Bilgisayar USB Görmüyor, Bilgisayar USB’yi Tanımıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayar USB belleği neden tanımaz? USB Flash bellek açılmasığı zaman ne yapmalı?

Flash disk USB belleklerde çokça karşılaşılan Bilgisayar USB Görmüyor, Bilgisayar USB’yi Tanımıyor sorunu nasıl çözülür detaylı olarak anlatacağız.

Bilgisayara takılan bir flash belleğin açılmaması sorunu sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir. Bilgisayarın tanımadığı okunamayan flash belleği geri kazanmak için yapaılacakları sizlere sunacağız.

Bilgisayar USB görmüyor, Bilgisayar USB’yi tanımıyor sorunu nasıl çözülür?

Bilgisayar flash diski görmüyor, Bilgisayar USB diski tanımıyor sorununun çözümü için aşağıdaki önerilerimizi uygulayınız.

Farklı bir port deneyin

Bazı USB portları aşınmadan veya bir takım elektronik sorunlardan dolayı bozulabilmektedir. Bilgisayar USB görmüyor sorunu için ilk yapmanız gereken USB cihazı başka bir porta takmak olmalıdır.

Bilgisayardaki başka bir porta taktığınızda eğer flash disk yada harici hard diskiniz çalışıyorsa sorununuz USB portundan kaynaklanmış olabilir. Bazı elektirksel sorunlar yada sürekli tak/çıkart işlemlerinden dolayı USB portları zarar görebiliyor ve ölü port olayı meydana gelebiliyor.

Farklı bir bilgisayarda deneyin

1.adımdaki yöntem eğer işe yaramdıysa USB bellek yada harici diski başka  bir bilgisayara takarak çalışığ çalışmadığına bakınız.

Farklı bir kablo deneyin

Çalışmayan harici disk için farklı bir kablo yada farklı bir adaptör denemek sorunu çözebilir. USB harici disk kablolarında bazen problemler çıkabiliyor yada sorun adaptördede olabilir.

Disk Yönetiminden kontrol edin

Bilgisayarınızda:

  • Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Bilgisayar Yönetimi yolunu izleyerek yada Window ve R tuşu ile açacağınız çalıştır penceresine;

diskmgmt.msc

komutunu yazarak ulaşabileceğiniz Depolama altındaki Disk yönetiminde USB bellek görünüyor mu bakın. Eğer burada görünüyor ancak genede Bilgisayarım altında  görünmüyorsa harici disk yada belleğin dosya sistemi zarar görmüş demektir.

Bilgisayar USB Görmüyor, Bilgisayar USB'yi Tanımıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Driverları güncelleyin

Bilgisayarınızda bulunan anakartın sürücüsünü güncellemeniz bu problemi çözebilir.  Buradaki yazımızda ayrıntılı olarak anlattığımız yazılım ile Anakart, İşlemci, Bios ve Ram Bilgilerini kolaylıkla öğrenebilir ve enakart üreticilerinin sitesinden en son driverı indirebilirsiniz.

Halen Flash Bellek yada Harici Disk’i bilgisayar görmüyorsa

Yukarıda anlattıklarımızdan sonra halen bilgisayar USB görmüyorsa USB bellek veya harici disk zarar görmüş demektir. Bunlar sonuç olarak elektronik cihazlardır ve belirli ömürleri vardır.

Eğer diskin içinde önemli verileriniz varsa bozuk flash bellek yada bozuk hardiskten verileri kurtarmak için EaseUS veri kurtarma yazılımını kullanabilirsiniz.  EaseUS veri kurtarma yazılımı ile bozuk, biçimlendirilmiş ve HAM sürücülerdeki dosyaları doğrudan da kurtarabilirsiniz.

İçindeki bilgiler önemli değil bana sadece disk lazım diyenlerde buradaki yazımıza bakabilirler.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu