Ethernet Kablosu Takılı ama İnternet Yok Sorunu Nasıl Çözülür ?

Ethernet kablosu takılı ama internet yok, ağ kablosu takılı değil, Lan kablosu bağlı ama internet yok sorununu yazımızdan çözebilirsiniz.

Yazıya puan vermeyi unutmayın!
[Toplam oy: 0 Ortalama Puan: 0]

Ethernet kablosu takılı ama internet yok, ağ kablosu takılı değil, Lan kablosu bağlı ama internet yok sorunu ile karşılaştıysanız çözümünü yazımızda bulabilirsiniz.

Ethernet, basit bir şekilde kablolu veya kablosuz ağda bilgisayarlar, routerlar ve switchler dahil olmak üzere cihazlara bağlanmak için kullanılan standart iletişim protokolüdür.

Ethernet kablosu bilgisayar, router, modem ve swicht gibi yerel ağları birbirine bağlayan bir bağlantı türüdür. Kablo 100 MHz’e kadar performans sağlar ve aynı zamanda telefon ve video gibi diğer sinyalleri de taşımak için kullanılır.

Ethernet kabloları Cat3, Cat4, Cat5 (kategori 5) ve Cat6 (kategori 6)’da dahil olmak üzere birden fazla standardı destekler. Kablolar RJ-45 konnektör ile birbirine bağlanmaktadır. Ethernet kabloları aracılığıyla bilgisayarı birbirine bağlayabilirsiniz.

Genellikle kablolar, bilgisayar ve yönlendiricileri birbirine bağlamak için tasarlanmıştır. Ethernet kabloları fiziksel olarak katı ve telli olarak adlandırılan iki temel formda üretilmektedir. Çoğu Kategori 5 kablosu, kablonun dış çapının yaklaşık dört katını aşan herhangi bir yarıçapta bükülebilir.

Ethernet kablosu takılı ama internet yok sorunu nasıl çözülür bakalım.

Ethernet Kablosu Takılı ama İnternet Yok sorunu nasıl çözülür?

İnternet kablosu takılı ama internet yok, internete giremiyorum diyorsanız ve ethernet kablosu takılı değil hatası alıyorsanız bu sorunu aşağıdaki yöntemlerle çözebilirsiniz.

Çoğu bilgisayarda, Ethernet kablo uçlarının bilgisayara takıldığı yuvaların yanında ışık yayan diyotlar (LED) bulunur. Bu ışıklar, ağ aygıtının geçerli durumunu göstermek için yanar veya yanıp söner.

Eğer bilgisayarınızdaki Ethernet konektöründe LED bulunmuyorsa ağ kablosu takılıyken yönlendirici üzerindeki LED’lerin yanıp yanmadığını kontrol edin.

Ethernet kablosunu başka bir port’a takın.

Ethernet bağlantısı modemde ki bağlantı noktalarının birinden geliyorsa, kullanmakta olduğunuz modemin bağlantı noktasının kötü gitme olasılığı vardır. Ethernet kablosu takılı ama internet yok sorununun çözümü için Ethernet bağlantısı için modem üzerinde başka bir port kullanmayı deneyin.

Ethernet kablosunda sorun olup olmadığını kontrol edin.

Bağlantının her iki ucundaki RJ45 konektörünün iyi durumda olduğundan ve Ethernet kablosunda kırılmadığından emin olun. Kabloyu kontrol edin ve herhangi bir hasar belirtisi olup olmadığına bakın.

Bilgisayarınızda Ethernet’in etkin olduğundan emin olun.

Ethernet kablosu takılı ama internet yok sorununda Windows bilgisayarınızın Ethernet bağlantısının yanlışlıkla devre dışı bırakılması ihtimali bulunmaktadır. Bu durumda, sorunu çözmek için Ethernet bağlantısını etkinleştirmeniz gerekir. Ethernet bağlantısını etkinleştirmek için;

 • Çalıştır penceresini açmak için klavyede Windows Tuşuna ve R‘ye aynı anda basın.
 • Çalıştır komut kutusuna devmgmt.msc yazın ve klavyede Enter tuşuna basın.

Ethernet Kablosu Takılı ama İnternet Yok Sorunu Nasıl Çözülür ?

 • Aygıt Yöneticisi penceresinde Ağ Bağdaştırıcıları‘na gidin ve kategoriyi genişletmek için üzerine çift tıklayın.
 • Ağ cihazınızı listeden bulun ve sağ tıklayın.
 • Menüden Etkinleştir‘i tıklayın.
 • Aygıt yöneticisi penceresini kapatın. Şimdi bir tarayıcı açın ve ethernet çalışmıyor sorunu çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Formattan sonra yada yaşadığınız bir problemden dolayı ethernet driverınız silinmişse ethernet denetleyicisi sürücü nasıl yüklenir yazımıza bakabilirsiniz.

Ağ sorunlarını belirlemek için IP adresini kontrol edin

Bilgisayarlar internete veya bir ağa bağlı olduklarında, iletişim İnternet Protokolü Adresleri (IP Adresi) kullanılarak yönetilirler.

IP Adresi, aralarında noktalar olan dört sayıdan oluşan özel bir adrestir. Kablolu/DSL bağlantı aygıtlarının çoğunda bu sayı bilgisayara İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS) tarafından otomatik olarak verilir. İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS) bilgisayara herhangi bir IP Adresi veremezse, Windows varsayılan bir adres belirler veya bir hata mesajı oluşturur.

 • Komut penceresini açmak için, Başlat öğesine tıklayın, Arama alanına cmd yazın ve Giriş tuşuna basın.
 • Komut satırına ipconfig /all yazın ve ardından Giriş tuşuna basın.
 • Ethernet bağdaştırıcısı Yerel Ağ Bağlantısı altında listelenen IP Adresine bakın ve belirtilen eylemi gerçekleştirin.

Ethernet Kablosu Takılı ama İnternet Yok Sorunu Nasıl Çözülür ?

IP Adresi Ortam Bağlantısı Kesildi, Otomatik Yapılandırma Adresi veya Önemli hata: IP yapılandırması okunamıyor olarak görünürse, NIC sürücüleri yüklü değildir veya arızalıdır.

Ethernet kablosu takılı ama internet yok sorununun çözümü için son olarak AntiVirüs yazılımını devre dışı bırakabilirsiniz.

Anti-Virüsü Geçici Olarak Devre Dışı Bırakın.

Anti-virüs yazılım araçlarının bazen İnternet bağlantısını engellediği bilinmektedir. Anti virüsün soruna neden olmadığından emin olmanız gerekir. Anti-virüsü geçici olarak devre dışı bırakın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Bilgisayarınızdaki anti virüs yazılımını devre dışı bırakmak için;

 • Sistem tepsisine gidin ve antivirüs ikonuna sağ tıklayın
 • Aç’ı tıklayın.
 • Gerçek Zamanlı koruma altında, Virüsten Koruma yanındaki açma / kapatma butonunu Kapalı konumuna getirin.

Ethernet kablosu takılı ama internet yok yazımız sona erdi.

Yazıya puan vermeyi unutmayın!
[Toplam oy: 0 Ortalama Puan: 0]

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu