Oyun

Battlefield 1 İnceleme

2016’nın en heyecanla beklenen oyunlarından Battlefield 1 nihayet çıktı. Biz de size özel Battlefield 1 inceleme yazısını hazırladık.

Battlefield 1, bu sene içinde çıkış yapacak en iyi FPS oyunu olmaya aday oyunlardan bir tanesiydi. Ülkemizde ise Battlefield serisinin yeni oyunu biraz daha yoğun ilgi görüyordu; bunun sebebi ise oyunun 1. Dünya Savaşı’nı konu alması ve Türkçe dil desteğine sahip olmasıydı.

Günümüze kadar yayınlanmış FPS oyunlarında genel olarak 2. Dünya Savaşı’nın işlendiğine tanık olurduk. 1. Dünya Savaşı ise çok nadir olarak işlenen bir hikayeyeydi. Bu nedenle bu oyunun nasıl olacağını gerçekten merak etmekteydim.

Daha önceki Battlefield oyunları olan Battlefield 3, Battlefield 4 ve Battlefield Hardline’da günümüzde geçen savaş senaryolarıyla karşılaşmıştık. Bu oyunlarda genellikle 1-2 kahraman etrafında dönen hikayeler işleniyordu. Battlefield 1 hikayesindeki en büyük yenilik ise birden çok kahramanın 1. Dünya Savaşı içerisindeki farklı hikayelerinin işleniyor oluşu. Üstelik bu hikayeler kesişmiyorlar.

Battlefield 1, 1. DÜnya Savaşı’nı konu aldığı için oyunda Osmanlı Devleti’nin yer alması doğal bir durum. Battlefield 1 oynamaya başlarken oyunun hikayesinin tarihi olaylar temel alınarak oluşturulduğu notu paylaşılıyor. Peki Battlefield 1 gerçekten bu işi başarabiliyor mu?

İşte hazırladığımız bu Battlefield 1 inceleme içerisinde bu soruları cevaplayacak, oyunun oynanışını, grafik ve sesleri gibi teknik yönlerini de değerlendireceğiz.

Battlefield 1 İnceleme

Yazımızın ilk bölümünde oyunun hikayesine değiniyoruz:

Battlefield 1 Hikayesi

Battlefield 1 Seddülbahir

Daha önceki Battlefield oyunları olan Battlefield 3, Battlefield 4 ve Battlefield Hardline’da günümüzde geçen savaş senaryolarıyla karşılaşmıştık. Bu oyunlarda genellikle 1-2 kahraman etrafında dönen hikayeler işleniyordu. Battlefield 1 hikayesindeki en büyük yenilik ise birden çok kahramanın 1. Dünya Savaşı içerisindeki farklı hikayelerinin işleniyor oluşu. Üstelik bu hikayeler kesişmiyorlar.

Battlefield 1’in bu parçalı hikaye anlatımı biraz garip görünebilir. Fakat oyunun 1. Dünya Savaşı’nı farklı cepheleriyle anlatmaya çalışması nedeniyle böyle bir karar alınması doğru. Battlefield 1 bu anlamda başarılı oluyor ve bize hem Batı, hem de Doğu cephesinde 1. Dünya Savaşı’nı tecrübe etm imkanı veriyor. Oyunda şüphesiz ki bizim için en dikkat çeken bölüm Çanakkale Savaşı‘nı konu alan Seddülbahir çıkarması bölümü. Bunun haricinde Osmanlı Devleti’nin taraf olduğu bir diğer cephe olan Arabistan cephesine de oyunda yer veriliyor ve Arap çöllerine yolculuk ediyoruz. İtalyan Alpleri ve Fransa toprakları ise oyunda ziyaret edeceğimiz diğer cepheler.

Battlefield 1 İncelemesi

Battlefield 1’in bizim için en büyük hayal kırıklığı oyunun senaryo modunda Osmanlı Devleti güçlerini oynayamıyor oluşumuz. Bunun yerine Çanakkale Savaşı’nda işgale gelen Anzak askerlerinin yerine geçiyoruz veya Arabistanlı Lawrance tarafından başlatılan ayaklanmaya katılıyoruz.

Battlefield 1 Çanakkale Savaşı

Battlefield 1’deki hikayeler, gerçek olaylar üzerine kurulmuş kurgusal hikayeler. Yani oyundaki kahramanlar ve bu kahramanların yaşadıkları olaylar gerçek değiller. Battlefield 1, gerçek olaylar ve kurgusal hikayelerin arasındaki çizgiyi belirleyebilmek için oyun boyunca bize çeşitli notlar sunuyor. Oyunu oynamayan veya notları es geçen birinin bu notları okumadığı için yanlış izlenimlere kapılabilmesi mümkün. Hatta güzide ülkemizin bazı medya kuruluşları Battlefield 1’i  “Çanakkale Savaşı’nda Türkler’i vurup puan kazanıyorlar” diye mimleyerek cadı avı başlatmışlardı. Oyunda Çanakkale Savaşı’nı işgalci kuvvetler gözünden tecrübe etmemiz nedeniyle Osmanlı askerleriyle savaşmamız zaten doğal bir durum. Bunun yanında bu tür haberler yapan medya kuruluşlarının oyunu oynayıp incelemedikleri de oldukça açık; çünkü oyunda Çanakkale Savaşı ile ilgili aşağıdaki notlar yer alıyor:

Battlefield 1 Çanakkale Savaşı

Battlefield 1 Çanakkale Savaşı

Battlefield 1’in Arabistan çöllerinde geçen bölümlerinde ise Osmanlı Devleti kötü olarak gösteriliyor:

Battlefield 1 İncelemesi

Arabistan çöllerinde geçen bölümlerde Arabistanlı Lawrance ile birlikte Arap isyanına katılıyoruz. Osmanlı Devleti ordusu ise acımasız bir güç olarak not ediliyor. Bu notun oldukça tartışmalı olduğu söylenebilir. Fakat Battlefield 1’in sadece bir oyun olduğunu da akıldan çıkarmamak gerekli. Battlefield 1’in gerçekleri yansıtmayan bir oyun olduğunu zaten Çanakkale Savaşı bölümlerinde de görebiliyorsunuz. Daha Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmadığı bu dönemde Seddülbahir’de Osmanlı Devleti bayrağı yerine Türkiye Cumhuriyeti bayrağı dalgalanıyor:

Battlefield 1 İncelemesi

Battlefield 1 Arap isyanını konu alan bölümleriyle ilgili şu notu da paylaşarak durumu bir nebze olsun düzeltiyor:

Battlefield 1 İncelemesi

Battlefield 1’in hikayesi boyunca piyade olarak savaşmanın yanısıra çeşitli hava ve kara araçlarını da kullanabiliyoruz. Oyunda İngiliz hava filosuna katılıp gökyüzünde savaşmamız, tankla düşman hatlarını yarmaya çalışmamız mümkün.

Battlefield 1 İncelemesi

Battlefield 1’in hikayesi bize büyük bir ders niteliğinde. Dünyanın en çok ses getiren video oyunlarından biri olan Battlefield 1’de Osmanlı Devleti çok daha kötü bir izlenim bırakacak şekilde anlatılabilirdi. Oyunun senaryo modunda Osmanlı Devleti güçlerini kontrol edemiyor oluşumuz ve hikayenin diğer yüzünü insanların göremiyor oluşu da büyük bir kayıp. İşte bu oyunu Türk geliştiriciler hazırlamış olsalardı kendi hikayemizi ve bakış açımızı da oyuna dahil edebilirdik. Bu nedenle ülke olarak bir an önce dijital dünyaya, bilim ve teknolojiye en yüksek önemi vermemiz gerekiyor.

Battlefield serisi daha önceden Rusya ve Çin gibi ülkelerin kötü taraf olarak gösterildiği kurgusal hikayeleri bize sunmuştu. Ayrıca Call of Duty gibi oyunlarda da Amerikan ordusunun kötü taraf olarak gösterildiğine tanık olmuştuk. Yani özetlemek gerekirse video oyunlarda her zaman bir kötü taraf karşımıza çıkıyor; bu kötü tarafı belirleme imkanı ise oyun geliştiricilerinin elinde. Kaliteli oyunları biz geliştirdiğimiz sürece kendimizi ve tarihimizi doğru bakış açısıyla yansıtabilmemiz mümkün olacaktır. Bu konuma gelene kadar da oyunların kurgusal hikayelerine takılmanın çok anlamı yok.

Battlefield 1’in hikaye modunun oldukça kısa sürdüğü söylenebilir. Sıkı bir oyuncuysanız 1-2 gün içinde oyunun hikayesini bitirebilirsiniz. Eğer oyunlara daha az vakit ayırıyorsanız oyunu bir hafta içinde bitirebilirsiniz. Bu durum çok oyunculu karşılaşmalar yapmaktan hoşlanmıyorsanız biraz hayal kırıklığı yaratacaktır. Senaryo modunun bu derece kısa olması nedeniyle Battlefield 1’in aslında bir multiplayer oyun olduğu, hikaye modunun formalite icabı oyuna eklendiği izlenimi oluşmakta. Oysa ki önceki 2. Dünya Savaşı oyunlarında işlenen Normandiye Çıkarması gibi destansı bir hikayeye sahip olan Çanakkale Savaşı çok daha derin ve kapsamlı bir şekilde işlenebilirdi.

Battlefield 1 Grafikleri ve Sesleri

Battlefield 1 İncelemesi

Battlefield 1 teknolojik olarak hemen hemen kusursuz bir oyun. Oyunda ciddi bir optimizasyon sıkıntısı veya kritik FPS düşmeleri gibi problemlerle karşılaşmadık. Kaliteli görsel efektler, modellemeler, ışık yansımaları, patlama efektleri Battlefield serisinin standartlarını koruyor. Ayrıca oyundaki haritalarda oldukça hoş manzaralarla karşılaşabiliyoruz:

Battlefield 1 İncelemesi

Battlefield 1’deki ses efektleri de kulağa dolgun geliyor. Patlamalar, silah ve araç sesleri savaş atmosferini yaşatmakta oldukça başarılı. Özellikle uçakla savaştığınız bölümlerde yanınızdan teğet geçen düşman uçaklarının sesleri adrenalini yükseltiyor ve oyuna heyecan katıyor.

Battlefield 1 İncelemesi

Battlefield 1’de Türkçe altyazı desteği bulunmakta. Bunun yanında oyundaki Osmanlı askerleri Türkçe seslendirmeye sahip. Sırf bu seslendirmeleri duyabilmek için bile oyunda saklanıp Osmanlı askerlerini dinleyebiliyorsunuz.

Battlefield 1 içinde seslendirme seçeneği olarak Türkçe bulunmaması ise büyük bir eksi puan. Oyundaki Türkçe seslendirme sadece Osmanlı askerleriyle sınırlı tutulmayıp bütün seslendirmelere de yansıtılabilirdi; üstelik oyunun bir kısmı zaten Türkçe olarak seslendirilmişken. Oyunda Rusya ve Arapça gibi çevirisi oldukça zor dillerde seslendirmeler yer alırken Türkçe seslendirmelerin bulunmaması büyük bir ayıp.

Battlefield 1 Oynanış

Battlefield 1 İncelemesi

Battlefield 1’i oynanış anlamında değerlendirdiğimizde oyunun ne bir savaş simülasyonu ne de aşırı arcade tatta bir FPS oyunu olduğunu söyleyebiliriz. Battlefield 1’de gerçekçilik ve aksiyon arasında bir çizgi bulunmakta.

Battlefield 1’de kullandığımız silahlar kendilerine has dinamiklere sahipler. Ateş ettiğinizde silahın verdiği hasar, silahın tepmesi, silahın menzili dikkat etmeniz gereken unsurlar.

Battlefield 1’de vuruş hissiyatı ise olması gerektiği gibi. Düşmanınızı öldürmek için üzerine mermi yağdırmanıza gerek yok. İyi nişan alıp kafasına isabet ettirdiğinizde düşmanlarınızı tek atışta yere serebiliyorsunuz Fakat bazı düşmanlar özel zırhlara sahipler. Bu düşmanları yere sermek için de zayıf noktalarını keşfetmeniz veya patlayıcıları ya da top, tank gibi araçları kullanmanız gerekiyor. Call of Duty serisinin 5. oyunundaki kol, bacak kopması gibi dinamikler de oyuna eklenebilir, oyundaki savaş atmosferi güçlendirilebilirdi.

Battlefield 1’de tank kullanmak oldukça basit. Arcade tadındaki tank kullanma tecrübesi sanki bir miktar daha gerçekçi tasarlanabilirmiş. Yine de tankla yol alırken binaların içinden geçerek onları yıkıyor olabilmeniz güzel bir duygu.

Battlefield 1 İncelemesi

Battlefield 1’in uçak görevleri ise inanılmaz keyifli. Döneme özgü uçaklarla düşman uçaklarına karşı kapışırken kendinizi kaybedebiliyorsunuz. Oyunun başarılı ses efetkleri de bu savaşları daha da eğlenceli kılıyor. Oyundaki uçak savaşı görevlerini gamepad ile oynamanızı tavsiye ediyorum.

Oyundaki haritalar bir hayli geniş boyutta, hatta kimi karitalar açık dünya oyunlarını aratmıyorlar. Oyunda at ile yolculuk edebilmemizin sebebi de bu.

Battlefield 1 İncelemesi

Battlefield 1’de zaman zaman yapay zekanın teklediği durumlarla karşılaşabiliyorsunuz. Kimi zaman suratınıza bakan düşman askeri size ateş etmeyebiliyor. Bunun yanında oyunu Commandos oyunlarını anımsatan bir şekilde oynayabilirsiniz. Birçok görevde gizliliği bir seçenek olarak kullanabilmekteyiz. Bölümlerde susturuculu silahları bularak ya da arkadan hissettirmeden yaklaşarak düşmanlarınızı sessizce temizleyebilirsiniz. Bunun yanında düşman toplarını, tanklarını ve sabit makinalı tüfeklerini ele geçirerek etrafı mermi gölüne de çevirebilirsiniz.

Battlefield 1’deki savaşların biraz daha kalabalık olması iyi olabilirdi. Bu da oyunun “dünya savaşı” atmosferini pekiştirebilirdi.

Genel Değerlendirme

Battlefield 1 İncelemesi

Battlefield 1 günümüzde oynayabileceğiniz en kaliteli FPS oyunları arasında. Fakat oyunun sansasyonel bir etki yaratacak yanı da yok. Battlefield 4 ve 3 çıktıkları dönemde sahip oldukları içerik ve kaliteyle Call of Duty serisini tahtından etmişlerdi. Fakat Battlefield 1’de böyle bir izlenim yakalayamadım. Bu, elbet ki oyunun vasat olduğu anlamına gelmiyor.

Battlefield 1 teknolojik olarak oldukça başarılı. Oyunun grafikleri ve sesleri olması gerektiği gibi. Oynanış da tatmin edici. Özellikle uçak bölümleri birçok uçak savaşı oyununda yakalayamayacağınız eğlenceyi sunuyor.

Battlefield 1’in eksi yönlerinden en önemlisi ise oyunun hikaye modunun oldukça kısa olması. Eğer oyunu baştan sona oynayıp bitirmek isterseniz 1 gün içinde bu işi yapabilmeniz mümkün. Keşke EA ve DICE bize daha dolgun bir içerik sunsaydı. Eğer oyunu sadece senaryo modu için satın almayı düşünüyorsanız ciddi bir indirime girmesini beklemenizde fayda var.

Battlefield 1’deki savaşların çok kalabalık olmaması ise oyunun dünya savaşı hissiyatını zayıflatıyor. Bu da oyunun bir diğer eksi yönü.

Battlefield 1’de Türkçe seslendirmenin sadece Osmanlı askerleriyle sınırlı kalması, oyunda çevirisi çok daha zor olan diller için seslendirme seçeneğinin sunulup Türkçe’ye yer verilmemesi büyük bir ayıp. Battlefield 1’in en büyük eksilerinden bir tanesi de bu yönü.

Battlefield 1’i 10 puan üzerinden değerlendirecek olsaydık notumuz 7 olurdu. Umarız incelememiz oyun hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın

Battlefield 1 İnceleme yazımız burada sona erdi.

Sitemizde Battlefield 1 İnceleme yazımız dışında bir çok oyun inceleme yazımızı bulabilirsiniz.

Dilerseniz sizlere seçtiğimiz bazı konulara aşağıda ulaşabilir yada daha geniş içerik için OYUN bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

World of Warcraft Ücretsiz Oynama Rehberi

Mafia 3 İncelemesi

ANNO 2205 Strateji Oyunu

bayraklı arçelik servisi

bornova arçelik servisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu