1. Ana Sayfa
  2. Windows
  3. Bilgisayar USB Görmüyor, Bilgisayar USB’yi Tanımıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayar USB Görmüyor, Bilgisayar USB’yi Tanımıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayar USB Görmüyor, Bilgisayar USB'yi Tanımıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Son güncelleme: 11 Ocak 2021

Flash disk USB belleklerde çokça karşılaşılan Bilgisayar USB Görmüyor, Bilgisayar USB’yi Tanımıyor Sorunu Nasıl Çözülür detaylı olarak anlatacağız.

Bilgisayar USB Görmüyor, Bilgisayar USB’yi Tanımıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayar flash diski görmüyor, Bilgisayar USB diski Tanımıyor sorununun çözümü için aşağıdaki önerilerimizi uygulayınız.

Farklı bir port deneyin

Bu konuda ilk yapmanız gereken USB cihazı başka bir porta takmak olmalıdır.  Bilgisayardaki başka bir porta taktığınızda eğer flash disk yada harici hard diskiniz çalışıyorsa sorununuz USB portundan kaynaklanmış olabilir. Bazı elektirksel sorunlar yada sürekli tak/çıkart işlemlerinden dolayı USB portları zarar görebiliyor.

Farklı bir bilgisayarda deneyin

1.adımdaki yöntem eğer işe yaramdıysa USB bellek yada harici diski başka  bir bilgisayara takarak çalışığ çalışmadığına bakınız.

Farklı bir kablo deneyin

Çalışmayan harici disk için farklı bir kablo yada farklı bir adaptör denemek sorunu çözebilir. USB harici disk kablolarında bazen problemler çıkabiliyor yada sorun adaptördede olabilir.

Disk Yönetiminden kontrol edin

Bilgisayarınızda Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Bilgisayar Yönetimi yolunu izleyerek yada Window ve R tuşu ile açacağınız çalıştır penceresine

diskmgmt.msc

komutunu yazarak ulaşabileceğiniz Depolama altındaki Disk yönetiminde USB bellek görünüyor mu bakın. Eğer burada görünüyor ancak genede Bilgisayarım altında  görünmüyorsa harici disk yada belleğin dosya sistemi zarar görmüş demektir.

Bilgisayar USB Görmüyor, Bilgisayar USB'yi Tanımıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Driverları güncelleyin

Bilgisayarınızda bulunan anakartın sürücüsünü güncellemeniz bu problemi çözebilir.  Buradaki yazımızda ayrıntılı olarak anlattığımız yazılım ile Anakart, İşlemci, Bios ve Ram Bilgilerini kolaylıkla öğrenebilir ve enakart üreticilerinin sitesinden en son driverı indirebilirsiniz.

Halen Flash Bellek yada Harici Disk’i Bilgisayar görmüyorsa

Yukarıda anlattıklarımızdan sonra halen bilgisayar diski görmüyorsa USB bellek veya harici disk zarar görmüş demektir. Bunlar sonuç olarak elektronik cihazlardır ve belirli ömürleri vardır.

Eğer diskin içinde önemli verileriniz varsa bozuk flash bellek yada hardiskten verileri kurtarmak için buradaki yazımıza bakabilirsiniz. İçindeki bilgiler önemli değil bana sadece disk lazım diyenlerde buradaki yazımıza bakabilirler.


USB flash disklerde; USB 2.0 ve USB 3.x arasında hız farklılıkları mevcut. Okuma ve yazma hızlarında önemli farklılıklar sunan USB bellekleri kullanana kadar bu özellikleri görmeniz mümkün değil. USB Disk hızı, USB bellek hızı, Flash disk hızı ölçmek için gerekli USB Disklerin Okuma Yazma Hızını Test Edeceğiniz 5 Program ‘ı buradaki yazımızda sizler için derledik.

Yorum Yap