Amazon’dan nasıl alışveriş yapılır?

Amazon’dan nasıl alışveriş yapılır?

Bu yazımızda yurtdışı alışveriş siteleri arasında en popüleri Amazon’dan nasıl alışveriş yapılır, yurtdışından alışveriş yaparken nelere dikkat etmeli anlatacağız.

Dünyaın en büyük online alışveriş sitesi Amazon bünyesinde aramış olduğunuz bir çok ürünü bulabilirsiniz.Amazon alışveriş sitesinden daha önce Güvenli Alışveriş Yapabileceğiniz Yurtdışı Alışveriş Siteleri yazımızda bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Amazondan alışveriş yapmak için izlemeniz gereken yolları derledik.

Yurtdışından alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsederken sipariş aşamasında ve sonrasında dikkat edeceklerinizi sıralamıştık. Bunlardan en önemlisi gümrük muafiyeti konusudur.  Yurtdışı alışverişlerinde gümrük muafiyeti sınırı nedir öncelikle bilmeniz gereklidir.

Gümrük Vergi Muafiyet Sınırı Nedir?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yurt dışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlerde gümrük muafiyet tutarının 75 Euro’dan 30 Euro’ya düşürüldü. Türkiye Gümrük Bölgesi’ndeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen bedeli gönderi başına toplam 30 avroyu geçmeyen eşyaya gümrük vergisi muafiyeti tanınacak.

Amazon’dan nasıl alışveriş yapılır?

Amazon’dan alışveriş yapabilmeniz için bir kullanıcı hesabınızı olması gerekmekte. Eğer kullanıcı hesabınız yok ise Amazonda nasıl üyelik açılır bakalım.

1 İlk olarak Amazon.de adresine girelim ve site dilini Türkçe’ye çevirelim. Bu ekranda Giriş yap bölümünün altında bulunan Bradan başlayın linkine tıklayarak üyelik işlemlerini başlatalım.

Amazon'dan nasıl alışveriş yapılır?

2 Türkçe karakter kullanmadan gerekli alanları doldurun ve Amazon hesabınızı oluşturun butonuna basın.

Amazon'dan nasıl alışveriş yapılır?

3 Hesap oluşturduktan sonra alışverişlerimizde kullanacağım teslimat adres bilgisini girelim. Bunun için Hesabım seçeneğinden adres kısmına girelim ve adres ekleye tıklayalım.

Amazon'dan nasıl alışveriş yapılır?

4 Türkçe karakter kullanmadan gerekli alanları doldurun, bu alanda adresin yanısıra TC kimlik numaranızıda girmeniz gerekmektedir. 

Amazon'dan nasıl alışveriş yapılır

Amazon yeni üyelik açma ve Amazon adres tanımlama işlemini böylelikle bitirdik. Şimdi Amazondan sipariş vermeye başlayalım.

5 Arkadaşlar öncelikle seçtiğimiz ürünün Türkiye’ye gönderilip gönderilmediğine bakmamız gerekiyor.  Ürün özellikleri sayfasında bu ürün şu adrese teslim edilebilir: Türkiye yazısını görüyorsanız olay tamamdır.

Amazon'dan nasıl alışveriş yapılır

6 Örnek resimdeki ürünü seçerek sepete ekle butouna tıklayalım. Sepete baktığımızda ürünün fiyatı kargo ve diğer fiyatlar eklenmeden görünmektedir. 7Alışverişi Tamamla” butonuna basarak adres seçme ve ödeme bilgilerini girme sayfasına gelelim.

Amazon'dan nasıl alışveriş yapılır

8 Ödeme için kullanacağımı kart bilgilerini girelim. Burada ödemeyi hangi para birimi ile yapabileceğimizi seçebiliriz.Bunu TL olarakda seçebilirsiniz ancak Amazon oldukça yüksek bir kurdan çevrim yapıyor. Ödemenizi bence dolar yada euro üzerinden yapın.Amazon'dan nasıl alışveriş yapılır
9 Ödeme bilgilerini girdikten sonra gelen ekranda siparişin tahmini teslimat süresini, Kargo ücretini, vergi ücretini ve nihayetinde siparişin toplam tutarını görebilirsiniz.  Eğer siparişinize gümrük vergisi alınması gerekiyorsa oda bu ekranda hesaplanmış olacak yani gümrükten alırken başka bir ücret tahsil edilmeyecek.

10 Sipariş bilgilerinde bir değişiklik yapmayacaksanız Şimdi Al butonuna tıklayarak siparişi tamamlayabilirsiniz.

Amazon'dan nasıl alışveriş yapılır

Eğer kart bilgileriniz doğruysa ve yeterli bakiyesi varsa siparişiniz onaylanacak ve kartınızdan sipariş tutarı çekilecektir. Bundan sonrasında siparişinizin kargoya verilmesini bekleyebilirsiniz.

Amazon’da ürün takibi nasıl yapılır?

1 Hesabım bölümden “Siparişlerim” seçeneğine tıklayın.

2 Siparişlerim bölümünden de “Kargo Takibi” seçeneğine tıklayın.

3 Amazon’dan aldığınız ürün ya UPS ile ya da Yurtiçi Kargo ile dağıtıma çıkacaktır. Kargo Takibi bölümünden ürününüzün hangi firma ile geldiğini ve taşıma sürecinin hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz.

Amazon’dan nasıl alışveriş yapılır yazımız burada sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?