Google DNS Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google DNS Nedir Nasıl Kullanılır

Google‘ı başarılı kılan faktörlerden biri de birçok servisinin ücretsiz olmasıdır. Birçok sektöre yönelik olarak çözüm odaklı servisi bulunan Google‘ın, ücretsiz bir DNS hizmeti de bulunmaktadır. Yani stabil ve güvenilir bir DNS hizmeti arıyor iseniz, Google’ın DNS servisini kullanabilirsiniz. Böylelikle hem daha hızlı bir internet deneyimi yaşayacak, hem de engelli olan birçok web sitesine de rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Peki Google DNS’i nasıl kullanabiliriz? Bu yazımızda da bu konuyu işliyor olacağız. Bu yönde ihtiyacı olan ziyaretçilerimiz için umarız faydalı olacaktır.

Google DNS Servisi Nasıl Kullanılır? Öğrenelim!

1) Denetim Masası’nda yer alan “ ve Paylaşım Merkezi” adlı bölüme girin.

google-dns-kullanimi-1

2) Bu bölümde yer alan ve tarafınıza ait olan internet bağlantısına tıklayın.

google-dns-kullanimi-2

3) Açılan pencerede yer alan “Özellikler” butonuna tıklayın.

google-dns-kullanimi-3

4) Seçenekler arasındaki “Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeneğine çift tıklayın.

google-dns-kullanimi-4

5) Açılan pencerede yer alan, “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” kutucuğunu işaretleyin. Daha sonra ise “Tercih edilen DNS sunucusu” kutucuğuna “8.8.8.8” ve “Diğer DNS Sunucusu” kutucuğuna ise “8.8.4.4” yazın. Hata olmamasına dikkat etmenizde fayda var.

google-dns-kullanimi-5

6) Son olarak “Tamam” butonuna tıklayarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Sonuç: Yukarıda yer alan yönergeleri tamamladığınızda, artık Google DNS‘i kullanıyor olacaksınız. Ancak olası bir problem veya yavaşlık durumunda, tekrar DNS bilgilerini değiştirebilirsiniz.

Bu yazı 196 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] 3) Bilgisayarınızın ağ ayarlar kısmında ki DNS bölümüne girin ve burada ki DNS i 4.2.2.4 ve 4.2.2.5 yapın. (Bakınız: Google DNS Nedir? Nasıl Kullanılır?) […]

Bir yorum bırak

Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.Eklenen/Alıntı yapılan kaynaklar konusunda çok hassasız. Telif ihlali olarak gördüğünüz içerikleri, tanıtım yazısı ve diğer istek/önerilerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabı - akıllı telefon, android, ios, sosyal medya, bilgisayar, donanım, internet, oyun, nedir, nasıl çalışır