Ping Nasıl Düşürülür ?

Ping Nasıl Düşürülür ?

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Kaliteli bir internet bağlantısı için Ping süresinin düşük olması gerekir. Peki Ping nedir, Ping süresi ne olmalı, Ping süresi nasıl öğrenilir, Ping Nasıl Düşürülür ?

Ping Nedir ?

Temel olarak bir kaynak ve alıcı bilgisayar arasında ki veri paketinin gönderilip alınması olarak tanımlanabilir. Bu işlemin gerçekleşme esnasında geçen zaman dilimi ise bize ping süresini verir. Örnek verecek olursak bilgisayarınızda online olarak bir FPS oyunu oynuyorsunuz , ve pinginiz 60. Bu demek oluyor ki bilgisayarınızdan çıkan bir veri paketinin, bağlı bulunduğunuz sunucuya ulaşma süresi 60 milisaniyedir.

Ping Süresi Ne Olmalı ?

Özellikle online oyun oynayan kullanıcılar için ping değeri oldukça önemlidir. Karakterinizi kontrol edebilmeniz için verdiğiniz komutların gecikme olmaksızın sunucuya aktarılıyor olması lazım. Eğer ping süreniz yüksek ise sunucu ile bağlantı sorunu yaşayacağınız için gecikmeler olacaktır. Bu gecikmeye de Lag” diyoruz.

Lag yaşamamak için ping sürenizin en çok 100 ms olması gerekiyor. Daha doğrusu ne kadar düşük olursa o kadar iyi ancak 100 ms’nin üzerinde olan bağlantılarda lag yaşamanız kaçınılmaz. Yazdığınız mesajların iletilmesinde , verdiğiniz komutların uygulanmasında gecikme yaşayacağınız için oyun zevkinizde düşecektir.

Ping Süresini nasıl öğrenirim ?

Komut satırına ulaşmak için “Windows tuşu + R” tuşlarına basın ve gelen Çalıştır ekranına CMD yazarak Tamam deyin. Ve gelen MS-DOS ekranına aşağıdaki komutları yazın.

Örnekte teknolojidolabi.com yazılmıştır siz ping testi için ping atmak istediğiniz cihazın ip adresini ve web sitesinin adını yazın.

ping www.teknolojidolabi.com

Sürekli ping atmak istiyorsanız -t parametresini kullanabilirsiniz.

ping teknolojidolabi.google.com -t

Ping Nasıl Düşürülür ?

Ping Nasıl Düşürülür ?

Ping süresi düşürmenin bir kaç yolu vardır. Bunların aşağıda sizler için sıraladık.

> Öncelikle bilgisayarınızda açık olan tüm programları kapatın ve varsa indirmeleri durdurun.

> Ev yada ofisinizde internete bağlı cihazlarınız varsa ve aktif olarak kullanılıyorsa bu ping sürenize etki eder. Bu cihazların çalışmasını durdurabilirsiniz.

> Ping’iniz hala yüksekse masaüstü yada dizüstü bilgisayarınızı router’ınızın yakınına taşıyın veya router’a ethernet kablosuyla bağlayın. Ethernet kablosu, sinyalle ilgili potansiyel sorunları aşmanıza yardımcı olacaktır.

> Router bağlantılarınızda sorun varmı diye kontrol edin. Routera gelen kabloların bağlantılarını kontrol edebilirsiniz.

> Eğer bunlar işie yaramadıysa modeminizi açıp kapatın.

> Oyunlarda FPS Arttırmak için Kapatılacak Grafik Ayarları Nelerdir ?

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol