Fabrikasından Virüslü Çıkan Android Telefonlar

Fabrikasından Virüslü Çıkan Android Telefonlar 27

Yeni aldığınız android akıllı telefonunuzda virüs olabilir. Bazı akıllı telefon modellerinin fabrikasından zararlı yazılım yüklenmiş olarak çıktığı anlaşıldı. İşte Fabrikasından Virüslü Çıkan Android Telefonlar

Yeni aldığınız Android telefonunuzun virüslü olabileceğini hiç düşündünüz mü? Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir gerçek Android cihazların kutularından virüslü çıkabildiğini ortaya koydu!

Checkpoint isimli güvenlik firması tarafından ortaya çıkarılan bilgilere göre birkaç marka cihaz, üreticiler tarafından fabrika sürümüyle mağazalara gönderildikten sonra, satış noktalarında yapılan güncellemeler nedeniyle virüse maruz kaldı.

Telefona zarar vermeyen fakat arka planda dinleme, izleme, bilgi sızdırma, izinsiz reklam gösterme gibi işleri yapan yazılımlar kullanıcı güvenliğine karşı risk oluşturuyor.

Fabrikasından Virüslü Çıkan Android Telefonlar

İşte o yazılımlar ve cihazların listesi. Listeki telefona tıklayarak içerdiği virüsü görebilirsiniz.

 

Peki Android telefondaki bu kötü niyetli yazılımlardan nasıl kurtulunur?

Fabrikasından Virüslü Çıkan Android Telefonlar ‘daki kötücül yazılımlardan kurtulmanın yolu oldukça kolay. Aşağıdaki işlemleri yaptığınız takdirde virüsten ve zararlı yazılımdan kurtulmuş oluyorsunuz.

1 – Telefonunuzun önce güç sonra da ekranda beliren kapat sekmesine uzunca basılı tutuyorsunuz ve cihazınızı güvenli modda yeniden başlatıyorsunuz.

2 – Ardından ayarlar sekmesinden uygulamalara girmeniz gerekiyor. İndirilenler bölümünü göremezseniz sorun yok, cihaz temiz demektir ama görüyorsanız temizlenecek bir uygulama var demektir.

3 – Şüphelendiğiniz uygulamayı seçip uygulama bilgileri ekranında ‘kaldır’ demeniz gerekiyor.

4 – Kaldır seçeneğini göremiyorsanız Ayarlar sekmesinden Güvenlik ve Cihaz Yöneticisi yolunu takip etmeli ve yandaki onay işaretini kaldırmalısınız.

Cihazı yeniden kapatıp açtıktan sonra virüsten ve zararlı yazılımdan kurtulmuş oluyorsunuz. Geçmiş olsun.

Android Virüsü Nedir, Nasıl Korunulur?

Android’de Virüs Temizleme Yöntemi

Android Telefon Format Atmadan Virüsten Nasıl Temizlenir?

Android Cihazlar için En İyi Antivirüs Programları

Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nasıl Temizlenir?

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol