Ayrılmış Video Belleği Nedir ?

Video Random Access Memory, Video RAM (VRAM) hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Özellikle yüksek işlem gerektiren grafik programları ve oyunlarda gerekli olan VRAM ayrılmış video belleği nedir, nasıl öğrenilir ve VRAM nasıl arttırılır yazımızda anlatacağız.

Windows PC’de Ayrılmış Video RAM ile ilgili hataları görmek? Video editörleri ve yeni video oyunları gibi grafik yoğun programlar yürütmek için mi uğraşıyorsunuz? Daha fazla video RAM’e ihtiyacınız olabilir.

Ayrılmış Video Belleği nedir?

Video Random Access Memory, Video RAM (VRAM), bilgisayarınızın grafik işlem birimi veya GPU ile çalışan ayrılmış bir bellek türüdür.

Grafik kartları ve GPU terimi çoğu kez birbirinin yerine kullanılsa da aslında aynı şey değildir. GPU, bilgisayarınızın ekranındaki görüntüleri görüntülemekten sorumlu grafik kartında  bulunan bir yongadır.

VRAM’leri diğer RAM’lerden ayıran en önemli özellik çift bağlantılı yongalara sahip olmasıdır. Bilgisayarlarımızda kullanabileceğimiz özellik farklılıklarına göre VRAM türleri bulunmaktadır.

Ayrılmış Video Belleği VRAM ne işe yarar?

Video RAM’iniz, oyun dokuları ve ışık efektleri de dahil olmak üzere GPU’nun ihtiyaç duyduğu bilgileri tutar. Bu sayede GPU, bilgilere hızla erişebilir ve bunları işleyip monitörünüze ulaştırabilir. Video RAM, sisteminizin RAM’ine göre çok daha hızlıdır çünkü hep GPU’ya yakın konumda bulunur, hem de yüksek yoğunluklu işlemler için geliştirilmiştir.

Ayrılmış Video Bellek Miktarı ne kadar?

Windows 10’da ayrılmış video bellek miktarını öğrenmek için;

  • Windows Tuşu + I tuşlarına basarak Ayarlar menüsünü açın.
  • Sistem öğesini seçin ve sol çubuk üzerinden Monitör’e tıklayın.
  • Aşağı kaydırın ve Gelişmiş görüntü ayarları metnini tıklayın.
  • Ortaya çıkan menüde, ayarları görüntülemek istediğiniz monitörü seçin  Ardından alttaki “Ekran 1 için görüntü  bağdaştırıcısı özellikleri” metnini tıklayın. Ayrılmış Video Belleğinde video için ayrılmış belleği göreceksiniz.

ayrılmış video belleği yükseltme

Bağdaştırıcı türü altında AMD Accelerated Processing Unit veya Intel HD Graphics adını görüyorsanız, entegre grafik yongasına sahipsiniz demektir.

Ayrılmış Video Belleği Arttırılabilir mi?

Video RAM’ini artırmanın en iyi yolu, bir grafik kartı satın almaktan geçiyor. Ancak bunu yapmanız mümkün değilse (örneğin laptop’larda), VRAM’i Ayrılmış Video Belleğini iki şekilde artırabilirsiniz.

1# BIOS ayarlarından Ayrılmış Video Belleğini Arttırma

Bunun için BIOS menüsüne girmeniz gerekiyor. BIOS’a girişler bilgisayarlara göre değişiklik göstermektedir. Bilgisayarınız açılırken genellikle “Delete” tuşu veya F8 F12 gibi tuşlara basarak BIOS’a giriş yapabilirsiniz ancak bu şekilde giremiyorsanız bunun için Bilgisayarlarda BİOS’a Giriş Tuşları  yazımıza bakabilirsiniz.

BIOS’a giriş yaptıktan sonra Gelişmiş Özellikler, Gelişmiş Yonga Kümesi Özellikleri veya benzerleri adlı menüde bir seçenek arayın. Bunun içinde, Grafik Ayarları, Video Ayarları veya VGA Paylaşım Bellek Boyutuna yakın bir şey denen ikincil bir kategori arayın.

Bunlar, GPU’ya ne kadar bellek ayırdığınızı ayarlama seçeneği içerir. Varsayılan genellikle 128MB’dir; RAM’niz yeterliyse bu değeri 256MB veya 512MB’a çıkarmayı deneyin.

2# Kayıt Defteri düzenlemesi ile Ayrılmış Video Belleğini Arttırma

Başlat Menüsü’ne veya Windows +R tuşlarına basarak çalıştır kutusuna regedit yazarak bir Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresi açın.

Aşağıdaki konuma gidin:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Intel

  1. Sol bölmede Intel klasörüne tıklayın ve Yeni > Anahtar yolunu izleyin. Yeni anahtara GMM adını verin.
  2. GMM klasörünü açın ve sağ tarafta boş bir yere sağ tıklayarak Yeni > DWORD (32-bit) Değer’i seçin.
  3. Bu değere DedicatedSegmentSize adını verin ve Ondalık’ın seçili olmasına dikkat edin. Bu değerin değer verisi MB cinsinden ve maksimum yazabileceğiniz değer 512.

Değeri ayarladıktan sonra PC’nizi baştan başlatın ve hata aldığınız oyunun veya programın çalışıp çalışmadığını tekrar deneyin.

Ayrılmış video belleği  yazımızda son olarak test hakkında en çok sorulan soruların cevaplarını verelim.

Ayrılmış Video Belleği hakkında sık sorulan sorular

Ayrılmış Bellek ne demek?

Donanıma Ayrılmış bellek, BIOS ve diğer çevre birimlerinin bazı sürücüleri tarafından kullanılmak üzere ayrılmış bellekdir.

Ayrılmış video belleğine nasıl bakılır?

Windows 10’da ayrılmış video bellek miktarını öğrenmek için;
-Windows Tuşu + I tuşlarına basarak Ayarlar menüsünü açın.
-Sistem öğesini seçin ve sol çubuk üzerinden Monitör’e tıklayın.
-Aşağı kaydırın ve Gelişmiş görüntü ayarları metnini tıklayın.
-Ortaya çıkan menüde, ayarları görüntülemek istediğiniz monitörü seçin  Ardından alttaki “Ekran 1 için görüntü  bağdaştırıcısı özellikleri” metnini tıklayın. Ayrılmış Video Belleğinde video için ayrılmış belleği göreceksiniz.

Ayrılmış video belleği kaç olmalı?

Varsayılan ayrılmış video belleği 128MB’dır. Eğer RAM’niz yeterliyse bu değeri 256MB veya 512MB’a çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu