Mobil

UDID Nedir?

UDID Nedir? UDID, her iPhone telefonda bulunan özel bir kimlik numarasıdır.

Özellikle Apple Developer kullanıcılarının yani uygulama geliştiricilerin, yeni işletim sistemlerini test etmek için kullandıkları 40 haneli bir seri numarasıdır.  UDID numarası kayıtlı olmayan cihazların aktivasyonu yapılamaz.

UDID Nedir?

UDID (Unique Device Identifier), 40 karakter uzunluğunda 20 byte’dan oluşan bir HEX sayı kümesidir. Apple’ın iOS işletim sistemini kullanan cihazlarının tümünün kimliği olarak kabul edilen bu numaralar Apple tarafından sağlanan özel imtiyazları kullanabilmek ve cihazınızın tanımlanması için kullanılır.

Yani, bir nevi UDID kimliğiniz kullanmış olduğunuz cihaza ait Apple tarafından oluşturulmuş bir seri numarasıdır.

Cihazımın UDID numarasını nasıl bulabilirim?

UDID numarasını bulmak için en genel 2 yöntem var.

  1. App Store’dan UDID numarasını bulan uygulama indirmek.
  2. iTunes üzerinden UDID bulmak. Cihazınızı iTunes’e bağladıktsan sonra, seri no yazan kısma tıklıyorsunuz. 40 haneli UDID numarası ortaya çıkıyor.

UDID Nedir2

UDID Nasıl Bulunur (iPhone)

IOS cihazın UDID numarası, cihazın iTunes uygulamasına bağlanılması ya da App Store üzerinden bu numarayı görmeye yarayan uygulamalardan birinin indirilmesi ile bulunabilir.

iTunes kullanılarak UDID numarasının bulunabilmesi adına, üst menüden özet alanına giriş yapılarak açılan ekranda cihazın seri numarası üzerine tıklanır. Seri numarasının yer aldığı alan UDID olarak değişmekte ve kullanıcıya 40 haneli bir kod olarak gözükmektedir. UDID numarasının öğrenilmesi ile beraber Apple Developer Center’a kayı işlemi yapılabilir.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu