Apple Watch’da Siri‘yi Kullanma!

Apple Watch Siri Konuşmuyor

Apple Watch’da Siri‘yi kullanma yazımızda Apple’ın dijital asistanı Siri’yi Apple satinizde nasıl kullanacağınızı detaylı olarak anlatacağız.

Temel bir saat kavramından yola çıkılarak meydana gelen Apple Watch, saat işlevinin ötesine geçmeyi başararak, saat ile teknolojinin bir araya geldiği cihaz olarak karşımıza çıkmaktadır. Saatin temel işlevlerinin yanında, özel uygulamaları ile birlikte pek çok konuda bilgi sağlayan ve işleri kolaylaştıran Apple Watch’un en önemli avantajı ise kolda durması ve böylece kolay bir kullanım sağlaması.

Apple Watch’la; arama yapabilir, mesaj atabilir, mesajlarınıza cevap verebilir, gelen maillerinizi okuyabilir, haritayı kullanabilirsiniz.

Apple Watch’da Siri‘yi kullanma

Apple Watch‘unuzda Siri‘yi kullanmaya başlayabilmek için öncelikle;

 • Eşlenmiş iPhone’unuzda Ayarlar > Siri ve Arama’ya dokunup “Hey Siri”yi Dinle veya Siri için Ana Ekran Düğmesi özelliğinin açık olduğundan emin olun.
 • Apple Watch’unuzda Ayarlar > Genel > Siri’ye dokunun ve Hey Siri’nin açık olduğundan emin olun.
 • Apple Watch veya eşlenmiş iPhone’unuzun internete bağlı olduğundan emin olun.

Apple Watch’unuzda Siri ile konuşmanın birden fazla yolu vardır. Digital Crown’u kullanarak Siri ile konuşmak için Digital Crown’u basılı tutun. Dinleme göstergesi göründüğünde ne istediğinizi söyleyin, ardından Digital Crown’u serbest bırakın.

Hey Siri” komutu ile kullanmak için ise bileğinizi kaldırıp veya Apple Watch’unuzun ekranına dokunup cihazınız uyandığında “Hey Siri” demeniz ve ardından ne istediğinizi söylemeniz gerekmektedir.

Apple Watch Series 3’te Siri yanıtları size okur. Önceki Apple Watch modellerinde ise Siri, saat kadranınızda görsel olarak yanıt verir.

Apple Watch Siri Konuşmuyor!

Her adımdan sonra Siri’nin yanıt verip vermediğini denetleyin:

 • Apple Watch’unuzun internet bağlantısını kontrol edin.
 • iPhone’unuzda Siri’nin açık olup olmadığını kontrol edin. AyarlarSiri ve Arama‘ya dokunun ve ardından “Hey Siri“yi Dinle özelliğini açın. iPhone X’da Siri için Yan Düğme ayarını açın. iPhone 8 veya önceki modellerde Siri için Ana Ekran Düğmesi ayarını açın. Apple Watch’unuz iPhone’unuzu yansıtır, bu nedenle saatinizi kontrol etmenize gerek yoktur.
 • Apple Watch’unuzda Hey Siri özelliğinin açık olup olmadığını kontrol edin. Ayarlar > Genel > Siri‘ye dokunun.
 • Apple Watch’unuzu yeniden başlatın.
 • iPhone’unuzda AyarlarSiri ve Arama bölümüne gidip “Hey Siri“yi Dinle özelliğini kapatın. Ardından tekrar açın.
 • Apple Watch’unuzdaki mikrofonun veya hoparlörün engellenmiş olup olmadığını kontrol edin. Örneğin, aygıtınızın koruyucu kılıfı varsa çıkarın.
 • Apple Watch Series 3 veya sonraki modellerde Siri konuşmuyorsa Siri’nin sesini indirmeniz gerekebilir. İndirme işlemi, Wi-Fi’ye bağlı olduğunuzda ve Apple Watch’unuz şarj edildiği sırada gerçekleşir. İndirme işleminin tamamlanması için Apple Watch’unuzu gece boyunca şarj edin. Apple Watch’unuzda indirme işleminin durumunu kontrol etmek için Ayarlar > Genel > Siri‘ye dokunun ve ardından Siri Sesi seçeneğine gidin.

Apple Watch Siri sesi yükseltme!

iPhone haricinde Apple Watch’larda da kullanabildiğimiz sesli geri bildirim özelliğini Apple Watch üzerinden de değiştirebilirsiniz. Bunun için;

 • Apple Watch’unuzda Ayarlar uygulamasını açın.
 • Ayarlar kısmından Genel’e gelin ve Siri’ye dokunun.
 • Ekranı aşağı kaydırarak Ses Yüksekliği — Hoparlör kısmına gidin.
 • Ses denetimlerine dokunun. Alternatif olarak, sürgüye dokunun ve Digital Crown’u döndürün

Apple Watch sıfırlama yaparak Apple Watch cihazınızdaki yavaşlama, donma yada kasma gibi sorunlar çözebilirsiniz.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol