Bütün Gece Şarj Zararlımı?

Gece Şarj Zararlımı, Telefon uzun süre şarjda kalırsa ne olur, Telefonu sürekli şarj etmek, Telefonu sabaha kadar şarjda bırakmak zararlımı

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Telefonunuzu yatarken şarjda bırakmanız pilinize zarar veriyor mu? Bütün gece Şarj zararlımı?

Çoğumuz telefonlarımızı, tabletlerimizi ve diğer akıllı cihazlarımızı uyumadan şarja bırakır ve sabah şarjdan çekeriz. Peki bu davranış, cihazlar için sağlıklı mıdır?

Yılan hikayesine dönen bu soruya son noktayı koymanın vakti geldi.

Bütün Gece Şarj Zararlımı?

Çoğu akıllı telefon lityum iyon pilleri kullanıyor. Bu piller çok fazla şarj edildiğinde ya da tamamen boşaldıklarında tehlike arz edebiliyorlar. Ancak günümüz teknolojisinde piller ve şarj cihazları bu tarz kazaların yaşanmasına engel olmak adına özel geliştirmelere sahiptirler. Bu gelişmiş özellikler sayesinde cihazınızın şarjı 100 olduğunda pile giden akım otomatik olarak kesiliyor. Yani Lityum-iyon bataryaları gece yatarken şarja takıp sabah şarjdan ayırmanız hiç bir şekilde sorun yaratmayacaktır.

Bu noktada orijinal şarj aleti ve pil kullanmanın önemi çok büyük.

Lityum-iyon bataryalarda dikkat edilmesi gereken asıl mesele ise bu bataryaların ısıya olan duyarlılıkları. Yani Lityum iyon pillerin en büyük düşmanı sıcaklıktır.

Zira bu bataryalar, şarj sırasında bir miktar sıcaklığa yol açabiliyor. Fakat bu mesele de yeni akıllı telefonlarda batarya tamamen şarj olduktan sonra bataryanın güçten kesilmesiyle çözülmüş durumda.

Lityum pillerin şarj olma sıcaklıkları 0 ila 45 C derece arasındadır. Aynı pil türü –20 C dereceye kadar sıcaklıklarda deşarj olabilmektedir. Hızlı şarj özelliği ise 5 ila 45 C derece arasında en verimli şekilde gerçekleşir ancak 0 dereceye kadar da bu özellik kullanılabilir.

Kısacası telefonu bütün gece şarjda bırakmak zararlı değil,  çekinmeyin; bütün gece şarj olan telefon ile zira bataryanıza zarar vermiş olmayacaksınız…

] }

1 Yorum

ertan uğurkan balaylı  -  29 Mart 2020 / 22:58

şarjdayken batarya azalırsa tekrar şarja başlar ve şarj döngüsünden yer. yazılımlar da pil çok kullanılmış gibi algılar ve pil sağlığını düşük gösterir. bunun zararı yoktur. pili ne zaman ki çok aşırı aza giderse değiştirin.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol