USB Hata Ayıklama Nedir, Nasıl Açılır ?

USB Hata Ayıklama Nedir, Nasıl Açılır ?

Android cihazlarda Geliştirici modu olarakda adlandırılan “USB Debugging” USB Hata Ayıklama nedir, ne işe yarar, USB hata ayıklama nasıl açılır bu makalemizde detaylı olarak anlatacağız.

USB Hata Ayıklamaözelliği yalnızca geliştiriciler için gerekli gibiymiş gibi görünsede aslında tüm kullanıcıların işine yarıyor. USB hata ayıklama ile, Android cihazınızdan bilgisayara veri aktarabilir veya çok kolaylıkla uygulama yükleyebilirsiniz.

Bazı cihazlarda “Geliştirici modu” olarak da anılabilen “USB hata ayıklama modu” seçeneğinin ne işe yaradığına bakalım.

USB Hata Ayıklama Nedir?

Bazı cihazlarda “Geliştirici modu” olarak da anılabilen “USB hata ayıklama modu” seçeneğinin asıl görevi, Android’li cihazınız ile Android yazılım geliştirme kiti (SDK) arasında bağlantı kurmak. Android SDK, bilgisayara yüklenen ve uygulama geliştirmeye yarayan bir araç setidir.

Geliştiriciler, bilgisayarda geliştirdikleri uygulamaları telefonda denemek üzere USB hata ayıklama modundan faydalanırlar. Bu şekilde uygulamayı telefona aktarıp test ederler. Android SDK ile telefona direkt olarak erişip normalde yapamadığınız ekran görüntüsü alma, ADB ile terminal komutları çalıştırma gibi olanaklar da vardır.

USB Hata Ayıklama’yı etkinleştirmek, cihazın PC’yle iletişim kurmasını sağlar ve bu işlevlerden faydalanmaya izin verir. USB Hata Ayıklama ile telefonu root’lamanın ve başka ileri düzey işlemlerin de kapısı açılır.

USB Hata Ayıklama Ne İşe Yarar, Güvenli mi?

USB Hata Ayıklama, kablo üzerinden telefona gelişmiş komutlar göndermeye izin verir. Geliştiriciler, üzerinde çalıştıkları uygulamayı bu şekilde cihaza gönderirler ve test ederler. Bu süreç, APK dosyası yüklemekten daha hızlıdır.

Geliştirici olmayan kullanıcılar, USB Hata Ayıklama’yı telefonlarını root’lamak için kullanırlar. Root süreci telefon modeline göre değişse de çoğunda PC’nizin masaüstünde bir program çalıştırmanız gerekiyor. Bu program, genellikle siz hiçbir şey yapmadan gerekli komutları telefona gönderir.

USB Hata Ayıklama, cihaza Android Debug Bridge (ADB) komutları gönderirken de kullanılır. Bu komutlarla cihaza PC’nizdeki APK dosyalarını yükleyebilir, veri aktarımı yapabilir, hata izi sürmek için cihazdaki günlüklere göz atabilirsiniz. ADB komutları ve Fastboot, tuğla olmuş ve açılmayan bir cihazı kurtarmakta da kullanılabilir.

Peki USB Hata ayıklamayı açmak güvenlimidir?

USB Hata Ayıklama açıkken herkese açık bir alanda cihazınızı şarj etmeniz, bazı sorunlara yol açabilir. Bu porta erişimi olan bir kullanıcı, bilgilerinizi çalabilir veya cihaza bir zararlı uygulama gönderebilir. Android bu yüzden telefonunuzu PC’nize bağlarken bir uyarı gösterir ve bağlantıyı kabul etmeniz ister.

USB Hata Ayıklama, cihazınızı kaybetmeniz halinde ele geçirilmesini de kolaylaştırır. Saldırgan, PIN kodunuzu bilmeden cihaza giriş yapabilir.

Bu yüzden ADB’yi sıkça kullanmıyorsanız, USB Hata Ayıklama’yı sürekli olarak açık tutmamalısınız. Birkaç gün açık tutabilirsiniz ancak sıkça kullanmıyorsanız, USB Hata Ayıklama’yı açık tutmanın bir anlamı olmayacaktır.

Şimdi Samsung, Huawei, HTC, LG, Sony gibi cihazlarda Android USB hata ayıklama modu nereden aktif edilir bakalım.

USB Hata Ayıklama Nasıl Açılır?

USB hata ayıklama modu, Android 4.2 versiyonlarından önce ayarlar menüsü altında bulunabiliyordu. Fakat USB hata ayıklama modu, Android 4.2 sürümü ile beraber geliştici seçeneklerine taşındı. Yani USB hata ayıklama modunu açma işlemi için yapmanız gereken geliştirici seçeneklerini aktif etmek.

# Bunun için Ayarlar > Telefon hakkında yolunu izleyin.

# Burada en altta “yapı numarası” girdisini göreceksiniz. Buna birkaç kez dokunduğunuzda artık geliştirici olduğunuza dair bir uyarı gösterilecek.

# Tekrar Ayarlar‘a gidin ve Telefon hakkında yazan yere doğru kaydırın. Android Pie ve sonrasında Sistem girdisini açmanız ve Gelişmiş bölümünü genişletmeniz gerekiyor.

# Geliştirici Seçenekleri‘ni burada bulacaksınız. Daha önceki Android sürümlerinde ise Geliştirici Seçenekleri‘ni Telefon hakkında girdisinin yanında göreceksiniz.

USB Hata Ayıklama Nedir, Nasıl Açılır ?

USB Hata Ayıklama’yı açtıktan sonra cihazınızı bir kabloyla PC’ye bağlayabilirsiniz. Bunu yaptığınızda telefonunuzdan izin vermeniz gerekecek. Yanlışlıkla izin vermek istemediğiniz bir cihaza izin verirseniz, “USB hata ayıklama izinlerini geri çek” seçeneğini kullanın.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.