Mobil

Android’de QR kod Nasıl Okutulur ?

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Barkod QR Kod Nedir ? QR kod nasıl oluşturulur ? Android’de QR kod Nasıl Okutulur ? Android’e QR kod uygulaması nasıl indirebilirim ?

Hayatımıza bir anda giren Karekod’un bize sağladığı en temel özelliklerden biri bilgi paylaşımını hızlandırmasıdır. Bir dergi ilanında veya yolda yürürken dikkatinizi çeken bir ilan, bilgilendirme yazısı, web sitesi linki veya iletişim bilgisi (harita,telefon…) vb. bilgileri not etmek veya aklınızda tutmak yerine akıllı mobil cihazınıza yükleyeceğiniz basit bir uygulama ve kamerası sayesinde bu bilgiyi hemen kayıt altına alabilir ve dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Karekod (QR Kod) Nedir, Nasıl Çalışır?

Karekod ya QR Kod, emek ve zaman sarfiyatını en aza indirmek maksadıyla verilerin kare veya dikdörtgen şeklindeki bir simgeye gizlenmesi olarak tanımlanabilir. Peki Karekod (QR Kod) Nedir, Nasıl Çalışır? Detaylı yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

QR kod ile neler yapılır?

Telefon kamerası aracılığıyla okutulan QR kodları sayesinde ilgili web adresine gitme, dosya indirme, fatura yatırma, fiyat bilgisi öğrenme, konum bilgisine bakma, iletişim bilgilerini görüntüleme, mail adresini öğrenme ve daha pek çok edinim gerçekleştirilebilir.

Android’de QR kod Nasıl Okutulur ?

QR kodunu -barkodu- okutmak için Android cihazlar için geliştirilen QR kod okuyucu uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

  • Google Play Store’dan cihazınıza uyumlu ve özellikleri açısından ihtiyaçlarınızı karşılayan QR kod okuyucuyu indirin. Android QR Code okuyuculara Google PlayStore’da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • Android barkod okuyucu uygulamasını çalıştırın.
  • Kamera uygulaması devreye girecektir.
  • Kamera lensini QR kodunu okuyabilecek şekilde konumlandırın.

Hangi QR kod okuyucusunu indirebilirim?

Google Play uygulama mağazasında belki de 100’ün üzerinde QR reader mevcut. En iyi ve en kullanışlı QR uygulamasının özellikleri arasında ise tehlikeli sitelere ve sahtekarlığa karşı koruma yer alıyor. Bunun yanında QR kod geçmişini görüntüleme, hızlı Wi-fi erişimi desteği de indireceğiniz QR okuyucularda bulunmasını tavsiye ettiğimiz özellikler arasında.

Cihazınıza Antivirüs uygulamalarının yan araçlarından olan QR okuyucu indirebilirsiniz.

Uyarı:  Zararlı yazılım yerleştirilmiş olma ihtimaline karşın kaynağına güvenmediğiniz QR kodları okuturken dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Android QR Code okuyuculara Google PlayStore’da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu