Yurtdışından Gelen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ?

Yurtdışından Gelen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ?

Yurtdışından Gelen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ? YurtDışı Alışveriş Sitelerinden (Ebay, AliExpress, Amazon) Telefon Alınır mı? Yurtdışından Dönüşte Kaç Telefon Getirme Hakkımız var? Bütün bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Yeni piyasaya çıkan bir cihaz ülkemize ya geç geliyor ya da geldiğinde yüksek vergiler nedeniyle fiyatı pahalı olabiliyor. Bu nedenle birçok tüketici bu telefonları yurtdışında temin etmeye çalışıyor. Peki bu ne kadar uygun? Yurtdışından getirilen telefonun IMEI kaydı nasıl yapılmalı? Telefon kayıt harcı ne kadar tutuyor? e-Devlet ile IMEI kaydı nasıl yapılır?

Öncelikle yurtdışı alışveriş sitelerinden telefon almak uygunmu ona bakalım;

YurtDışı Alışveriş Sitelerinden (Ebay, AliExpress, Amazon) Telefon Alınır mı?

Birçok kişinin bildiği gibi Ebay, AliExpress, BestBuy, Amazon gibi uluslararası birçok alışveriş sitesinde fiyatlar çok uygun.Uygun olmasına uygun ama ülkemizde vergi kaybını engellemek adına, yurtdışından alınacak ürünlere sıkı bir kontrol uygulanıyor. Yani;

1- Aylık 75 Euro’nun üzerinde ürünü, gümrük vergisiz getirtemiyorsunuz. (Güncelleme: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yurt dışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlerde gümrük muafiyet tutarının 75 Euro’dan 30 Euro’ya düşürüldüTürkiye Gümrük Bölgesi’ndeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen bedeli gönderi başına toplam 30 avroyu geçmeyen eşyaya gümrük vergisi muafiyeti tanınacak. )

2- TRT bandrolü olmasını gerektirecek ürünler gümrükte takılıyor. (Cep telefonu, radyo, tv gibi)

Şimdi yurtdışı siteden uygun fiyata bir telefon aldınız diyelim; Ürün gümrükte takıldığında birçok masraf yapmanız gerekiyor. TRT bandrolü almanız gerekiyor. Pasaport kaydı gerekiyor ve sonuçta, ürünü buradan almakla neredeyse aynı fiyata geliyor.

Birde yurtdışı alışveriş sitelerinden güvenliğe dikkat emke lazım. Bunun için Yurtdışı Alışverişlerinde Dikkat Etmeniz Gereken 3 Şey  yazımıza bakabilirsiniz.

Yurtdışından Gelen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ?

1# IMEİ numarasını öğrenmeniz gerekiyor. Aldığınız yeni iPhone üzerinde *#06# yi tuşlayarak Imei numaranızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca; Ayarlar > Genel > Hakkında kısmından da IMEİ numaranızı öğrenebilirsiniz.

Yurtdışından Gelen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ?

2# Öncelikle son 2 ay içinde yurtdışına çıkmış birinin pasaportuna ihtiyaç var. Bu kişi siz olabileceğiniz gibi bir yakınınız da olabilir.

3# Pasaport sahibinin eğer yoksa e-devlet şifresi almasını sağlamalısınız. (Ptt’den alınıyor.)

4#Yurtdışı kayıt harcı,pasaport sahibinn TC kimlik nosu ile vergi dairelerine veya belirlenmiş banka şubelerine yatırılmalıdır. Telefon kayıt harcı 2017 yılı için, 149,20 TL‘dir.

Yurtdışı telefon vergisini internet vergi dairesinden ödemek en kolay yol. İnternetten yurtdışı telefon harcını ödemek için buraya tıklayabilirsiniz. Sayfada T.C. Kimlik No, Ad Soyad ve IMEI Noyu sisteme giriyorsunuz. Bu arada Harç Ödemesinin mutlaka pasaport sahibinin T.C. kimlik numarasına yapılmalıdır.

5#E-devlet üzerinde Imei kayıt sayfasından kayıt işleminizi yapabilirsiniz: Imei kayıt sayfası için tıklayın.

E-devlet’de cihaz kaydı yapabilmek için şunlar gerekli:

  1. Kullanııcı adı
  2. E-devlet şifresi
  3. Ülkeye giriş – çıkış tarihi
  4. Pasaport numarası

Yurtdışından Dönüşte Kaç Telefon Getirme Hakkımız var?

2 yılda 1 olmak üzere sadece bir cep telefonunu pasaportunuza kayıt ettirebiliyorsunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Harika siniz Allah razı olsun sorunum çözüldü çok teşekkür ler artık sürekli ziyaretciniz olcam

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.