iPhone Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

iPhone Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

iPhone’u kalibre ederek daha verimli ve yüksek performanslı kullanabilirsiniz. iPhone Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

iPhone cihazlarının bataryaları da diğer akıllı telefon bataryaları gibi belirli zamanlarda performans kaybederler. Bu performans kayıpları bazen yayınlanan güncellemeler nedeniyle, bazen şarj alışkanlıklarındaki dengesizliklerden dolayı, bazen de cihaza yüklü kimi uygulamalar nedeniyle ortaya çıkar.

Batarya performansını kaybeden telefonlarda; ekranda gösterilen pil düzeyinin yanlış olması, pilin sebepsizce hızlı şekilde tükenmesi, şarj süresinin kısalması/uzaması ve bataryanın ısınması gibi bazı problemler meydana gelir.

iPhone bataryasını kalibre ederek daha verimli ve yüksek performanslı pil ömrü elde edebilirsiniz.

iPhone Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

iPhone‘un bataryasını kalibre etme işlemine başlamadan önce iPhone’u şarjı bitene kadar kurcalamanız gerekiyor. iPhone’un şarjı tamamen bitip otomatik olarak kapandığında aşağıdaki adımları izleyerek iPhone‘un bataryasını kalibre etme işlemine başlayabilirsiniz.

1. Adım: iPhone’un şarjını bitirin.

2. Adım: iPhone’u şarja takın.

3. Adım: iPhone’un şarjı %100 olduktan sonra 30 ila 45 dakika arasında fişe takılı bir şekilde bekleyin.

4. Adım: iPhone’u şarjdan çekin.

5. Adım: Ana ekran tuşuna ve açma/kapatma düğmesine Apple logosu gelene kadar basılı tutun. (iPhone 7’de ses kısma ve açma/kapama tuşu)

6. Adım: Apple logosunun ardından iPhone açılacaktır. iPhone açıldıktan 1-2 dakika sonra telefonu kapatın.

7. Adım: iPhone kapalı bir şekilde şarja tekrar takın.

8. Adım: Yaklaşık olarak 30 dakika daha iPhone’u şarjda bekletin.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra iPhone’un bataryası kalibre olacaktır. Bu kalibre işleminden sonra yine iPhone’un bataryasında anormal bir davranış tespit ederseniz, bu muhtemelen bataryanın hücrelerinin öldüğünü ve bataryanın değişmesi gerektiği anlamına gelir.

iPhone bataryasını sık sık kalibre etmenin yanlış bir yöntem olduğunu 2 aylık aralıklar ile bu işlemin yapılması gerektiğini belirtelim.


iPhone bataryası kaç mAh merak edenler için tüm iPhone Modelleri Batarya mAh Listesi’ni burada bulabilirsiniz.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol