1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Bilgisayarda Yüklü Programların Listesini Oluşturma

Bilgisayarda Yüklü Programların Listesini Oluşturma

Yüklü programların bir listesini görüntülemek

Bilgisayarda yüklü programların listesini oluşturma ve bu programların listesini .txt olarak bilgisayarınıza kaydetmek oldukça kolaydır.

Sisteminizde bir çok program mevcut ve ileride eğer sisteme format atmak isterseniz bu yazılımları tekrar kurmanız gerekebilir. İhtiyacınız olan programları tek tek elle yazmak yerine bunların bir listesini otomatik olarak çıkartabilirsiniz.

Windows işletim sisteminde kurulu olan bütün programların bir listesini görüntülemek ve bu listeyi TXT dosyası formatında bilgisayara kaydetmek çok kolay. Sizlere Windows’ta yüklü programların listesini oluşturmak için bir kaç yöntem önereceğiz.

Sistem araçlarını kullanarak Yüklü Programların Listesini Oluşturma

Sistemde kurulu yazılımların listesini elde etmenin en hızlı yolu Windows’un sunduğu standart araçları kullanmaktan geçiyor. Bunun için Başlat menüsünden Tüm Programlar / Donatılar / Sistem araçları / Sistem Bilgisi’ne tıklayın. Açılan pencereden Yazılım ortamını seçin. Daha sonra Program gruplarını seçin. Dosya / Ver’e tıklayın.

PoverShell kullanarak Yüklü Programların Listesini Oluşturma

Başlat menüsüne tıklayarak PowerShell yazın ve çıkan sonuçlardaki uygulamaya sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın.

Yüklü programların bir listesini görüntülemek

Bir komut ekranı açılacak bu ekrana aşağıdaki kodu kopyalayarak yapıştırın.

Get-ItemProperty HKLM:\Software\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\* | Select-Object DisplayName, DisplayVersion, Publisher, InstallDate | Format-Table AutoSize

PowerShell bize yüklü programların listesini versiyon, geliştirici, yükleme tarihi gibi bilgiler ile birlikte verecek.

Yüklü programların bir listesini görüntülemek

Eğer bunları bir dosya şeklinde isterseniz. Yukarıdaki kodun sonuna > işareti koyun ve metin belgesi oluşturacğınız klasörü belirleyin.

Örneğin; > C:\Users\KullanıcıAdı\Documents\ProgramListesi.txt

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap