Bilgisayara Kilit Koyma Yöntemleri

Bilgisayara Kilit Koyma Yöntemleri

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bilgisayara, kullanmadığınız zamanlarda, siz uzaktayken başkalarının müdahalesinden ve meraklı gözlerden korumak için  bir kilit ekranı koyabilirsiniz. Bu yazımızda Bilgisayara Kilit Koyma Yöntemleri ‘nden bahsedeceğiz.

Windows işletim sisteminde bilgisayarı kilitlemenin bir çok yolu var. Bu yazımızda bunlardan en işlevsel olanlarını yazacağız. Klavye kısayolları ve bazı yardımcı uyglamalar sayesinde ekrana kilit koyarak kişisel bilgisayar güvenliğinizi arttırmış olacaksınız.

Bilgisayara Kilit Koyma Yöntemleri

# Klavye Kısayolunu kullanarak anında ekran kilidini devreye sokma

Klavyeden Windows Tuşu + L yapmanız Windows’un tüm sürümlerinde anlık olarak bilgisayarınızı kilitlemenizi sağlar. Bu sayede ekranınız parola korumalı duruma gelir ancak parola korumalı kilitin işlevselleşmesi için Windows oturumunuzun parola ile korunuyor olması gerekmektedir. Bunun içinde Denetim Masası’ndan Kullanıcı Hesaplarına tıkladıktan sonra açılan pencereden parola ekleyebilir ya da mevcut parolanızı değiştirebilirsiniz.

# Bilgisayarınızı belirli bir süre sonunda otomatik kilitlemeye geçirebilirsiniz.

Ekran zamanaşımı özelliği ile belirlediğiniz süre sonunda otomatik kilidi aktifleştirebilirsiniz. Bunun için Denetim Masası->Güç Seçenekleri’ni tıklayarak bilgisayarın otomatik kilitlenme süresini dilediğiniz gibi ayarlayabilir ve parola koruması içinde ekranın sol üst bölümünde yer alan Uyanırken Parola Gerektir seçeneği aktif edebilirsiniz.

# Dinamik Kilit Özelliğini Aktifleştirme

Windows 10 Creator güncellemesi ile Dinamik Kilit isminde bir özellike Windows’a dahil oldu. Bu özellik ile siz ekran başından kalkıp uzaklaştığınızda otomatik olarak ekran kilitleniyor.

Şöyle anlatalım cep telefonunuzun Bluetooth’unu Windows ile eşleştirdiğinizde siz bilgisayardan uzaklaşınca ekran ototaik olarak kilitleniyor. Cihazın eşleştirilmiş olması gerekli.

Bu Bilgisayara Kilit Koyma yöntemini aktif etmek için Denetim Masası > Donanım ve Ses > Aygıtlar ve Yazıcılar ‘a girin, sonrasında Ayarlar > Hesaplar > Oturum açma seçenekleri adımlarını takip edip Dinamik Kilit özelliğini etkinleştirin.

# 3.Parti yazılımlar kullanarak Bilgisayara Kilit Koyma Yöntemleri

# Bluelock Yazılımı : Yukarıda bahsi geçen Dinamik Kilit özelliği yalnızca Windows 10 kapsamında kullanılan bir özelliktir. Windows 7 ya da 8.1 kullanıyorsanız aynı işlevi gören Bluelock yazılımını kullanabilirsiniz. Bluelock da aynı Dinamik Kilit gibi Bluetooth aracılığıyla iki cihazı bağlar ve bağlantı kesildiğinde ana cihaz kilitlenir.

> Bluelock İndir

Bilgisayara Kilit Koyma Yöntemleri

# Predator Yazılımı : Yukarıdaki anlattıklarımızdan başka daha güçlü bir güvenlik sistemi istiyorsanız Predator indirin.Predator üzerinden bir USB aygıtını anahtar gibi kullanabilirsiniz yani siz USB’yi çıkardığınızda tüm bilgisayar fonksiyonları kilitlenir ve tekrar USB’yi taktığınızda parolanızı girerek bilgisayar kilidini açabilirsiniz. Predator ücretsizdir.

> Predator İndir

# Lock My PC Yazılımı :

Lock My PC, herhangi bir tuş kombinasyonu ya da Mouse ile bilgisayarınızı kilitlemenize olanak tanır. Ayrıca kilidi açarken kilit ekranını da görünmez yapabilirsiniz. Kullanımı gayet basit olan bu yazılımı çoklu kullanıcı ile de kullanabilirsiniz.

> Lock My PC İndir

Bu yazımızda anlattığımız Bilgisayara Kilit Koyma Yöntemleri ‘nden sizinde bildiğiniz alternatif kilitleme yöntemleri varsa bize yazabilirsiniz.

> Ekran Kilit Şifresi Unutulan Telefon Nasıl Açılır ?

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol