USB Hata Ayıklama Nedir, Nasıl Açılır ?

USB hata ayıklama modu nedir, ne işe yarar, USB hata ayıklama nasıl açılır?

Bu yazımızda Android Geliştirici seçenekleri altında bulunan USB hata ayıklama nedir, ne işe yarar, USB hata ayıklama nasıl açılır ve kapatılır gibi sık sorulan sorulara cevap vereceğiz.

Android USB hata ayıklama modu açabilmeniz için öncelikle geliştirici seçeneklerini aktifleştirmeniz gerekmektedir.

Geliştirici seçenekleri nedir?

Geliştirici modu, Android işletim sistemli cihazlarda ulaşamadığımız ayarlara ulaşmamızı ve telefonla ilgili büyük değişiklikler yapabilmemizi sağlar.

Bu mod standart olarak tüm cihazlarda kapalı olarak gelir. Çünkü hatalı yapılan bir seçim cihazda kalıcı hasara sebep olur.

Geliştirici seçenekleri nasıl açılır?

Android geliştici seçeneklerini kullanabilmek için tabletinizin ya da akıllı telefonunuzun Android 5.0 veya üstü bir sürümde olması gerek. Çünkü geliştirici seçenekleri Android cihazlara 5.0 sürümünden sonra eklendi ve sadece bu cihazlarda etkinleştirilebiliyor.

1 – Android Geliştirici seçeneklerini etkinleştirmek için cihazınızın Ayarlar kısmına gidin ve ‘Bu cihaz hakkında’ veya ‘Hakkında’ bölümüne girin.

USB Hata Ayıklama Nedir, Nasıl Açılır ?

2 – Burada Yapı numarası (Derleme Numarası)’ yazan yere Artık geliştiricisiniz uyarısı gelene kadar  arka arkaya hızlıca dokunun.

USB Hata Ayıklama Nedir, Nasıl Açılır ?

3 – Şimdi tekrar Ayarlar ekranına geri dönün. Listenin aşağılarında yer alan Geliştirici Seçeneklerini göreceksiniz.

USB Hata Ayıklama nedir?

USB hata ayıklama, Android uygulamalarının geliştiriciler için daha kolay kullanılabilir olmasını sağlamak amacıyla Android cihazlarının bilgisayarlarla iletişim kurmasına olanak sağlayan bir moddur.

USB Hata Ayıklama Modu ne işe yarar?

Bazı cihazlarda “Geliştirici Modu” olarak da anılabilen “USB hata ayıklama modu” seçeneğinin asıl görevi, Android’li cihazınız ile Android yazılım geliştirme kiti (SDK) arasında bağlantı kurmak.

Geliştiriciler, bilgisayarda geliştirdikleri uygulamaları telefonda denemek üzere USB hata ayıklama modundan faydalanırlar. Bu şekilde uygulamayı telefona aktarıp test ederler. Android SDK ile telefona direkt olarak erişip normalde yapamadığınız ekran görüntüsü alma, ADB ile terminal komutları çalıştırma gibi olanaklar da vardır.

USB Hata Ayıklama Modu nasıl açılır?

Yukarıda USB hata ayıklama modunu aktifleştirebilmek için Geliştirici seçeneklerini açmamız gerektiğini ve bunun nasıl yapılacağını anlatmıştık.

Şimdi USB hata ayıklaması nasıl açılır bakalım.

Adım 1# Telefonunuzdaki “Ayarlar” menüsüne girin.

Adım 2# Geliştirici Seçenekleri‘ne dokunun.

USB Hata Ayıklama Nedir, Nasıl Açılır ?

Adım 3# Aşağı kaydırın ve USB Hata Ayıklama seçeneğini etkinleştirin.

USB Hata Ayıklama Nedir, Nasıl Açılır ?

USB Hata Ayıklama Modu nasıl kapatılır?

Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri‘ne giderek USB hata ayıklamayı devre dışı bırakabilirsiniz.

USB hata ayıklama nedir yazımız sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu