Web Kamerayı Devre Dışı Bırakmak

laptop kamera kapatma

Son güncelleme: 16 Temmuz 2020

Bu yazımızı bilgisayardaki Web Kamerayı devre dışı bırakmak isteyenler yada Android telefonunuzda ön ve arka kamerayı devredışı bırakmak isteynler için hazırladık.

Bilgisayarınızdaki web kamerası ve mikrofonlar, tahmin bile edemeyeceğiniz güvenlik risklerine kapı aralayabilir. Kameranız sizden habersiz çalıştırılarak fotoğraf ve videonuz çekilebileceği gibi, mikrofonunuz da aktif edilerek ortamdan ses kaydı yapılabilir.

Bazı laptoplarda kamerayı açma/kapama işlemi için aygıt yanında bir buton ya da sürgülü sistem olabiliyor. Bunlar yoksa kamera kapatma işlemi için Bilgisayarınızdaki Webcam’i kapatmak için “Windows Aygıt Yöneticisi” ni kullanabilirsiniz.

1 Aygıt Yöneticisi açmak için Win+R tuş kombinasyonu birlikte kullanarak çalıştır penceresini açalım.

2 Çalıştır Penceresine “devmgmt.msc” komutunu yazarak Aygıt Yöneticisini açıyoruz.

Görüntülenen menüde donanım bilgilerinizin listesi sıralanacaktır.

3 “Görüntüleme aygıtları” yazan kısımda pc’nin kamerası göreceksiniz. Devre dışı bırakmak için sağ tıklayın ve daha sonra “Cihazı Devre dışı bırak“ı sürüme göre “devre dışı bırak“ı seçebilir veya daha kapsamlı bir çözüm için “Cihazı Kaldır“a sürüme göre sadece “kaldır“ı tıklayın.

laptop kamera kapatma

Bu işlemin ardından kameranız kesin olarak kapanmış olacaktır. Tekrar açmak isterseniz aygıtın üzerine tekrar gelip sağ tıkladıktan sonra “Etkinleştir” seçeneğini seçebilirsiniz.
Mac bilgisayarlarda kamerayı devre dışı bırakmak için Terminal’i açıp “sudo modprobe -r uvcvideo” komutunu yazmanız gerekiyor. Tekrar aktif hale getirmek için de “sudo modprobe uvcvideo” komutu işe yarayacaktır.

Eğer harici bir web kamerası kullanıyorsanız; Harici web kameralar için usb kablosunu çekmek basit ve akılcı bir yol olacaktır.

Eğer kameranızı devre dışı bırakmıyorsanız laptop kamerasını siyah bir bantla kapatmak her zaman işe yarar bir yöntemdir. Tavsiyemiz, kameranızı kullanmadığınız zamanlarda üzerine siyah bir bant yapıştırın.

Android telefonlarda ön ve arka kamerayı devre dışı bırakma

Android’de ön ve arka kamerayı devre dışı bırakmak için Cameraless uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulamayı aşağıda verdiğimiz PlayStore linkinden indirin.

Cameraless
Price: Free

Uygulama Ön ve arka kamerayı tam anlamıyla bloke ediyor ve Android ortamındaki tüm yazılımların erişimlerini engelliyor.

Kamerayı kapatmanın yanında eğer mikrofonuda kapatmak istiyorsanız buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol