Google Haritalar Daha Az Şarj Tüketsin!

google-maps-sarjinizi-yiyip-bitiriyor-mu

Google Maps ya da diğer adıyla Google Haritalar servisi, Android akıllı telefon ve tabletlerle birlikte yüklü olarak geliyor ve bu nedenle varsayılan sistem uygulamaları arasında. Fakat bu uygulamanın her yeni sürümüyle birlikte daha fazla konum kaplar hale gelmesi ve kullanıcıların bataryasının daha hızlı tükenmesine neden olması büyük rahatsızlık yaratıyor. Google Maps şarjımı bitiriyor diyenler için bir çözüm önerisi hazırladık ve dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan rehberimize geçiş yapalım.

(Google Maps’e Hız Göstergesi Ekleyin)

Not: Bu rehberimizde yer alan menülerde cihazınıza göre farklılıklar olabilir.

GPS Servisiniz Kapalı mı?

Bazen kullanıcıların esas şarjını tüketen şey unutulan bir GPS bağlantısı olabiliyor ve genelde suç haritalar uygulamasına atılıyor. Dolayısıyla haritalarımızı kontrol etmeden önce GPS bağlantısını kapatmamız ve sadece kullanacağımız zaman aktif etmemiz gerekiyor. Zira başka uygulamalar da GPS’ten faydalanabiliyorlar ve bu esnada kullanıcıların bu durumdan haberi olmayabiliyor. Telefonunuzun bildirim çubuğunu iki defa aşağı çekince açılan menüde GPS’in üzerine basarak onu kapatabilirsiniz.(Google Maps Çevrimdışı Haritalar Android’de Nasıl Kullanılır?)

google-maps-sarjinizi-yiyip-bitiriyor-mu-iste-cozumler

Konum Bilgilerini Kapatın

Android cihazlarımızın “Ayarlar” uygulamasının altında yer alan “Konum” seçeneğine girerseniz konum servislerini kapatarak şarj tasarrufu yapabilirsiniz. Aşağıdaki görselde olduğu gibi tüm konum tespitlerini kapatmanız yeterli olacaktır.

google-maps-sarjinizi-yiyip-bitiriyor-mu-iste-cozumler2

Google Maps Verilerini Temizleyin

Google Maps’in kullanıldıkça içerisinde biriktirdiği veriler maalesef bir süre sonra çok fazla yer kaplamaya başlıyorlar. Dolayısıyla bu verileri temizlemek önemli.

İlk olarak “Ayarlar” uygulamasında yer alan “Uygulamalar” menüsüne giriyoruz.

google-maps-sarjinizi-yiyip-bitiriyor-mu-iste-cozumler3

Bu menüden “Haritalar” uygulamasını buluyor ve üzerine tıklıyoruz.

google-maps-sarjinizi-yiyip-bitiriyor-mu-iste-cozumler4

1 2Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu