1. Ana Sayfa
  2. AKILLI TELEFON
  3. Telefonda Virüs Var Uyarısı Nedir ?

Telefonda Virüs Var Uyarısı Nedir ?

Telefonda Virüs Var Uyarısı Nedir ?

Akıllı telefonlarda bazı tarayıcılarda ”Telefonda Virüs var” ”Telefonunuza Virüs Bulaştı” uyarıları çıkabiliyor. Telefonda Virüs Var Uyarısı Nedir ? Telefona bulaşan virüs nasıl temizlenir? Virüs Var Uyarısı neden çıkar?

Dikkat, bilgisayarınızda-telefonunuzda virüs tespit edildi. Virüsü silmek için buraya tıklayın” şeklinde sayfanın sağ alt kısmında ortaya çıkması nedeniyle kullandığımız virüs programından geldiğini düşünebileceğimiz bu mesajlar, oldukça gerçekçi olabiliyorlar.

Telefonda Virüs Var Uyarısı Nedir ?

Telefonumuzun tarayıcısından İnternet’e bağlandığımız da karşımıza aşağıdaki görüntü gibi bir sayfa gelebilir. Böyle bir durumda”tamam” düğmesine basılmasını tavsiye etmiyoruz.

Telefonda Virüs Var Uyarısı Nedir ?

Bu uyarı iki şekilde sizin karşınıza çıkar.

1-) Girdiğiniz web sitesinde yönlendirme reklam vardır ve size virüs var uyarısı vererek sizin hattınızdan TL çekmeyi hedefliyor. Tamam düğmesine basarsanız siz başka bir sayfaya yönlendirecek ve sizin hesabınızdan para çekmek için onayınızı isteyecektir.Daha ayrıntılı bilgi için bakınız ;Sahte Virüs ve Malware Uyarıları Nasıl Anlaşılır?

Böyle sorunlar karşılaştığınızda; Tarayıcınızı kaldırın veya tarayıcı verilerini uygulama ayarlarından temizleyin. Bu uyarıyı aldığınız web sitesine bir daha girmenizi tavsiye etmiyoruz. ilk çözüm sorunu çözmedi ise ikinci çözüm yolunu deneyiniz.

2-) Yapacağınız işlem oldukça basit. Wi-Fi ile bağlandığınızda hala karşınıza Virüs var uyarısı çıkıyorsa İnternet modeminizi sıfırlamanızı tavsiye ediyoruz.

Modeme bulaşan bazı virüsler size bu şekilde uyarılar verir. Tarayıcınızı açtığınızdan birden faz web sitesine yönlendirme yapar. Modeme reset atarak sorunu çözebilirsiniz. Bazı durumlarda modeme reset attık’dan sonra telefona da atılması gerekiyor.

Önemli: Modeme reset attığınızda modem bilgileri sıfırlanacaktır. Wi-Fi adınız ve şifreniz silinecektir. Kullandığınız modemin altında şifrenizin yazıp yazmadığını kontrol ediniz. Tarayıcınız üzerinden modem arayüzüne bağlanmayı biliyorsanız buradan yeniden şifre belirleye bilirsiniz veya İnternet sağlayıcınızı arayıp bilgi alabilirsiniz.

Telefona Bulaşan Virüs Nasıl Temizlenir?

Kullandığımız modemlere bulaşan virüsler olduğu gibi telefonumuza da bulaşan virüsler de vardır. Bu virüsler kendini pek fazla belli etmeyebilir. Telefonumuzun şarjının hızlı tükenmesine, Şebekemizin daha az çekmesine ve ram kullanımının yükselmesine neden olur. Aynı zamanda telefonda kasmalara uygulama geçişlerinde yavaşlamalara neden olur. Telefona Virüs Bulaştığını Gösteren 6 Belirti  yazımızda detayları okuyabilirsiniz.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda telefonunuzda Virüs temizliği yapmanız gerekiyor. Bazı tehlikeli virüsler Hard Reset işlemi ve Fabrika ayarlarına geri dönme işlemlerinde silinmeye biliyor. Aşağıdaki işlemleri sırası ile uygulayınız.

#Android Telefon Format Atmadan Virüsten Nasıl Temizlenir?

#Facebook Virüsü Nasıl Temizlenir ?

1-) ilk önce yapacağımız işlemlerin başında telefondaki zararlı uygulamaları kaldırmak. Bazı zararlı uygulamalar, uygulama kaldır bölümünden kaldırılamaz ve telefona zarar vermeye devam eder. Böyle uygulamaları kaldırmak için telefonu güvenli moda almamız gerekiyor. Telefonu Güvenli Mod ile başlattığımızda kaldırılamayan bazı uygulamaları telefondan tamamen kaldırabiliriz. Bakınız; Android Telefon Güvenli Modda Nasıl Başlatılır?

2-) ilk akla gelen çözümler; Telefona Antivirüs programları kurmak. Bu programların hiç bir faydası olmadığını düşünebilirsiniz ama ilk etap’da  bazı virüsleri bulup temizleyeceklerdir. Daha önce sizlere paylaştığımız Akıllı Telefon Güvenliği için 6 Uygulama  ve En İyi 9 Ücretsiz Antivirüs Programı yazılarımızdan bir program indirip tarama yapınız.

3-) Antivirüs programları bazı tehlikeli virüsleri bulamayabiliyor. Böyle durumlarda yapacağınız işlemlerin başında Hard Reset (fabrika ayarları geri dönme) yapmak. Hard reset işlemi bazı tehlikeli virüsler için kesin çözüm olabiliyor. Tüm verilerinizin silineceği gibi telefonunuzun sıfırlanacağını unutmayın. Telefonu sıfırlamak için buradaki yazılarımızdan  yararlanabilirsiniz.

Önemli: Yukarıda işlemleri yaptınız fakat telefondaki virüs’den kurtulamadınız. Bazı tehlikeli virüsler telefonun yazılımına zarar verdiği için her türlü temizleme işlemlerinde karşınıza çıkabilir ve silinmeye bilir.  Böyle durumlarda telefonunuzun orijinal yazılı zarar gördüğü gibi güvenliğiniz de tehlikede olabilir. Telefonunuza yeniden yazılım yüklemesi ve güncellemesi gerektiğinden en yakın servis’den destek almanızı öneriyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap