Mobil

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi yazımızda Android telefonlarda virüs temizleme yöntemini anlatacağız.

Android işletim sistemi IOS işletim sistemine göre daha özgür bir bir sistemdir.Özelleştirilebilir ve kişiselleştirilebilir bir sistem olduğu için ne kadar eğlenceli ve bir o kadar da zararlı olabiliyor.

Android işletim sistemine verdiğiniz izinler yüzünden sisteme dışardan yüklemeye çalıştığınız uygulama ve oyunlar yüzünden zararlı dosyalar canınızı sıkabilir ve sorunlar yaşayabilirsiniz.Android’de Uygulamaların İstediği Yetki ve İzin Talepleri  yazımızda Android platformundaki bu yetki ve izinlerin kullanıcılar için ne anlama geldiğini, onları neden önemseniz gerektiğini ve bütün bunların gerçek uygulamalarda nasıl göründüğünü anlatmıştık.

Android işletim sistemlerine sadece Google Play üzerinden değil aynı zamanda dışardan Apk dosyalarını yükleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Tabi bu gibi durumlar biraz sakıncalı olabiliyor ve zararlı dosyalar Android cihazınıza bulaşabiliyor.Bu zararlı dosyalar cihazınızı yavaşlatabilir ve kullanılmaz hale getirebilir yada bilgi hırsızlığında kullanılabilir.

Peki Android işletim sistemi kullanan bir cihaza sahipsiniz ve bilmediğiniz bir şekilde telefonunuza virüs girdi ise ne yapmanız lazım? Telefonda virüs temizleme nasıl yapılır?

Telefonuma Virüs Bulaşmış mı?

Telefonda virüs varmı ? Telefona virüs bulaştığını nasıl anlarım ? Telefonumdaki virüsü nasıl temizlerim ? Telefon virüslerinden nasıl korunurum sorularının cevapları için  Telefona Virüs Bulaştığını Gösteren 6 Belirti  yazımıza bakabilirsiniz. Hemen telefondaki virüs nasıl temizlenir konusuna geçelim.

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

Android’de Virüs Temizleme Yöntemi işlemine başlarken ilk olarak cihazımızı güvenli modda başlatmamız gerekmektedir.

Android Güvenli Mod’da Başlatma

Güç düğmesine bir süreliğine basılı tutuyor sonrasında Kapat’a uzun süre dokunuyorsunuz. Eğer bu şekilde yapamıyorsanız cihazın bataryasını çıkarmayı veya 10 saniye boyunca güç ve ses azaltma butonlarına aynı anda basılı tutmayı deneyin.

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

Daha sonra ise cihazınız açıldığında sağ alt köşede Güvenli Mod yazısını göreceksiniz.

Eğer çıkmıyorsa tekrar cihazın bataryasını çıkarmayı veya 10 saniye boyunca güç ve ses azaltma butonlarına aynı anda basılı tutmayı deneyin. Android Telefon Güvenli Modda Nasıl Başlatılır yazımızda bu işlemi detaylı olarak anlatmıştık.

Güvenli modda zararlı yazılımların silinmesi

Güvenli modda açılan telefonda hata veren yada zararlı olduğunu düşündüğünü uygulamaları kaldırmaya başlayınız. Güvenli moda alınan Android Cihazlarda Virüs Temizleme için  Ayarlar – Uygulamalar ‘ a girin.

# Bu bölümde İndirilenler kısmına giriş yapmamız gerekiyor. İndirilenler bölümünde sizin sonradan indirmiş olduğunuz uygulamalar bulunmaktadır. Burada zararlı olduğuna inandığınız yada o uygulamayı yükledikten sonra telefonda gariplikler olduğunu tespit ettiğiniz uygulama yada uygulamaları bulun.

# İndirilenler bölümünde  zararlı uygulama olarak inandığınız uygulamayyı kaldırmak için üzerine dokunuyor ve ardından “uygulama bilgileri” ekranında “kaldır”a dokunuyorsunuz.

# Eğer kaldır butonu aktif değilse Ayarlar – Güvenlik bölümüne girin. Cihaz Yöneticileri yolunu izliyorsunuz ve cihaz yöneticilerine girip Android Cihaz Yöneticisi’nin yanında onay kutucuğunu kaldırıyorsunuz.

Android Cihazlarda Virüs Temizleme Yöntemi

# Malware’i silme işlemini tamamlandıktan sonra cihazınızı olağan şekilde kapatıp açıyorsunuz.

Bu yazımızda Android’de Virüs Temizleme işlemlerinin nasıl yapılacağını anlattık. Soru ve önerilerinizi için konu altındaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.


Telefonunuz, yavaşlamaya başlarsa ve çeşitli hatalarla karşılaşmaya başladıysanız, özellikle yüklenen kötü yazılımların arkaplandaki çalışmalarının etkisi büyüktür. Donma, bellek, hafıza hataları, uygulamaların birden kapanması olaylarla karşılaşıyorsanız veya yüklediğiniz uygulamaların veri çalma, telefon performansını etkileme gibi durumlarından şüpheleniyorsanız, bu sorunlardan kurtulmanızı virüs programları sağlayabilir.

Android Cihazlar için En İyi Antivirüs Programlarından  yazımızda telefonunuz için tavsiye ettiğimiz uygulamalara bakabilirsiniz.

Kaydet

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu