Android Telefon Nasıl Sıfırlanır ?

Android Telefon Nasıl Sıfırlanır ?

Cihazınız ağır çalışıyor yada satmayı düşünüyorsanız içindeki tüm verileri silmeniz gerekir. Bu yazımızda Android telefon nasıl sıfırlanır, içindeki veriler tamemn nasıl silinir anlatacağız.

Akıllı telefonlarımızı satacağımız zaman, başkasına vereceğimiz zaman veya yazılımsal bir sorundan dolayı içindeki tüm bilgileri silmek için sıfırlamak gerekebiliyor.

Telefona sıfırlama ve reset işlemi yaptığınızda telefonu aldığınız ilk günkü haline geri döner.Buna fabrika ayaları da denir.

Telefona sıfırlama, reset işlemi sonucunda telefonunuz ilk günkü haline geri döneceğinden tüm uygulama ve varsa sorunlardan arındırılmış şekilde olacaktır.Bu sayede telefonunuzda performans artışı sağlanacaktır.

Android Telefon Nasıl Sıfırlanır ?

Android telefon sıfırlama için; Ayarlar > Genel Yönetim (Sistem) > Sıfırlama yolunu izleyin. Burada 3 farklı seçenek karşınıza çıkacak.

Android Telefon Nasıl Sıfırlanır ?

Fabrika ayarlarına dön; Bu seçenek telefondaki ayarları ilk açıldığı andaki yani kutusundan ilk çıktığı andaki haline getirir.

Ağ Ayarlarını sıfırla: Bu seçenek ise telefonun ağ ayarlarının sıfırlanmasını sağlar.

Fabrika ayarlarına sıfırla: Bu seçenek ise teleondaki tüm ayarları sıfırlar ve dökümanları siler. Bu işlemler rehber, resimler, videolar, mesajlar, uygulamalar ve uygulama verileri gibi cihaz hafızasındaki tüm verileri sileceğinden yedek almanızı öneriyoruz.

Android telefonunuzdaki rehberinizi, fotoğraflarınızı, videolarınızı, smslerinizi ve bunun gibi size özel dosyaları yedeklemek istiyorsunuz ancak nasıl yapılacağını bilmiyorsanız Android telefondaki tüm verileri yedekleme nasıl yapılır rehberimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.

Telefon Sıfırlama Tuşları

Cihazınızın arama bölümüne gelip *2767*3855# tuşladıktan sonra arama yaptığınızda telefonunuz otomatik olarak formatlanacak ve eski haline dönecektir.

Recovery (Kurtarma Modu) Üzerinden Sıfırlama

Bu işlem bilgisayara gerek olmadan cihazınızı sıfırlamanızı sağlar. Cihazınız açılmıyorsa telefon şifresini unuttuysanız kullanabilirsiniz.

  • Cihazınızı kapatın, USB bağlantısını ve şarj aletiyle bağlantısını kesin.
  • Cihazınızı Ses Açma + Ana ekran + Güç tuşuna aynı anda basarak cihazı açın.
  • Recovery modu açılacaktır. Burada ses kısma ve açma tuşlarıyla hareket edebilirsiniz.
  • Seçenekler çıkmadıysa üst üste birkaç kez ses kısma ya da ses açma tuşuna basarak seçeneklere ulaşabilirsiniz.
  • Seçenekler arasından Wipe data/factory reset seçeneğine ses açma ve kısma tuşlarıyla ilerleyin ve bu seçeneği güç tuşuna basarak seçin.
  • Açılan seçenekler içerisinden Yes yazan seçeneğe ilerleyin ve güç tuşuyla seçin.
  • Sıfırlama ya da format işlemi tamamlana kadar bekleyin.
  • Reboot System Now seçeneğiyle cihazı yeniden başlatın.

 

Yorum Yap

Yorum Yap