Mobil

Çalınan iPhone’unuzu Geri Almak için Yapmanız Gerekenler

3- Cihazı bulursanız tek başınıza almaya gitmeyin

Nihayetinde cihazınızı buldunuz ve pek bilmediğiniz bir muhitte olduğunu anladınız. Bu durumda yapacağınız en tehlikeli şey tek başınıza gidip almaya çalışmak olacaktır. En nihayetinde cihazınızı bulduğu halde tarafınıza haber vermeyen kişi veya kişilerin pek iyi niyette olduklarını söyleyemeyiz değil mi?

Güvendiğiniz bir veya iki arkadaşınızı aramanız ve sizinle beraber gelmelerini istemeniz en iyi davranış biçimi olarak kabul edilebilir. İmkanınız varsa öncesinde birkaç yakınınıza haber vermeniz de güvenliğinizi tehlikeye atabilecek durumların önüne geçmeye yardım edecektir.

4- Çalındığına eminseniz polise şikayette bulunun

Bazen kahraman olmaya çalışmak kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bu yüzden işi profesyonellere bırakmak en akıllıca davranış olacaktır.

Ülkemizde bu konuda henüz istenen hassasiyete sahip değiliz fakat ikamet ettiğiniz bölgedeki emniyet müdürlüğü, yoğunluk ve iş durumlarına bağlı olarak size yardımda bulunabilir.

5- Eğer telefonu geri almak imkansız hale geldiyse…

Her şeyi denediniz ve ne yaptıysanız kar etmedi diyelim. En azından bilgilerinizi güvence altına almak adına tüm verilerinizi silmenizi tavsiye ediyoruz. Bu işlemi Find My Phone üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

calinan-iphoneunuzu-geri-almak-icin-yapmaniz-gerekenler-3

Verileri silme durumunda pişman olmamanız için fırsat bulduğunuz her anda cihazınızın bir yedeğini almanız akıllıca bir karar olacaktır. Zaten cihazımızı her bilgisayara bağladığımızda iTunes programı, yedekleme yapmak isteyip istemediğinizi soruyor. Çoğu zaman es geçtiğimiz bu işlem gün gelir kurtarıcı rol oynayabilir. Bu yüzden iTunes harici bir uygulamayla olsa bile mutlaka veri yedekleme işlemini gerçekleştirin.

Telefonunuzu güvende tutmak için başvurabileceğiniz diğer önlemler;

  • Cihazınıza şifre koyun. Bu şifrenin kolay tahmin edilemeyecek bir kombinasyondan oluştuğundan emin olun ve asla kimseye söylemeyin. Eğer cihazınız destekliyorsa parmak izi koruyucusunu aktif edin.
  • Find My Phone seçeneğini mutlaka aktif halde tutun. Pek çok kullanıcı şarj tükettiği gerekçeisyle bu seçeneği kapatıyor fakat cihazın çalınmasındansa pilinin birkaç dakika erken tükenmesi daha iyidir.
  • 10 başarısız girişimden sonra verilerin silinmesi seçeneğini açık tutun. (Ayarlar > Touch ID ve Parola > Verileri Sil > aktif edin)
  • Düzenli olarak yedekleme yapmayı alışkanlık haline getirin. Bu konuda kullanabileceğiniz pek çok uygulama mevcut.
  • Cihazınızı mümkün olduğunca cebinizde veya çantanızda tutun. Gittiğiniz mekanlarda cihazınızı masaya koymanız çalınmaya daha müsait bir konumda olmasına sebep olacaktır.

Listemizde yer almayan fakat uyguladığınız güvenlik önemlerini ve tavsiyeleri bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin. Umarız ki bu işlemlere ihtiyaç duyacağınız bir durumla karşılaşmazsınız.

 

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Önceki sayfa 1 2

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu