Hotfix (QFE update) nedir, ne işe yarar ?

Donanım sürücülerinde sıklıkla karşılaşılan bir terim olan Hotfix (QFE update) nedir ve ne işe yarar bu makalemizin konusu oluşturuyor.

Hotfix (QFE update) nedir ?

Hotfix (duzeltme) , üretici veya geliştirici tarafından yazılımda önemli bir düzeltme veya geliştirme yapılacağı zaman çıkartılan güncellemelere verilen isimdir ve sıklıkla kullanılan bir terimdir.

‘Hot’ kelimesiyle, sistemin çalışmaya devam ettiği belirtilerek ‘hotfix’ kavramı doğmuştur. Bunu yerine ‘quick-fix engineering update (qfe)’ terimi de kullanılarak sistemde yapılan hızlı güncellemeler ve hata ayıklamaları kast edilmiştir.

Programcılar için bu terim, sistemdeki güncellemenin hızlı bir şekilde yapıldığı ve sorunun test süreçlerinin dışında gerçekleştiğinden yeni eklentiler olabileceği anlamına gelmektedir. Hotfix, olağan sürecin dışında bir çalışma olduğundan ve hızlı müdahale gerektirdiğinden dolayı maliyeti fazladır.

Kullanıcılar için ise riskli olarak değerlendirilmesinin yanı sıra problemlere kalıcı çözüm sunmayabilir. Geçici çözüm sunma ihtimali olsa da yanlış bir müdahalenin sisteme kalıcı zararlar vermesi de oldukça muhtemel olduğundan dolayı sistemdeki hatanın büyüklüğüne bağlı olarak hotfix güncellemelerini yapmamak ve kalıcı çözüm bulana kadar hatayı görmezden gelmek daha güvenli bir yol olarak nitelendirilebilir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu