Bilgisayar Isınma Sorunu ve Çözümü

Bilgisayar Isınma Sorunu ve Çözümü 1

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bilgisayarınız aşırı ısınırsa geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir.Bu yazımızda Bilgisayar Isınma Sorunu ve Çözümü ‘nü anlatacağız.
Bilgisayarınızın kullanım ömrünü uzatmak istiyorsanız aşırı ısınmasını önlemeniz gerekiyor.  Sizin de bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa, geri dönüşü olmayan hasarlara yol açmamamsı için önlemler almalısınız.

Bilgisayar Isınma Sorunu ve Çözümü

Yazılımsal ya da donanımsal olarak kaynaklanan bilgisayarınızın aşırı ısınmasını önleyerek ömrünü uzatabilir ve bilgisayarınızda yüksek performans sağlayabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınız çok ısınıyorsa hangi sorunlarla karşılaşabilirsiniz:

Bilgisayarınız aşırı ısındığı zaman öncelikle performansı düşer ve bilgisayar kendi kendini kapatmaya başlar. Aşırı ısınma anakartın yanmasına neden olabilir. Bilgisayarınızın bataryasının ömrü kısalır ve çabuk bozulur.

Peki bilgisayarınızın aşırı ısınmasını nasıl önlersiniz?

Eğer yazılımdan kaynaklana bir ısınma sorunu yaşıyorsanız ısınmaya sebep olan hatalı yazılımı tespit edip gerekli güncellemeleri yapın ya da sisteminizden bu yazılımı kaldırın.

Donanımsal bir sorun ise bilgisayar fanının tozlanmasıdır. Eğer bilgisayarın fanı tozlanmış ise saç kurutma makinası ile temizleyebilirsiniz. Fakat bilgisayarınız garanti kapsamında ise, bu işlemi yetkili servisinize bırakmanız daha iyi olur.

İşlemci yüzeyinde oluşan ısının soğutucu tabanına sağlıklı bir şekilde transfer edilmesini sağlayan termal macununun temizlenip yerine yenisinin sürülmesi, aşırı ısınmanın önüne geçilebilecek diğer bir uygulamadır.

Yaz aylarında artan sıcaklar da aşırı ısınmaya neden olan etkenlerden birisi. Böyle durumlarda fanın bulunduğu kısım ile bilgisayarın konulduğu zemin arasında boşluk bırakmanız gerekiyor. Bu gibi durumlarda ise harici soğutucu kullanmanız buna çözüm olacaktır.

Tüm bunlara rağmen aşırı ısınma devam ediyorsa servisinize başvurunuz.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol