Açık ve Local IP Adresi Nasıl Öğrenilir ?

Bilgisayarda açık ve özel olmak üzere 2 IP bulunur. Bu yazımızda açık ve local ip adresi nasıl öğrenilir bulabilirsiniz.

Bilgisayarda açık ve özel olmak üzere 2 IP bulunur. Bu yazımızda açık ve local ip adresi nasıl öğrenilir bulabilirsiniz.

IP (İnternet Protokolü) adresi, bir bilgisayar ağında iletişim için internet teknolojisini kullanan bir aygıtın belirleyici numarasıdır. IP adresi, o cihazın hangi servis sağlayıcısı veya ağı kullandığını ve internete hangi lokasyondan bağlandığını belirler.

İnternet Servis Sağlayıcısı, internete bağlanan her cihaza benzersiz bir IP adresi tanımlar. IP adresi aynı zamanda, bir dijital aygıtın bir başka dijital aygıtla da internet aracılığıyla iletişime geçmesini sağlar.

Açık IP Adresi Nasıl Öğrenilir ?

Google’a gidip “what’s my ip address” yazarsanız açık IP adresinize ulaşabilirsiniz.

IP Adresi Öğrenme

Eğer Google’ın IP adresinizi bulmasına güvenmiyorsanız WhatIsMyIpAddress ya da IPLocation gibi siteler de size bu hizmeti sağlayabilir. Bu siteler size sisteminiz ve ağınız hakkında da bilgiler verebilir.

Local IP Adresi Nasıl Öğrenilir ?

1# Bilgisayarınızın arama kutusuna “CMD” yazın ve komut istemini açın.

2# Açılan ekrana “ipconfig” yazın ve Enter tuşuna basın.

3# Ekran bir anda yazılar ve numaralar ile dolacak ancak endişelenmenize gerek yok. Gelen şeylerin hepsi yararlı bilgiler. Sizin aradığınız şey ise “Ipv4 Address” yazan satır. Burada yazacak olanlar Local IP adresiniz olacak.

IP Adresi Öğrenme

Yararlı başka bir bilgi ise “Default Gateaway” bilgisi olacaktır. Bu yazıyı takip eden rakamlar size modeminizin IP numarasını verecektir. İnternetinizle ilgili sorun yaşamanız durumunda bu bilgi de işinize yarayabilir.

Gerek güvenlik adına gerekse erişim engellerini aşmak adına ip adresimizi kamufle ederek internette dolaşmayı tercih edebiliyoruz.

Birçok yolu ve yöntemi olan ip adresi gizleme hakkında önemli bilgileri buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu