Discord Kısayolları ve İpuçları

Discord İpuçları

Discord, özellikle oyuncular hedef alan ve hem masaüstü hem de mobil cihazlarda kullanılabilen bir sohbet uygulamasıdır. Bu yazımızda ihtiyacınız olan Discord Kısayolları ve İpuçlarına yer vereceğiz.

Discord, masaüstü ve mobil cihazlar için kullanılabilen bir sohbet uygulamasıdır. Discord, özellikle oyuncuları hedef alır ve benzer düşünen insanlarla sohbet etmek için topluluklara katılmaya teşvik eder. Bu topluluklar veya sunucular, oyunla ilgili olsun veya olmasın, her şeye dayanabilir.

Discord, metin, sesli ve görüntülü sohbet sunar ve doğrudan arkadaşlarınızla özel olarak da konuşabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsizdir. Daha yüksek kalitede video, daha büyük yükleme sınırları ve indirilebilir oyunlar gibi şeyler sunan ücretli bir Discord Nitro aboneliği de mevcut.

Discord hakkında daha detaylı bilgilere buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Discord Kısayolları ve İpuçları

Discord Kısayolları ve İpuçları ile Discord deneyiminizi üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Sosyal Medya ve Diğer Hesapları Bağlama 

Discord’un bazı popüler uygulamalarla yerleşik entegrasyonları vardır.

Masaüstü uygulamanızdan Discord entegrasyonlarını ayarlamak için Kullanıcı Ayarları > Bağlantılar’a gidin ve bağlamak istediğiniz uygulamayı seçin.

Toplamda 11 farklı uygulama desteklenmektedir. Bunlar Twitch, YouTube, Blizzard Entertainment, Skype, League of Legends, Steam, Reddit, Facebook, Twitter, Spotify ve Xbox Live’dır.

Bildirimleri Düzenleme

Çok fazla Discord sunucusuna üyeyseniz, bildirimleriniz hızlı bir şekilde kontrolden çıkabilir. Neyse ki Discord, bildirimleriniz üzerinde ayrıntılı bir kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Metin okuma bildirimleri kısmında tüm kanallar için, seçili olan kanal için ve asla olmak üzere üç seçenek bulunuyor. Eğer çok fazla mesaj birikmişse bu kısımdan metin okuma bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Böylece biriken mesajları okumak yerine, dinleyebilirsiniz.

Kullanıcı Ayarları > Bildirimler bölümünden genel bildirim ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Üye olduğunuz bir sunucudan bildirim almak istemiyorsanız, o sunucunun simgesine sağ tıklayın ve “Sunucuyu sustur” seçeneğini aktif edin.

Sunucu Klasörü Oluşturma

Sunucu klasörleri özelliğini kullanarak, ekranın sol kısmında yer alan sunucu listenizi klasörleyerek daha düzenli bir hale getirebilirsiniz.

Yeni bir sunucu klasörü oluşturmak için bir sunucunun simgesini başka bir sunucunun simgesinin üzerine sürükleyin. Yeni oluşturulan klasöre sağ tıkladığınız takdirde klasörün adını, rengini ve diğer ayarları değiştirebilirsiniz.

Discord’da kullanabileceğiniz Discord botları nedir, nasıl kurulur, en iyi en popüler Discord botları hakkında bilgilere ve Discord bot komutlarına buradaki yazımız içeriğinde ulaşabilirsiniz..

Biçimli Yazılar Yazma

Discord’da da tıpkı WhatsApp Messenger’da olduğu gibi biçimli yazılar yazabilirsiniz.

İşte bilmeniz gereken Discord  biçimli yazılar:

 • Kalın Yazı: ** [METİN] **
 • İtalik Yazı: * [METİN] * veya _ [METİN] _
 • Alt çizgi Yazı: __ [TEXT] __
 • Üstü çizili Yazı: ~~ Üstü çizili ~~
 • Kod: `[TEXT]`

Tuş Ataması Yapma

Tuş atamaları, hangi tuşların belirli uygulama içi eylemleri etkinleştireceğini belirlemenizi sağlar. Kullanıcı Ayarları > Tuş Atamaları’na giderek tuş atamalarını ayarlayabilirsiniz.

Bas konuş (normal), bas-konuş (öncelikli), susturmayı aç/kapat, yayıncı moduna geçiş yap, arayüz geçişi, arayüz sohbetini etkinleştir gibi çeşitli eylemleri tek tuş ile gerçekleştirebilirsiniz.

Discord Klavye Kısayolları

Tahmin edebileceğiniz üzere Discord, birçok klavye kısayolu sunuyor. Bilmeniz gereken bazı Discord kısayolları şunlardır:

 • Sunucu değiştir: Ctrl + Alt + Yukarı / Aşağı
 • Kanal değiştirme: Alt + Yukarı / Aşağı
 • Okunmamış mesajlar arasında dolaş: Alt + ÜstKrkt + Yukarı / Aşağı
 • Kanalı okundu olarak işaretle: Escape
 • Sunucuyu okundu olarak işaretle: Shift + Escape
 • En eski okunmamış mesaja git: Shift + Page Up
 • Emoji penceresini aç / kapat: Ctrl + E
 • Sağırlaştırmayı değiştir: Ctrl + Shift + D
 • Bir aramayı cevaplama: Ctrl + Enter

Discord Bas Konuş Ayarları

Discord Ayarlar menüsünü açtıktan sonra sol taraftaki “Ses” sekmesine tıklıyoruz daha sonra Giriş Modunu “Bas Konuş” olarak işaretliyoruz ve Kısayol kısmından hangi tuş ile konuşacağımızı seçiyoruz.

Discord Botları

Botlar, birçok iletişim uygulamasında gün geçtikçe daha önemli bir rol oynamaktadır. Botları, Facebook Messenger’dan Telegram’a kadar çoğu uygulamada bulabilirsiniz. Botların kurulumu ve kullanımı neredeyse tamamen ücretsizdir. Sunucuya yeni bot eklemek için yönetici rolüne sahip olmanız gerekir.

Her bir bot, sunucu üzerinde belirli bir rolü yerine getirmek üzere tasarlanmıştır. Örneğin GameStats, oyun istatistiklerinizi ve oyun profilinizi görüntüler. Bilgi yarışması temalı TriviaBot, arkadaşlarınız ile rekabet etmenizi sağlar. Rythm, Discord üzerinden şarkı dinleyebilmenizi sağlar.

Discord Sohbet Komutları

Discord çeşitli uygulama içi sohbet komutları sunar. Sohbet komutlarını yalnızca masaüstü ve iOS sürümlerinde kullanabilirsiniz.

Popüler sohbet komutlarından bazıları:

 • /nick: Sunucuya özgü takma isminizi değiştirmenize izin verir (iznin açık olduğu varsayılarak). Komuttan sonra yeni takma adınızı girin.
 • /tenor ve / giphy: Hareketli GIF’ler için web’de arama yapmanızı sağlar.
 • /spoiler: Mesajınızı gizler, böylece diğer kullanıcılar TV dizileri ve oyunlar için spoilerinizi göremez.
 • /shrug: Mesajınıza ¯ \ _ (?) _ / ¯ ekler.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol