1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. En iyi 5 Elektrikli Bisiklet

En iyi 5 Elektrikli Bisiklet

en iyi elektrikli bisikletler,En iyi elektrikli bisiklet,Elektrikli Bisiklet Markaları

Popülerliği gün geçtikçe artan elektrikli bisiklet markaları arasında tasarımları ve özellikleri ile dikkat çeken en iyi 5 elektrikli bisikleti özellikleri ve fiyatları ile yazımızda sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Elektrikli Bisiklet nedir?

Elektrikli bisiklet, yalnızca elektrik enerjisi kullanarak çalışan, pedal yardımıyla da uzun yollara çıkılabilen bisiklet türüdür. Elektrikli bisikletlerin temel farkı standart bisikletlere göre pedal kuvvetine ek olarak istendiğinde elektrik desteğinin devreye girerek sürücüye destek olmasıdır.

Çoğu elektrikli bisiklet, standart bir bisikletin tasarımını, geometrisini ve bileşenlerini içerir, ancak şarj edilebilir bir batarya ile çalışan ek bir elektrik motoruna sahiptir. Elektrik motoru, sürücüye yokuşların üstesinden gelmek için otomatik veya manuel olarak ekstra güç verir veya istendiğinde standart bir bisiklet gibi kullanılır.

lektrikli bisiklet modelleri; pedallarında 248W güç bulunduruyor. 1000W’a kadar güç bulunan motorlarda ehliyet gerekiyor.

En iyi Elektrikli Bisikletler

Ergonomik ve kullanışlı özellikleriyle en iyi elektrikli bisikletler.

Trefecta DRT

en iyi elektrikli bisikletler,En iyi elektrikli bisiklet,Elektrikli Bisiklet Markaları

Trefecta DRT, bir bisiklet-motosiklet karması olarak 65 km/s maksimum hıza ve sadece bir şarj ile 97 km mesafeye ulaşabiliyor. Askeri malzemelerde kullanılan özel bir alüminyum imal edilen bu e-bisiklet, 14 vites Rohlof Speedhub, SmeshGear vites değiştirici, 26 inç karbon-fiber jantlar ve Schwalbe lastiklere sahip. Dahili olarak gidonun orta kısmında bulunan yol bilgisayarı, kullanıcının sürüş modu seçebilmesine, süspansiyonları kontrol edebilmesine, hız, batarya durumu, navigasyon, mesafe gibi verileri takip edebilmesine yarıyor.

Trefecta DRT elektrikli bisiklet fiyatları  ise 23.500 euro gibi astronomik ölçüde ve yalnızca başlangıç fiyatı olarak belirtilmiş. Muhtemelen bazı farklı eklentilerle bu ücret çok daha yüksek bir seviyeye çıkabiliyor.

Yorum Yap
Sıkça Sorulan Sorular

Elektrikli bisiklet, yalnızca elektrik enerjisi kullanarak çalışan, pedal yardımıyla da uzun yollara çıkılabilen bisiklet türüdür. Elektrikli bisikletlerin temel farkı standart bisikletlere göre pedal kuvvetine ek olarak istendiğinde elektrik desteğinin devreye girerek sürücüye destek olmasıdır.

Elektrikli bisikletler, elektrikli bir motor desteği ile ek güç sağlayarak, daha fazla insanın hiç olmadığı kadar bisiklet sürmesine ve hayal edebileceğinden daha ileri gitmesine olanak sağlıyor. Bunun nedeni, elektrikli bisikletlerin birçok insan için bisiklete binmeyi engelleyen dik yokuşlar, terleme, aşırı yorgunluk, uzun mesafeleri gidememe korkusu gibi sebepleri ortadan kaldırmasıdır. Bu nedenle, elektrikli bisikletler daha fazla insan için işe yarayan, işe ya da okula gidip gelmek, yeni yerler keşfetmek ya da sadece şehirde gezmek için tercih edilen bir araç olarak karşımıza çıkıyor.

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde gerçekleştirilen yeni düzenlemelerle birlikte, ehliyet sınıfları da yeniden şekillendirildi. Buna göre; elektrikli bisikletler artık M Sınıfı Ehliyet statüsünde ele alınacak. Bu da elektrikli bisiklet sahibi olmanız için sürücü belgesinin gerekliliğini ortaya koymakta.

Elektrikli ehliyet alabilmek için gerekli alt yaş sınırı 16’dır.

Yapılan trafik denetimlerinde; 0,25 kw ve üzerindeki elektrikli bisikletlerin tescilsiz olanlarına Karayolları Trafik Kanunu’nun 25. maddesi gereğince ‘172 TL ceza tutanağı düzenlenerek ve tescili yapılıncaya kadar trafikten men edilmesi, yine bu araçları A sınıfı sürücü belgesi olmadan kullananlara Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. maddesi gereğince 1.462 TL, aynı zamanda bisiklet sahibine de aynı miktarda ceza tutanağı düzenlenmesi’ gerekmektedir. Bisiklet ve motorlu bisiklet sürücülerinin kask kullanmaması halinde aynı kanunun 78/1b maddesinden 80 TL, diğer trafik kurallarına uymadığının tespiti halinde ise kanunun 66. maddesinden 172 TL cezai işlem uygulanmaktadır.

Azami sürekli gücü 0,25 KW’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızın en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevirmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler tescile tabi olmayıp herhangi bir sınıf sürücü belgesi gerektirmeden kullanılabilmektedir. Ancak, azami gücü 0,25 kw ve üzerinde olan elektrikli bisikletler tescile tabi olup, sürücülerinin (A) sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

Son zamanlarda üretilen modellerde lityum-polimer, lityum-demir veya lityum-iyon piller kullanılan bataryalar evde şarj edilebiliyor. 30 dakikadan 8 saate kadar çok geniş bir aralıkta (bataryanın kapasitesine göre) şarj etme süreleri var. Ortalama batarya ömrünü ise 800-1000 defa tam şarj etme olarak düşünebilirsiniz. Tabii ki dikkatli ve hassas bir kullanımla bu ömür uzatılabilir ancak yaklaşık 1000 defa tam şarj edildikten sonra bataryanın yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Menzil ise bataryanın kapasitesine göre (tam şarj edilmiş) tek seferde 40-200 kilometre arasında değişiyor. Öte yandan menzili etkileyen tek faktör batarya kapasitesi değil. Sürücünün ağırlığı, varsa taşınan başka ağırlıklar ve gece sürüşlerinde farların açık olması menzili kısaltan etkenlerden iken motora pedallayarak verilen destek ise menzili uzatıyor.

Yorum Yap