Android ve Güvenlik: Google Hesabınızı Güvene Alın

Android ve Güvenlik: Google Hesabınızı Güvene Alın

Google Link Kısaltma Nedir Nasıl Kullanılır Goo.gl

Android kullanıcılarının olmazsa olmaz Google hizmetlerini kullanabilmeleri için Google hesabı edinmeleri gerekiyor. Bu, genelde gmail.com uzantılı bir e-posta adresi olsa da aynı zamanda farklı uzantılara sahip e-posta hesaplarıyla da Google servisleri kullanılabiliyor. Bu yazımızda Google hesabınızı ve güvenlik ve gizliliğini nasıl kontrol altında tutabileceğinizden bahsedeceğiz.

Google hesabınız neden bu kadar önemli:

  • En önemli sebebi tabii ki Google hesabınızda rehberiniz, takviminiz, Google Drive dosyalarınız, e-postalarınız gibi önemli bilgiler bulunması.
  • Google hesabınız aynı zamanda bu bilgilerle birlikte sizinle ilgili bir çok kişisel detayı da barındırıyor.
  • Google hesabınız kullanılarak cihazınıza uzaktan herhangi bir uygulama yüklenebilir ya da yeriniz tespit edilebilir.
  • Google hesabınız kullanarak hem e-posta hem de sosyal ağlarda zararlı içerikler paylaşılabilir ve ödeme bilgileriniz kullanılabilir.

Tabii ki tüm bu saydıklarımız sadece Android kullanıcıları için geçerli değil Apple ID ya Microsoft hesaplarında da benzer bilgiler tutulmakta. Yani iOS ya da Windows kullanıcıları da kendi cihazlarındaki hesapları korumak zorundalar.

Bu yazımızda anlatılanları Google hesabınızda ekstra koruma sağlamak veya herhangi bir saldırı/hack sonrasında hesabınızı güvene almak için kullanabilirsiniz.

Genel olarak yapılması gereken adımları şöyle sıralayabiliriz:

  • Hesabınızın şifresini kimseyle paylaşmayın.
  • Hesabınızla giriş yapılı olan ya da daha önce giriş yaptığınız bilgisayarları düşünerek bu bilgisayarların güvenli olduğundan emin olun. Cihazlarda herhangi bir zararlı yazılım olmadığından emin olun. Bu madde internet kafelerdeki bilgisayarlar, evinizde Chrome yüklü diz üstü bilgisayarınız ya da telefon, tablet gibi mobil cihazları da kapsamaktadır. Cihazlarınızda mutlaka bir antivirüs bulundurun ve hesabınıza dışarıdan erişildiğini düşünüyorsanız hemen hepsini virüs taramasından geçirin.
  • Herhangi bir nedenle hesabınıza erişildiğini düşünüyorsanız şifrenizi sıfırlayıp hesaplarınızı kontrol edin.
  • Mümkünse herkesin kullanımına açık bilgisayarlar ve kablolu/kablosuz ağlarda (okul, internet kafe, kütüphane gibi yerlerde) hesabınıza giriş yapmayın.
  • İki aşamalı doğrulama (SMS ya da Google Authenticator) kullanarak hesabınızın güvenliğini arttırabilirsiniz.
  • Cep telefonu numaranızı ya da alternatif bir e-posta adresinizi hesabınıza  tanımlamak hesabınıza erişemediğinizde ya da şifrenizi unuttuğunuzda kritik bir role sahip olacaktır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.