Google Hesabınızı Güvene Alın!

Bu yazımızda Google hesabınızı ve güvenlik ve gizliliğini nasıl kontrol altında tutabileceğinizden bahsedeceğiz.

Google hesabınızı güvene alın yazımızda Google hesabınızı ve güvenlik ve gizliliğini nasıl kontrol altında tutabileceğinizden bahsedeceğiz.

YoutubeGoogle+ ve Gmail gibi hatta akıllı telefonlarımızdaki kullandığımız çeşitli uygulamaları bile Google hesabımız ile kullanıyoruz.

Peki kişisel veya ticari bir çok verilerimizin yer aldığı Google hesabımızı nasıl daha güvenli bir hale getirebiliriz?  Bu yazımızda Google hesabınızı ve güvenlik ve gizliliğini nasıl kontrol altında tutabileceğinizden bahsedeceğiz.

Google hesabınızı güvene alın!

Google hesabınızı güvende tutmanıza yardımcı olacak aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Benzersiz, güçlü şifreler kullanın.

Hesabınızı güvene almak için ilk yapmanız gereken bulunması zor ve karmaşık bir şifre kullanmak.

Güçlü Şifre (Strong password), tahmin edilemeyecek ve basit saldırı yöntemleri karşısında kırılması güç şifrelerdir.

Parolalar, şifreler bilgisayarınıza yetkisiz erişime karşı ilk savunma hattını oluşturur.  Kullanıcı isimleri, parolalar, kredi kartı bilgileri, sosyal medya hesapları … Parola ne kadar güçlü olursa, bilgisayarınız ve hesaplarınızda korsanlardan ve kötü amaçlı yazılımlardan o kadar korunmuş olur.

Çeşitli platformlarda kullanmış olduğunuz şifrelerin iyi, güçlü, kırılması zor ve aynı zamanda hatırlaması kolay olması gerekmektedir.

Aynı şifreyi birden fazla sitede kullanmak risklidir. Bir sitedeki şifreniz saldırıya uğrarsa, başka sitelerdeki hesaplarınıza erişmek için kullanılabilir.

Güçlü şifre oluşturma yöntemleri yazımızda şifre belirleme kuralları ve bir kaç zor şifre örneğini bulabilirsiniz..

2 Adımlı Doğrulama’yı etkinleştirin.

Google Hesabınızı Güvene Alın!

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA – two-factor authentication) bir güvenlik özelliğidir. 2 Adımlı Doğrulama (iki faktörlü kimlik doğrulama olarak da bilinir), hesabınıza fazladan bir güvenlik katmanı ekler.

2 Adımlı Doğrulama, bilgisayar korsanlarının şifrenizi çalsalar bile hesabınıza erişmelerini engellemeye yardımcı olur.

Kurtarma telefon numaranız ve e-posta adresiniz etkili güvenlik araçlarıdır. Kurtarma bilgilerine girdiğimiz verilerden birini unutursak hesabımızı diğer bir doğrulama seçeneği ile kurtarabiliriz.

Bu iletişim bilgileri şu durumlarda size yardımcı olmak için kullanılabilir:

  • Başka birisinin, izniniz olmadan hesabınızı kullanmasını engellemek
  • Hesabınızda şüpheli bir etkinlik olduğunda sizi uyarmak
  • Hesabınıza erişiminizi kaybederseniz hesabınızı kurtarmak

Yazılımlarınızı güncelleyin

Tarayıcınız, işletim sisteminiz veya uygulamalarınız güncel değilse, yazılım, bilgisayar korsanlarına karşı güvende olmayabilir. Hesabınızın korunmasına yardımcı olmak için yazılımınızı güncel tutun.

Gereksiz uygulamaları ve tarayıcı uzantılarını kaldırın

Bir cihaza ne kadar fazla uygulama yüklenirse, cihaz saldırılara karşı o kadar savunmasız hale gelir. Hassas bilgilere erişimi olan cihazlara yalnızca gerekli uygulamaları ve tarayıcı uzantılarını yükleyin. Cihazınızı ve kişisel bilgilerinizi korumak için, kendisini veya kaynağını bilmediğiniz uygulamaları yüklemekten kaçının.

Şüpheli mesajlara ve içeriğe karşı korunun

Bilgisayar korsanları; kurumların, aile üyelerinin veya iş arkadaşlarının kimliğine bürünmek için e-postaları, kısa mesajları, telefon çağrılarını ve web sayfalarını kullanabilirler.

Hesabınızda şüpheli etkinlik fark ederseniz; Hesabınızın güvenliğini sağlama adımlarını uygulayın.

Google hesabınızı güvene alın yazımız sona erdi.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu