iPhone’da Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak

iPhone’da Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak

Bu yazıda sadece iPhone veya iPad cihazlarımızın arka planında yer alan uygulamaları kapatmaktan bahsetmeyeceğiz. Bunun yanı sıra arka planı nasıl daha aktif ve düzenli bir şekilde kullanacağınızdan da bahsedeceğiz. Tabii, düzenli deyince uygulamaları odanız gibi düzenlemenize filan gerek yok. Tek yapmanız gereken önemli ipuçlarını bilmek ve bu ipuçlarını da sıklıkla kullanmaya çalışmak.

iPhone ve iPad cihazlarında uygulama nasıl kapatılır?

iOS 7 veya iOS 8 işletim sistemi kullanıyorsanız ikisinde de uygulamaları aynı şekilde kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Home tuşuna iki kere tıklamak ve ardından burada bulunan pencereleri kapatmak için yukarı atmak. Oldukça zevkli ve oyun gibi fakat çok fazla uygulama açık kaldığı zaman sinir bozucu olabiliyor.

Arka Plandaki Uygulamaları Kapatmanın Avantajı Nedir?

Aslında siz buradan uygulamaları kapatsanız bile bellek onu bir süre daha sizin için hazır şekilde tutuyor ve sizin tekrardan o uygulamaya tıklamanız halinde hızlıca kaldığınız yerden devam etmenizi sağlıyor fakat bu da oldukça büyük bir enerji sömürgesi anlamına geliyor. Bu şekilde uygulamaları kapattığımızda ise kısmen daha büyük bir enerji tasarrufu elde etmiş oluyorsunuz. Daha da fazla enerji tasarrufu etmek için Arka Planda uygulama yenilemeyi kapatmanızı öneririm.

Arka Planda Uygulama Yenileme Nasıl Kapatılır?

Yukarıda bahsettiğimiz hadisede de olduğu gibi şarj tasarrufu elde etmek için arka planda uygulama yenilemeyi kapatmak oldukça iyi bir seçenektir. Kapatma işlemi için öncelikle Ana Menü / Ayarlar / Genel / Arka Planda Uygulama Yenileme seçeneğine giriş yapın. Buradan en üstte yer alan Arka Planda Uygulama Yenileme‘yi kapatın. Böylece çok daha az şarj harcamış olacaksınız.

Video içerisinde ayrıca daha etkili bir şekilde açık uygulamalar arasında nasıl geçiş yapabileceğinize değindim. Onu tekrardan yazarak anlatmayacağım çünkü pek anlaşılır olmayacaktır.

YouTube video

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu