Bilgisayar Geç Kapanıyor Sorunu Çözümü

Bilgisayar Geç Kapanıyor Sorunu Çözümü

Bilgisayar geç kapanıyor sorunu yazımızda, bilgisayarın geç kapanma nedenleri nelerdir ve bilgisayarın geç kapanma sorunu nasıl çözülür anlatacağız.

Bilgisayar Neden Geç Kapanır ?

Bilgisayar geç kapanma sorunu donanımsal olabileceği gibi yazılımsal olarak da yaşanabilmektedir. Eğer bilgisayarda donanımsal ya da belli yazılımsal bir sorun yoksa bilgisayarın çok bekletmeden kapanması gerekiyor.

Bilgisayarınızın çok yavaş bir şekilde açıldığından yada kapandığından şikayetçi iseniz bunun bir kaç nedeni olabilir.

1 Bilgisayar geç kapanma sorunun en temel nedeni arka planda çalışan programlardır. Arka planda çalışan program varsa bilgisayar bunları kapatmaya çalışacaktır. Bu arka plan uygulamalarını kapatma işlemi biraz uzadığı zaman bilgisayarın kapanması da uzayacaktır.

2 Bilgisayarda antivirüs programları bilgisayarı meşgul edeceği için geç kapanmasına neden olabilir.

3 Bilgisayarın harddisk ( sabit disket ) sorunları olabileceği ihtimali’de yüksektir. Bilgisayar diskini defrag yani birleştirme yaparak program dosyalarını bir araya getirmeye çalışınız. Böylece bu programların hızlı kapanmasını sağlayacaksınız.

Buradaki yazımızda Harddisklerin çabuk arızalanmasının nedenleri ve çözümlerini bulabilirsiniz.

Bilgisayar Geç Kapanıyor Sorunu Çözümü

Bunu çözmek için basit bir kayıt defteri ayarı yapmak yeterlidir. Şu yolu takip edin.

1 Win+R tuşu kombinasyonu ile Çalıştır penceresini açın.

2 Bu alana “Regedit” yazarak “Enter”‘layın.

3 HKEY_LOCAL_MACHINE – System – CurrentControlSet – Control yolunu izleyerek WaitToKillServiceTimeout bulun ve çift tıklayın

4 Karşınıza çıkan değeri düşürün. WaitToKillServiceTimeout anahtar değerini yarı yarıya indirebilirsiniz.

Bilgisayar Geç Kapanıyor Sorunu ÇözümüFarklı işletim sistemi için farklı değerler çıkar karşınıza. Örneğin bahsettiğim yerdeki değer Windows 8 için 5000 olarak belirlenmiş. Windows 7 için 20000 olarak belirlenmiştir. Bunlar değişebilir. Örneğin siz 5000 değerini yarıya düşürüp 2500 yaptığınız taktirde bilgisayarınız daha da hızlı kapanacaktır.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap