Conhost.exe nedir?

Windows görev yöneticinde Conhost.exe isimli bir dosya ile birlikte bu dosyanın oldukça fazla CPU tüketimi yaptığını görebilirsiniz. Peki Conhost.exe nedir, virüs müdür, nasıl kaldırılır?

Conhost.exe nedir?

Conhost, Konsol Uygulama ana bilgisayarı anlamına gelir. Conhost‘u anlamak, Windows işletim sisteminin geçmişine gitmenizi gerektirir. Conhost, Windows 7 ve Windows Server 2008 R2‘deki kötü amaçlı yazılımların kullanımını engellemek için piyasaya sürüldü.

Windows XP günlerinde, komut istemi ClientServer Runtime System Service (CSRSS) olarak bilinen bir işlem tarafından ele alınmıştır. CSRSS, bazı güvenlik açıkları ile sistem düzeyinde bir hizmetti. Kötü amaçlı yazılımların bu güvenlik açıklarını kötüye kullandığı durumlar vardı.

CSRSS‘nin çökmesi, tüm sistemi aşağı indirir, tahmin edeceğiniz gibi, güvenilirliğini sorgulanabilir hale getirir. Ve bu CRSS ile tek sorun değildi. Başka bir sorun ise, temalı olamazdı ve komut istemi, daha sonra, arabirim öğeleri (kaydırma çubukları gibi) içermiyordu.

Conhost.exe virüsmüdür?

Conhost, Komut İstemi (cmd.exe) ile Windows’un sorunları çözmesine izin veren CSRSS arasında oturur. Conhost ile sunulan Komut İstemi, scrollbarlar gibi arayüz elemanlarına sahipti ve pencerelerdeki pencereleri doğrudan Windows’a sürükleyip bırakmak da mümkün oldu. Örneğin, Windows’ta herhangi bir Word dosyasını sürükleyip bırakırsanız, sonuç kelime dosyasının tüm yolunun komut isteminde kopyalanmasını sağlar.

Conhost.exe windows 10 nedir. Conhost‘u tanıtmanın temel amacı, güvenlik ve güvenilirliğini arttırmak için sistem düzeyinde CSRSS servisine Shell gibi bir şey sağlamaktı ve aynı zamanda modern Windows arayüz elemanları ile entegre olma yeteneğini de sağladı.

Görev Yöneticisi’nde çalışan birçok Conhost örneğinin görülmesi oldukça yaygındır. Conhost.exe işlemlerinden biri, Komut istemi penceresi tarafından oluşturulabilir. Komut isteminin her penceresi kendi Konsol Penceresi Ana Bilgisayarı işlemini oluşturur.

Komut satırını kullanan diğer programlar da kendi Konsol Penceresi Ana Bilgisayar işlemlerini oluşturabilirler. Bu programların etkin pencerelerini masaüstünde göremeyebilirsiniz. Örneğin, Plex Media Server uygulaması birçok uygulama tarafından kullanılan bir arka plan hizmeti kullanır. Plex Media Server uygulaması, komut satırını kullanır ve kendi Konsol Penceresi Ana Bilgisayarı işlemini oluşturur.

Conhost.exe virüs müdür?

Orijinal conshost.exe, Windows işletim sisteminin bir yazılım bileşenidir. Windows işletim sistemi “C:\Windows\System32” klasöründe bulunan en az bir conhost.exe programına sahiptir. Sistem düzeyinde bir süreç olduğu için, dosyayı virüs korkusuyla silmemelisiniz. Bunu yapmak sisteminizi kararsız hale getirebilir.

Ancak, Conhost.exe adı altında kendini gizleyen bazı kötü amaçlı yazılım veya virüs olasılığını tamamen göz ardı edemezsiniz. Kötü amaçlı yazılım veya virüs, tespit edilmeyen ve aldatıcı olmayan kullanıcıları etkilemek için meşru dosyaların adlarını sıklıkla kullanır. Bu, eğer conhost.exe dosyası, System32 klasöründe bulunuyorsa, güvenlik notu sadece %4 tehlikelidir.

Ancak, Conhost.exe dosyası C: sürücüsünün veya bazı kullanıcı adı klasörünün bir alt klasöründe bulunuyorsa, güvenlik notu %76 ila %80 tehlikelidir. Conhost.exe CPU ve RAM kaynaklarını yiyorsa, sisteminizi taramak ve herhangi bir virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmasından kurtulmak için iyi bir anti-virüs yazılımı kullanmalısınız.

Ancak bir virüsün Conhost.exe işlem adı altında kendini gizleme olasılığı vardır. Şüpheli Conhost.exe işleminin temel dosyasını kontrol ederek şüphelerinizi giderebilirsiniz.

  • Görev Yöneticisi‘ni Açın
  • İşlemler sekmesine gitdin
  • Araştırmak istediğiniz herhangi bir Conhost işlemine sağ tıklayın.
  • Dosya konumunu aç‘ı seçin.
  • Dosya konumu “C:\Windows\System32” klasörü ise, bir virüs olmadığından ve korkularınızın yanlış olduğundan emin olabilirsiniz.

Dosya konumu %userprofile%\AppData\Roaming\Microsoft gibi bir şey varsa, bir olasılık var, sisteminize kendini Konsol Pencere Ana Bilgisayarı işlemi olarak gizleyen bir Trojan Conhost Miner tarafından enfekte edilir. Trojan’dan kurtulmak için Windows sisteminizi derhal tam bir sistem taramanız gerekir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu