Sahte Virüs ve Malware Uyarıları Nasıl Anlaşılır ?

Sahte Virüs ve Malware Uyarıları Nasıl Anlaşılır ?

İnternet sitelerinde gezinirken karşınıza çıkması olası Sahte Virüs ve Malware Uyarıları Nasıl Anlaşılır ?  sahte bir reklam içeriğine tıkladığınızda, uyarının Sahte Olduğunu Anladığınızda Ne Yapmanız Gerekiyor?

Dikkat, bilgisayarınızda-telefonunuzda virüs tespit edildi. Virüsü silmek için buraya tıklayın” şeklinde sayfanın sağ alt kısmında ortaya çıkması nedeniyle kullandığımız virüs programından geldiğini düşünebileceğimiz bu mesajlar, oldukça gerçekçi olabiliyorlar.

Peki bu uyarıların gerçek olup olmadığını nasıl anlayacaksınız?

Sahte Virüs ve Malware Uyarıları Nasıl Anlaşılır ?

İnternet sitelerinde karşılaştığımız birçok reklam tipi vardır ancak bunlardan sadece 3 tanesi sıklıkla kullanılır: virüs taraması reklamı, “UYARI!” şeklinde başlayan pop-up’lar ve sağ alt kısımda bildirim gibi görünen reklamlar.

Sahte Virüs ve Malware Uyarıları Nasıl Anlaşılır ?

İnternetteyken bu 3 uyarıdan birisiyle karşılaşırsanız asla hızlı bir şekilde karar vermeyin. Söz konusu olan uyarının üzerine imleçi getirin ve sol alt kısımda internet sitesi linkinin çıkıp çıkmadığını kontrol edin, sayfayı değiştirin ve hatta emin olmak için internet tarayıcısını kapatın.

Virüs Uyarısının Sahte Olduğunu Anladığınızda Ne Yapmanız Gerekiyor?

Oludada virüs bulunan sahte bir reklam içeriğine tıkladınız ! Bu gibi durumlarda telaşlanmanıza gerek yok, yapmanız gereken şeyler basit. Öncelikle virüs tarama programınızı çalıştırın ve tarayıcıyı kapatın, ardından internet sitesinde bulunan veya virüs tarama programınızdan gördüğünüz uyarıları dikkate alarak internette arama yapın.

Örneğin virüs tarama programınız bir trojen buldu, internet sitesinin bilgisayarınıza ne gibi zararlar verebileceğini düşünerek bu trojenin nereden bulaştığını araştırmanız ve size ne gibi zararlar verebileceğini öğrenmeniz yararlı olabilir.

#En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları 2017

#Avast’ın Ücretsiz Antivirüs Yazılımı ile Virüs Temizleme

#AVG Antivirüs Nasıl Kullanılır?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.