Telefonu Bütün Gece Şarj Etmek Zararlı mı?

Telefonunuzu yatarken şarjda bırakmanız pilinize zarar veriyor mu? Telefonu sabaha kadar şarjda bırakmak zararlımı Bütün gece Şarj zararlımı?

Telefonu bütün gece şarj etmek zararlı mı sorusu her zaman gündemde olan ve kullanıcıların kafasını karıştıran bir konu. Bu yazımızda bütün gece şarj telefona zarar veriyor mu, telefonunuzu yatarken şarjda bırakmanız, pilinize zarar verir mi gibi soruları cevaplıyoruz.

Telefonları doğru şarj etmek çok önemli. Eğer hatalı bir şekilde telefon şarj ediyorsanız, telefon bataryasına büyük zararlar verebilirsiniz. Peki telefonu sabaha kadar şarjda bırakmak zararlımı? Telefonu nasıl şarj etmeliyiz?

Bütün gece şarj zararlı mı?

Çoğu akıllı telefon lityum iyon (kısaca li-ion) pilleri kullanıyor. Bu piller çok fazla şarj edildiğinde ya da tamamen boşaldıklarında tehlike arz edebiliyorlar. Ancak günümüz teknolojisinde piller ve şarj cihazları bu tarz kazaların yaşanmasına engel olmak adına özel geliştirmelere sahiptirler. Bu gelişmiş özellikler sayesinde cihazınızın şarjı 100 olduğunda pile giden akım otomatik olarak kesiliyor.

Yani Lityum-iyon bataryaları gece yatarken şarja takıp sabah şarjdan ayırmanız hiç bir şekilde sorun yaratmayacaktır.

Telefonu Bütün Gece Şarj Etmek Zararlı mı?

Özetle;

Telefonu sabaha kadar şarjda bırakmanın herhangi bir zararı yok.

Bu noktada orijinal şarj aleti ve pil kullanmanın önemi çok büyük.

Lityum-iyon bataryalarda dikkat edilmesi gereken asıl mesele ise bu bataryaların ısıya olan duyarlılıkları. Yani Lityum iyon pillerin en büyük düşmanı sıcaklıktır.

Zira bu bataryalar, şarj sırasında bir miktar sıcaklığa yol açabiliyor. Fakat bu mesele de yeni akıllı telefonlarda batarya tamamen şarj olduktan sonra bataryanın güçten kesilmesiyle çözülmüş durumda.

Lityum pillerin şarj olma sıcaklıkları 0 ila 45 C derece arasındadır. Aynı pil türü –20 C dereceye kadar sıcaklıklarda deşarj olabilmektedir. Hızlı şarj özelliği ise 5 ila 45 C derece arasında en verimli şekilde gerçekleşir ancak 0 dereceye kadar da bu özellik kullanılabilir.

Kısacası telefonu bütün gece şarjda bırakmak zararlı değil,  çekinmeyin; bütün gece şarj olan telefon ile zira bataryanıza zarar vermiş olmayacaksınız…

Orjinal olmayan farklı şarj aleti ile şarj etmek cihaza zarar verir mi? Yüksek amper bataryaya zarar verir mi? Araç şarj cihazı telefona zarar verir mi? Telefon şarjı aküyü bitirir mi? Şarj aletleri ile ilgili kafanıza takılan sorunları buradaki yazımızda cevaplandırıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. şarjdayken batarya azalırsa tekrar şarja başlar ve şarj döngüsünden yer. yazılımlar da pil çok kullanılmış gibi algılar ve pil sağlığını düşük gösterir. bunun zararı yoktur. pili ne zaman ki çok aşırı aza giderse değiştirin.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu