avast! Anti-Theft, Android cihazlar için geliştirilmiş Antivirüs ve çalınmaya karşı koruma uygulamasıdır. Otomatik olarak virüs tarama, URL güvenlik testleri ve kişisel bilgileri koruma işlemlerini gerçekleştirmektedir. SMS takibi ve taraması yaparak dışarıdan gelecek tehlikeleri önceden haber verebilme, GPS üzerinden takip, telefon kitleme gibi bir dizi özelliği içinde barındırmaktadır. Gizli uygulamaları yakalayarak size bildirmekte ve bu sayede güvenliğinizi bir adım daha arttırmakta.

[appbox googleplay com.avast.android.mobilesecurity]

Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

Mobil cihazınızın da BitDefender ile korunmasını istiyorsanız bu programı kesinlikle denemelisiniz. Oldukça gelişmiş seçenekleri ile kesinlikle denenmesi gereken bir program olduğunu kanıtlıyor.

[appbox googleplay com.bitdefender.security]

McAfee Mobile Security

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

McAfee Mobile Security, Android kullanıcılarını çevrimiçi tehditlere karşı koruyan yeni bir güvenlik çözümüdür. Intel Security Group tarafından ücretsiz olarak sunulan tam özellikli güvenlik yazılımı, Android tablet ve akıllı telefonunuzu virüslere karşı korur ve gizliliğinizin açığa çıkmasını önler.

[appbox googleplay com.wsandroid.suite]

Trend Micro Mobile Security

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

Android cihazlar için geliştirilmiş alternatif bir antivirüs programı olan Trend Micro Mobile Security 2012 sayesinde cihazınız çalınmaya, virüs saldırılarına ve güvenli olmayan sitelere karşı hep koruma altında olacaktır.

[appbox googleplay com.trendmicro.tmmspersonal]

Kaspersky Mobile Antivirus

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

Kaspersky virüs koruma programının Android telefonlar için üretilmiş versiyonudur.

Uygulama telefonunuzu tüm tehlikelere karşı tam koruma sağlar. Telefonunuza bulaşan her hangi bir zararlı yazalımı aktif hale gelmeden sizi uyarır ve elle ya da otomatik olarak silmenizi sağlar.

[appbox googleplay com.kms.free]

Norton Mobile Security

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

Norton Mobile Security, Android telefon ve tabletinizi casus yazılım ve virüslere karşı korumanın yanında çalınma durumunda oluşabilecek zararlara karşı koruma seçeneği sunan bir güvenlik uygulamasıdır.

[appbox googleplay com.symantec.mobilesecurity]

Avira Antivirus Security

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

Avira Antivirus Security, Android telefon ve tabletler için tam güvenlik sağlayan nadir mobil uygulamalarından biri. Arka planda çalıştığı sürece sisteminizi yormayan ve pili olumsuz yönde etkilemeyen uygulamanın ücretsiz ve etkili koruma arayanlar için ideal olduğunu söyleyebilirim.

[appbox googleplay com.avira.android]

Sophos Intercept X for Mobile

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

Sophos Intercept X, size yeni nesil anti-exploit, anti-ransomware, kök dizin analizi ve gelişmiş sistem temizleme teknolojisi sunarak, mevcut uç nokta güvenliğini bir başka deyişle anti virüs yazılımı güvenliğini artıracak şekilde tasarlanmıştır.

[appbox googleplay com.sophos.smsec]

AVG Antivirus

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

AVG, mobil cihazlarda oldukça iyi çalışan zaten bilinen bir PC antivirüs programıdır. Ana menü de basit ve hızlı bir şekilde gerekli ayarlar yapılabilir. Altta bulunan “Tara” düğmesi, telefonda tarama yapılmasını ve tüm tehditlerin algılanmasını mümkün kılıyor.

[appbox googleplay com.antivirus]

Android cihazlarda virüs temizleme yazımız hakkında ne düşündüğünüzü gerçekten çok merak ediyoruz ve aşağıda yer alan yorum alanında paylaşmanızı bekliyoruz. Android cihazlarda virüs temizleme  hakkındaki yorumlarınıza anında dönüş yaparak fikirlerinize cevap vermeyi bekliyor olacağız.

Akıllı telefonlarda bazı tarayıcılarda ”Telefonda Virüs var” ”Telefonunuza Virüs Bulaştı” uyarıları çıkabiliyor. Peki telefonda Virüs var uyarısı nedir, virüs var uyarısı neden çıkar?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu