Nedir, Nasıl Yapılır

Adres ve Bina Kodu Nasıl Öğrenilir ?

Her evin ve işyerinin bir adres kodu mecvuttur. Peki Adres Kodu Nedir ? Adres ve Bina Kodu Nasıl Öğrenilir ?

Adres ve bina kodu uygulaması 1 Mart 2013’den itibaren zorunlu deprem sigortası poliçesi işlemlerinde ve daha birçok işlemde kullanılmaktadır.

DASK (Doğal Afet Sigortası) poliçelerinde de yer alan adres ve bina kodu nedir, Adres ve Bina Kodu Nasıl Öğrenilir yazımızda detaylı olarak açlıklamaya çalıştık.

Adres Kodu Nedir ?

Adres kodu Türkiye sınırları içindeki tüm konutlara ait 10 haneli özel bir numaradır ve her evin, işyerinin kendine özel bir adres kodu vardır.

Vergi Daireleri ve diğer kamu kuruluşları tarafından artık zorunlu hale getirilen Adres kodu uygulamasına kolaylıkla adres numaranızı öğrenmeniz amaçlanmıştır.
Adres Kodu bilgisi işe başlama ve adres değişikliği işlemlerinde zorunludur.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün uzun vadeli bir projesi olan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminin bir bileşeni olarak varlık gösteren adres ve bina kodu uygulaması bilgi toplumu olma yolunda atılmış kayda değer adımlarından biri.

Nitekim bu sistemle Türkiye’mizin 81 il 919 ilçe 32034 mahallesinde yer alan tüm konutlara ve adreslerine ilişkin 10 hanelik benzersiz bir numara verildi. Böylece ülkemizdeki tüm konutlar ve konumları sayısal bir kimliğe kavuşmuş oldu.

Adres ve Bina Kodu Nasıl Öğrenilir ?

 

Adres ve Bina Kodu Nasıl Öğrenilir?

Herhangi bir binaya ait adres kodunu öğrenmek için ise DASK (Doğal Afetler Sigorta Kurumu)‘nun web sitesini kullanabilirsiniz.
Adres ve Bina Kodu Nasıl Öğrenilir ?
Adres ve Bina Kodu Nasıl Öğrenilir ?
Adres ve Bina Kodu Nasıl Öğrenilir ?

Adres Kodu Ne İşimize Yarayacak?

Konutlarımızla ilgili işlemlerde daha spesifik bilgi sunması açısından önemlidir. “Orda garşıda ki AVM’nin yanındaki beyaz ev bizim” gibi yurdumuz insanının o benzersiz üslubuyla verdiği adres tarifinin yerini günümüz dijital dünyasında artık benzersiz ID‘ler alacak. Bu durum konutlar üzerine yapılan sigorta, sözleşme ve benzeri durumlarda büyük kolaylık sağlayacak.

Öte yandan bu sistemle gerçeğe aykırı adres bildiriminde bulunan kişileri de tespit etmek mümkün. Nitekim bu devasa sistem konut numaralarıyla TC Kimlik numaralarını eşleyebilen bir yapıda. Bu adrese gidip deneme yapabilirsiniz.

Adres ve Bina Kodu Nasıl Öğrenilir ?

Formdaki verileri doldurduktan sonra DOĞRULA seçeneğine tıklayıp sonucu görebiliriz.
Adres ve Bina Kodu Nasıl Öğrenilir ?
Buradan yetkililerimize bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bu güzel sistemle TC Kimlik numarası ve adres eşleştirmesi saniyeler içinde yapılıyorsa gerek resmi işlemlerde gerekse özel işlemlerde klişe haline gelmiş “İkametgah belgesi getir” uygulamasının derhal son bulması gerekir. Bu düzenleme vatandaşları büyük bir zaman israfından kurtaracağı gibi gereksiz kağıt tüketiminin de önüne geçerek ormanlarımızın gereksiz yere katledilmesine de mani olur.

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu