Amazon’dan nasıl alışveriş yapılır?

Yurtdışı alışveriş siteleri arasında en popüleri Amazon nihayet Türkiye’de. Bu yazımızdan Türkiye Amazon’dan nasıl alış veriş yapılır anlatacağız.

Dünyanın en büyük online alışveriş sitesi Amazon bünyesinde aramış olduğunuz bir çok ürünü bulabilirsiniz.Amazon alışveriş sitesinden daha önce Güvenli Alışveriş Yapabileceğiniz Yurtdışı Alışveriş Siteleri yazımızda bahsetmiştik.

Türkiye Amazon’dan nasıl alışveriş yapılır?

Türkiye’deki tüketiciler, Amazon’a web versiyonunun (amazon.com.tr) yanısıra iOS ve Android’in için geliştirilen mobil uygulamaları üzerinden erişebiliyor.

Bu zamana kadar kur farkı ve Türkiye’deki vergi uygulamaları nedeniyle Amazon’dan alışveriş yapmak cazip olsa da, Amazon hizmet verdiği ülkeler açısından bakıldığında da en uygun fiyatları sunan online alışveriş sitelerinin başında geliyor. Doğal olarak bu durumun Türkiye’de de geçerli olacağını tahmin ediyoruz.

Amazon Türkiye’de açtığı sitesinde ödeme için ise banka veya kredi kartı seçeneği bulunuyor. Kullanıcılar, banka veya kredi kartı bilgilerini sisteme ekleyerek, ödeme yöntemini belirleyebiliyor. Kullanıcılar bakiyelerini kendilerinin yönetebilcekleri Amazon Hediye Kartları ile de alışveriş yapabiliyor. Ürünlerin türüne ve tutarına uygunluk durumlarına göre kredi kartına 2, 3 veya 6 aylık taksit seçeneği de uygulanabiliyor. Havale, kapıda ödeme, BKM Express… gibi farklı ödeme seçenekleri ise henüz Amazon’un Türkiye sitesinde bulunmuyor.

Amazon.com.tr kargo durumu

Teslimat konusundan MNG Kargo ve AGT Kurye ile anlaşan Amazon Türkiye‘de standart teslimat ve ekspres teslimat olmak üzere iki farklı seçenek bulunuyor. Standart teslimat büyük şehirlerden kırsal kesimlere kadar tüm bölgeleri kapsarken ekspres teslimat her yerde kullanılamıyor. Kullanıcıların ekspres teslimattan faydalanabilmek için alışverişi tamamlama aşamasında Ekspres Teslimat’ı seçmesi gerekiyor. Akabinde sipariş, İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’deki teslimat adreslerine gönderildikten sonra 1 iş günü içinde, Türkiye’deki diğer şehirler için ise 2 iş günü içinde belirtilen adrese teslim ediliyor. Kırsal alanlar için ekspres teslimat seçeneği bulunmuyor.

Ekspres teslimat hizmeti, yalnızca Türkiye’deki uygun teslimat adresleri için sunuluyor. Yalnızca sipariş özeti sayfasında bu kargo seçeneği belirtilen ürünlerde geçerli oluyor. Ekspres teslimatın, belirtilen bir son tarihe kadar ve Pazartesi ile Cumartesi arasında geçerli iken Pazar günleri, bölgesel veya ulusal resmi tatil günlerinde geçerli olmadığını da belirtelim. Satıcı tarafından özel olarak sunulmadığı sürece Amazon.com.tr Pazaryeri’nde satılan ürünlerde ekspres kargo kullanılmıyor.

Amazon.com.tr’den verilen tüm siparişlerin teslimatları Pazartesi ile Cumartesi günleri arasında yapılıyor. Pazar günleri veya resmi tatil günlerinde ise teslimat gerçekleşmiyor.

Platformda standart teslimat ücreti 4,90 TL iken, 100 TL’nin üzerindeki alışverişlerin standart teslimatı için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Fakat 100 TL üzerinde ürün sipariş edip ekspres teslimat seçeneğini seçerseniz ekspres ücreti olan 7,90 TL her halükarda kullanıcıdan talep ediliyor.

Büyük şehirler için 2-3 iş günü olan standart teslimat süresi diğer şehirler için 3-5 iş günü, kırsal alanlar içinse 3-7 iş günü olarak belirlendi.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu