Oyun

DualShock 4 PC’ye Nasıl Bağlanır?

PlayStation 4’ün DualShock 4 oyun kolnu bilgisayarınızda da kullanabilirsiniz. Bu yazımızda  DualShock 4 PC’ye nasıl bağlanır ele alacağız.

DualShock, Sony firmasının kendi yapımı olan PlayStation oyun konsolu için üretmiş olduğu yön kontrol sistemidir.

Teknik özelliklerinden ilki kısaca ufuk çizgisine göre eğim açılarını tanımlama, bu sayede tuşlara basmadan elektronik ortamda yönlendirme yapabilmektir. İkinci bir özelliği ise geri bildirim titreşim özelliği sayesinde sanal hislerin algılanmasıdır.

DualShock 4’ü PC oyunlarında deneyimlemek için can atıyor ancak şimdiye kadar çalışır hiçbir programla karşılaşmadıysanız bu rehber yazımıza göz atmanızı öneririz.

DualShock 4 PC’ye Nasıl Bağlanır?

Ayar değişikliklerinden herhangi birini yapmadan veya DualShock 4’ünüzle oyun oynamak için ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir yazılımı yüklemeden önce, oyun konsolunu PC’nize bağlamanız gerekir. Bunun için en kolay yol, mikro USB kablosu kullanmaktır. Kablo ile oyun konsolunu bilgisayarınıza rahatlıkla bağlayabilirsiniz. Bağlantı sonrasında oyun kolunu bilgisayarınızda oyun aygıtı olarak görüntülersiniz.

Konsolu bilgisayarınıza bağlamanın bir diğer yolu ise Bluetooth bağlantısını kullanmaktır. DualShock 4’ü Bluetooth üzerinden PC’nizle eşleştirmek için denetleyiciyi kapatmanız ve eşleştirme moduna geçmeniz gerekir. PS4’ünüze kablosuz olarak bağlıysa, PlayStation düğmesini birkaç saniye basılı tutun ve ses / cihazlar seçeneklerini seçin, ardından DualShock 4’ü kapatın. Işık çubuğu yanmıyorsa, bağlantı kurmaya hazırsınız.

DualShock 4 kapalıyken, ışık çubuğu çift yanıp sönmeye başlayana kadar PlayStation ve Share (paylaşım) düğmelerine üç saniye basılı tutun. Bu, Bluetooth eşleştirme modunda olduğu anlamına gelir. Sistem üzerindeki Bluetooth simgesine sağ tıklayın ve Bluetooth Aygıtı Ekle seçeneğine tıklayın. Kablosuz konsolu seçin ve eşleşmesini bekleyin.

Tüm Steam oyunları DualShock 4 ile uyumlu değildir. Bununla birlikte, Windows’taki mevcut oyunların çoğu Xbox 360 ve Xbox One denetleyici girişlerini işleyen bir arayüz olan Microsoft’un XInput’unu kullanır. DualShock 4, XInput komutları göndermez, PC ile uyumlu hale gelebilmek için birtakım uyarlamalar gerekir. DS4Windows, PC’nizi, DualShock 4 yerine Xbox 360 denetleyicisinin bağlı olduğunu düşünen bir programdır. Çalışması için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

  • DS4Windows programını indirin ve programı bilgisayarınızdaki bir klasöre çıkarın.
  • Programı açın.
  • DualShock 4 için genel bir oyun konsolu sürücüsünün kurulu olduğundan emin olmak için açılır penceredeki talimatları izleyin.
  • DS4Windows’u kapatın ve DualShock 4’ünüzü PC’nize takın.
  • Kablosuz kontrolün yüklenmesini ve cihaz listenizde görünmesini bekleyin.
  • DS4Windows’u tekrar açın. DualShock 4, bir USB simgesine sahip kontrolör altında görünmelidir. Windows size bir Xbox 360 kontrolörü kurduğunu söyleyecektir. Bu, DualShock 4’ünüzün Windows tarafından algılanan halidir.

Oynamaya başlayabilirsiniz.

DualShock 4’ü Steam’e Bağlama

En sevdiğiniz oyunlar Steam’de ise, DualShock 4 oyun kolunu kolay bir şekilde Steam için ayarlayabilirsiniz. Steam’de, Ayarlar menüsüne gidin (görev çubuğundaki Steam altında), denetleyici menüsünü bulun ve genel denetleyici ayarlarını tıklayın. Farklı oyun kolu türleri ile yeni bir pencere açılacak. PlayStation yapılandırma desteğinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Bundan sonra, DualShock 4’ü PC’nizle eşleştirin (veya zaten eşleştirilmişse güç çevrimi yapın) Artık Steam’de yer alan uyumlu oyunlarla DualShock 4 oyun kolunu kullanmaya hazırsınız.

Son Güncelleme: 24 Şubat 2020

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu