Michelin Yıldızı Nedir ?

Michelin Yıldızı Nedir ? 1

TV’deki film yada programlarda duyduğumuz Michelin Yıldızı Nedir ? Michelin Yıldızı sistemi nasıl işler? Michelin Yıldızı alırken hangi kriterler sahip olmak gerekir ?

Her zaman duyarız Michelin yıldızını ve biliriz ki iyi bir şey, prestijli bir şey.  Ama tam olarak nedir, sistematiği nasıldır, nerden çıkmıştır, nasıl verilir?

Michelin Yıldızı Nedir ?

1900’lü yılların başında Michelin lastiklerinin sahibi Andre Michelin, kardeşi Edouard ile müşterilerine fayda sağlamak için hazırladıkları rehberde başta yolcular ve şoförler olmak üzere Michelin’in tüm müşterilerine konaklayabileceği, yemek yiyebilecekleri, araçlarını tamir ettirebilecekleri ve benzin alabilecekleri lokasyonları sıralar ve Michelin yıldızının hikayesi böyle başlar.

Michelin Yıldızı Nedir ?

Michelin rehberi,  ilk zamanlar sadece bir rehber iken zamanla mekanların artması sebebiyle puanlama sistemine geçti. Bu puanlamada toplam 3 yıldız vardır.  Kimliğini kimsenin bilmediği Michelin lezzet müfettişleri restoranları ziyaret ederek yıldız alacak restoranları belirler.

Michelin yıldızı bir restorana yalnızca bir yıllığına verilir. Lezzet müfettişleri restoranları sürekli ziyaret ederek denetimlerini sürdürür. Uygun görülmeyen restoranın yıldızı geri alınır. Bu uygulamada, 2 yıldızı olan bir restoranın yıldızı 3’e çıkarılabileceği gibi 1’e de indirilebilir.

Michelin Yıldızı sistemi nasıl işler?

Michelin Rehberi, ilk yıllarında yalnızca lokasyonların bulunduğu bir rehberken, mekanların artmasıyla puanlama sistemine ev sahipliği yapmak durumunda kalır.

Bu puanlama da ‘yıldız’ usulüne göre yapılır ve toplamda 3 yıldız vardır. Kimliğini kimsenin bilmediği Michelin’in lezzet müfettişleri, yıldız almaya aday restoranları gizlice ziyaret eder ve hangi restoranın yıldız alması gerektiğine karar verir.

Bu noktada Michelin’in müşterileri adaletli olması ve ikna etmesi üzerine sağlıklı bir uygulamasından da bahsedelim: 2 Michelin Yıldızı’na sahip bir restoran, kapanıncaya kadar o yıldızlarla birlikte olacak diye bir kaide yoktur. O yıldızlar, restorana yalnızca 1 yıllığına verilir. Lezzet müfettişleri ziyaretlerini sürekli olarak gerçekleştirir ve 2 yıldızlı bir restoranın yıldızını 3’e çıkarabildikleri gibi 1’e de indirebilirler.

Michelin Yıldızı alırken hangi kriterler sahip olmak gerekir?

Michelin, restoran seçimlerini yaptığı kriterleri en son değiştirdiğinde tarih 1936’yı gösterir. Başka bir ifadeyle, malzeme kalitesi, hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık, yaratıcılık, ödeme karşılığının alınması ve kalite standartlarındaki istikrar şeklinde 5 maddeyle belirlenmiş kriterler tam olarak 78 yıldır uygulanır.

Ayrıca genel ambiansın menüyle bütünlüğü, hizmet kalitesi, temizlik, restoranın butik ve yenilikçi olması, şefin restoran sahibi olmasının yanı sıra, yine şefin Michelin yıldızlı restoranlarda çalışma geçmişinin olması da apoletine Michelin Yıldızı takmak isteyen restoranların dikkat etmesi gereken kriterler olarak bilinir.

Dünyada Michelin Yıldızı’na sahip kaç restoran var?

480.

349’u tek, 81’i iki ve 50’si üç yıldız olmak üzere, dünya üzerinde Michelin Yıldızı’na sahip toplam 480 restoran var. Yalnızca bu rakam dahi Michelin Yıldızı sahibi olmanın zorluklarını kanıtlar ama biz örnekleri artırabiliriz: Avrupa’nın hatta dünyanın en önemli şehirlerinden Londra’da üç yıldıza sahip yalnızca 1 restoran vardır. O da Fransız mutfağını İngiltere’ye taşıyan ve yemekten zevk alan herkesin en bir kez duyduğu Gordon Ramsay’dır.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol