mAh Değeri Nedir ?

Telefonlarda yada taşınabilir şarj (powerbank) aletlerinde bahsedilen mAh değeri nedir, Telefon Bataryalarında mAh Değerinin Önemi Nedir?

Elimizden düşmeyen akıllı telefonlarının çabuk tükenen bataryalarıyla baş etmek zor. Bunun için taşınabilir şarj aleti denilen powerbanklar taşımanın yanısıra araç şarjı gibi cihazlarda kullanmaktayız. Bu bağlamda telefon alırken bataryasının kaç mAh değeri olduğuna önem veriyoruz. Peki nedir bu mAh değeri ?

mAh Değeri Nedir ?

mAh (miliamper-saat), elektronik eşyalarda kullanılan pillerin sıfır derecesine gelip tamamen boşalana kadar cihaza sağlayabileceği enerji ölçüsü birimi olarak kullanılmaktadır. Genelde akıllı telefonlarda kullanılan birim, belli sürede iletin elektron sayısıyla elde edilen elektrik akımı olarak gösterilmektedir.

mAH değeri yüksek olan piller daha yüksek enerji kapasitesine sahiptir, daha yüksek enerji kapasitesi de enerjinin daha uzun süre kullanılabileceği anlamına gelir.

Her cihazın harcadığı bir amper değeri vardır. 1000mA yani 1000 miliamper ile çalışan bir cihaza 1000mAh değerinde bir batarya takarsanız çalışma süresi 1 saat olacaktır. Bu bağlamda miliamper değeri ne kadar yüksek olursa o kadar fazla süre çalışmasını sağlar. mAh değeri ne kadar yüksek olursa bataryanın boyutları da o kadar büyür.

Elektronik cihazların şarjının ne kadar tüketileceği konusunda tahminler yapılırken yine de her zaman için yalnızca mAH değerine bakmak size net olarak istediğiniz bilgiyi vermeyebilir. Çünkü cihazların çalışırken duyacağı enerji miktarı, pilin ne kadar süredir kullanılıyor olduğu, pilin yaşı ve etkilendiği sıcaklık derecesi gibi daha birçok detayı da işin içerisine kattıktan sonra sağlıklı bir sonuç elde edilebilecektir.

mAH değerinin yüksek olması genellikle cihazların boyutunu ve tasarımını da doğrudan etkileyen faktörlerden biridir. Daha yüksek mAH değerine sahip batarya pilleri hem daha ağır hem de kalın olurlar. Bu nedenle akıllı cihaz ve elektronik cihaz üreticileri her zaman cihazların içerisine maksimum mAH değerine sahip piller yerine, daha çok tasarıma ve ağırlığa uygun piller tercih ederler.


Buradaki yazımızda yapılan testlee sonucunda belirlenen şarjı uzun giden En Uzun Batarya Ömrüne Sahip 5 Telefon ‘u  bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu